Małe miasteczko rozkwita dzięki ofercie tanich działek
Małe miasteczko rozkwita dzięki ofercie tanich działek
Miasto położone w północnym Ontario odnotowało spory napływ nowych mieszkańców po tym, jak zaczęło oferować działki budowlane za 500 dolarów.
Smooth Rock Falls, położone prawie 800 kilometrów na północ od Toronto i 100 kilometrów od Timmins w 2017 roku zaczęło oferować grunty po najniższych cenach, mając nadzieję, że w ten sposób tchnie nowe życie w gospodarkę miasta, oferując jednocześnie bardzo potrzebne niedrogie mieszkania.
Podstawą gospodarki Smooth Rock Falls była duża celulozownia, zatrudniająca 200 osób, ale kiedy zakład zamknięto w 2006 roku populacja miasta zaczęła spadać. W spisie z 2016 roku odnotowano 1330 mieszkańców, w porównaniu do 1830 w roku 2001.

Sue Perras
– Ponieważ celulozowy młyn się zamknął, straciliśmy tak wielu ludzi. Ludzie wyprowadzali się z miasta, wystawiając swoje domy na sprzedaż praktycznie za darmo – mówi Sue Perras, burmistrz Smooth Rock Falls – W tym czasie niektórzy mieszkańcy sprzedawali swoje domy za 20 tysięcy dolarów lub nawet mniej. Inni nawet całkowicie je porzucali. Musieliśmy wymyślić plan, aby powstrzymać ludzi przed wyprowadzką i sprawić, by ludzie się osiedlali.
Gdy miasto ogłosiło, że oferuje ziemię za 500 dolarów, otrzymało ponad tysiąc zapytań. Odważny ruch przyciągnął przybyszów z tak odległych miejsc, jak Kolumbia Brytyjska. Dzięki tej inicjatywie w mieście osiedliło się 60 nowych rodzin.
– To był świetny plan. Zdecydowanie tak – mówi pani burmistrz – Spowodował, że ludzie przybyli do naszej społeczności, przyjrzeli się różnym parcelom, a niektórzy po prostu kupili domy, które już istniały.
W 2017 roku przeciętny dom w Smooth Rock Falls kosztował 56 tysięcy dolarów. Dziś średnia cena domu wynosi 137 tysięcy, co oznacza wzrost o 144%.
Ale nawet z tym cenowym boomem Smooth Rock Falls nadal jest trzecią najbardziej przystępną cenowo małą społecznością w Ontario.
Kolejnym krokiem burmistrz Smooth Rock Falls jest sprowadzenie do miasta większej liczby pracodawców. Na miejscu nieczynnej celulozowni miasto niedawno otworzyło park przemysłowy o wartości 3,2 miliona dolarów.
Perras dzieli się tym doświadczeniem z innymi małymi miastami borykającymi się z malejącą populacją.
– Najważniejsze jest myślenie nieszablonowe. Trudno jest wpaść na nowe pomysły. A ponieważ wszyscy na Północy jesteśmy w tej samej sytuacji, wszyscy często tracimy zakłady pracy, branże, które mieliśmy przez 100 lat, więc musimy zaoferować coś, co jest nieszablonowe – podsumowuje pani burmistrz Smooth Rock Falls.