Co myślą Kanadyjczycy?
Co myślą Kanadyjczycy?
Opublikowany w środę nowy sondaż przeprowadzony przez Instytut Angusa Reida pokazuje wyraźne różnice w poglądach na życie między pokoleniami Kanadyjczyków.
Sondaż, w którym przeanalizowano ich indywidualne stanowiska i punkty widzenia, dzieląc ich według wieku, przedstawił kilka pytań, aby lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed Kanadą i sposób ich postrzegania przez różne pokolenia.
W ankiecie zapytano respondentów o samoocenę, czy uważają się za liderów w swoich społecznościach i oceniają swoją zdolność do wpływania na zmiany. Niektóre ze sposobów mierzenia ich zaangażowania opierały się na pytaniu, czy respondenci kontaktowali się z urzędnikami publicznymi, zgłaszali się na ochotnika lub uczestniczyli w protestach.
Kategorie wiekowe zostały podzielone na osoby w wieku 18-29 lat, 30-40 lat, 41-54 lata, 55-64 lata oraz 65 lat i więcej.
Angus Reid poinformował, że wielu młodszych kanadyjskich liderów woli zaczynać wszystko od nowa niż budować na fundamentach stworzonych przez poprzednie pokolenia, przy czym 47 procent respondentów w wieku 18-29 lat i 40 procent respondentów w wieku 30-40 lat uważa, że przyszły rozwój społeczeństwa kanadyjskiego wymaga rozpoczęcia całkowicie odmiennej restrukturyzacji kraju.
Pandemia COVID-19 spowodowała ogromny wzrost wydatków rządowych i inflacji, o co niepokoją się starsi Kanadyjczycy. Według sondażu młodsi są bardziej zainteresowani nierównościami ekonomicznymi i cenami mieszkań.
Podczas gdy zmiany klimatyczne były głównym problemem we wszystkich badanych grupach wiekowych, przepaść pokoleniowa jest widoczna, gdy ankieta zawiera pytania dotyczące wartości i kompromisów, jeśli chodzi o radzenie sobie z kryzysem klimatycznym.
Na przykład 80% respondentów w wieku od 18 do 29 lat uważa, że ochrona środowiska powinna być ważniejsza niż wzrost gospodarczy, w porównaniu z 58% w wieku 41-54 lat i 67% w wieku 65 lat i starszych.
Z badania Angus Reid wynika, że zainteresowanie Kanadyjczyków problemami społeczności tubylczych nasiliło się latem po odkryciu w maju grobów 215 dzieci na terenie dawnej szkoły Kamloops Indian Residential School w Kolumbii Brytyjskiej, ale od tego czasu zainteresowanie już spadło.
Zapytani o to, jak ważne jest dla nich pojednanie między społecznościami tubylczymi a resztą społeczeństwa respondenci ponownie wykazali podział ze względu na wiek.
Czterdzieści procent młodych w wieku od 18 do 29 lat stwierdziło, że pojednanie jest dla nich bardzo ważne, ale taki sam stosunek do sprawy miało tylko 38 procent osób w wieku od 30 do 40. Wśród osób starszych w wieku 65 lat lub więcej wrażliwość na sprawy ludów tubylczych deklarowało 40 procent respondentów.
W ankiecie zbadano również różnice pokoleniowe, a Angus Reid wyjaśnił, że pokolenia mogą mieć różne poglądy utworzone przez określone wydarzenia lub wyjątkowe okoliczności historyczne, których doświadczyły. Widać to w sposobie, w jaki postrzegają siebie pokolenia. Na przykład milenialsi, nazywają siebie „nieszczęśliwym” pokoleniem, dojrzewają z niższymi płacami i gwałtownie rosnącymi cenami mieszkań. Pandemia COVID-19 stanowi drugie poważne kłopoty gospodarcze w ich życiu po recesji w 2008 roku, powiedział.
Ponad 40 procent respondentów w wieku poniżej 41 lat uważa, że ich pokolenie ma pecha, podczas gdy zdecydowana większość starszych Kanadyjczyków twierdzi, że ich pokolenia miały szczęście, o czym informuje ponad dziewięciu na dziesięciu respondentów w wieku 65 lat i starszych.
Własność nieruchomości to kolejne pytanie, które pokazało wyraźny podział. Respondenci w wieku powyżej 41 lat twierdzą, że był to jeden z trzech obszarów, w których mieli szczególne szczęście, podczas gdy 82 do 88 procent osób w wieku 40 lat i młodszych twierdzi, że ich pokolenie ma pecha jeśli chodzi o perspektywę posiadania domu lub nieruchomości.
W jaki sposób dziedzictwo Baby Boomers różniło się znacznie w różnych grupach wiekowych.
Respondenci w wieku od 55 do 64 i 65 lat i starsi w zdecydowanej większości (75 do 87 procent) ocenili spuściznę po Boomersach jako pozytywną, w porównaniu z osobami w wieku 40 lat i młodszymi, w których większość oceniła je jako negatywne, a około 25 procent oceniło je jako bardzo negatywne.
Percepcja ta uległa odwróceniu, gdy zapytano respondentów, jak przewidują, czy pokolenie millenialsów pozostawi świat w lepszym czy gorszym stanie niż Baby Boomers. 60 procent respondentów w wieku od 18 do 29 lat i 56 procent w wieku od 30 do 40 stwierdziło, że milenialsi pozostawią sprawy świata w lepszym stanie niż Baby Boomers, ale tylko 20 procent biorących udział w badaniu w wieku 65 lat i starszych myśli tak samo.
Zapytani o ich emocjonalne przywiązanie do Kanady, ponownie widać podział pokoleniowy.
Większość respondentów w wieku 41 lat i starszych stwierdziła, że ma silne emocjonalne przywiązanie do Kanady, że kocha ten kraj i to, co on reprezentuje.
Jednak młodsze pokolenia inaczej postrzegają swój stosunek do kraju: od 57 do 58 procent osób w wieku od 18 do 29 lat i od 46 do 48 procent osób w wieku od 30 do 40 lat postrzega Kanadę jako miejsce, z którym nie są silnie związani, w którym żyją, ale równie dobrze mogliby żyć gdzie indziej – gdyby mieli taką możliwość.
Ankietowani młodsi ludzie są również bardziej otwarci na to, co Angus Reid nazwał „głębszym pluralizmem kulturowym”, przy czym większość respondentów w wieku od 18 do 29 lat twierdzi, że należy wspierać różnorodność kulturową, przy czym różne grupy zachowują własne zwyczaje i języki.
Wraz z wiekiem ludzie są bardziej skłonni wierzyć, że mniejszości powinny robić więcej, aby dopasować się do głównego nurtu społeczeństwa, przy czym 61 procent osób w wieku 65 lat i starszych mówi o tym.
Są jednak pewne rzeczy, które łączą pokolenia. Większość ankietowanych, – od 66 do 77 procent – wierzy w pracę na rzecz wspólnego dobra, a 86 do 96 procent mocno wierzy, że ludzie mogą coś zmienić w ich życiu.
METODOLOGIA
Instytut Angus Reid przeprowadził ankietę online w dniach 26 lipca – 2 sierpnia 2021 r. na reprezentatywnej losowej próbie 4094 dorosłych Kanadyjczyków. Wyłącznie do celów porównawczych, próbka prawdopodobieństwa tej wielkości miałaby margines błędu +/- 1,5 punktu procentowego.