❌
Login with Clascal
Signup
Improvements
Thank you for your feedback!
Error! Please contact site administrator!
Send
Sending...
Wiadomosci & Bejsment.com
Dashboard
Classifieds
Directory
Events
Login with Clascal
Signup
×
  • Toronto (GTA)
  • Hamilton (ON)
Słuchaj Radia 7
Słuchaj Radia 7
Imprezy
Imprezy
Firmy
Firmy
Ogłoszenia
Ogłoszenia
    Słuchaj Radia 7
    Słuchaj Radia 7
    Imprezy
    Imprezy
    Firmy
    Firmy
    Ogłoszenia
    Ogłoszenia
  • Kanada
  • November 20, 2021 , 10:00am

Zakochany biznesmen stracił $400.000

Zakochany biznesmen stracił $400.000

Po stracie prawie 400 tysięcy dolarów w oszustwie związanym z transakcjami w kryptowalutach, wciąż ma sny o ukaraniu ludzi, którzy mu to zrobili.

Wie, że w prawdziwym życiu prawdopodobnie nigdy się to nie wydarzy.

Mieszkaniec Montrealu spotyka się z psychologiem, odkąd zdał sobie sprawę, że kobieta, którą w lutym poznał na Facebooku, która namówiła go, by powoli opróżniał swoje życiowe oszczędności, nie była kimś, za kogo się podawała.

– To krwiopijcy, prawdziwi przestępcy najwyższego stopnia – mówi David.

Mieszkaniec Montrealu, który przybrał pseudonim “David” zgodził się porozmawiać z dziennikarzami CTV News pod warunkiem, że jego prawdziwe nazwisko nie zostanie opublikowane. Prowadzi swój własny interes i obawia się, że ujawnienie jego tożsamości może zaszkodzić jego biznesowi.

David wydaje się być ofiarą współczesnej odmiany typowego romansu, w którym ktoś oszukuje inną osobę w romantycznym związku, aby pozyskać pieniądze na pozornie pilną potrzebę, a sprawca znika po zapłaceniu pieniędzy.

David mówi, że nawiązał z kobietą internetową relację, która początkowo wydawała się autentyczna. Codziennie wymieniali wiadomości na WhatsApp i udostępniali zdjęcia.

Kobieta, która pochodziła z Chin, odmawiała prowadzenie z nim wideorozmów, ponieważ powiedziała, że ​​jej angielski nie jest wystarczająco dobry, aby przeprowadzić dwustronną rozmowę na żywo i zamiast tego czuje się bardziej komfortowo z czatami tekstowymi.

Po kilku miesiącach przedstawiła pomysł inwestowania w wydobywanie bitcoinów jako sprytny sposób na zarabianie pieniędzy. Najpierw zaczął od depozytu w wysokości 2000 dolarów, aby przekonwertować go na kryptowalutę na stronie, którą mu poleciła.

Ale zanim się zorientował, że to oszustwo, to przeniósł tam całe oszczędności swojego życia, które odłożył ze sprzedaży domu – około 390.000 dolarów.

W czerwcu pojawiły się wiadomości, że Chiny rozprawiają się z kryptowalutami informując główne platformy płatnicze i pożyczkodawców, że handel kryptowalutami nie będzie tolerowany.

„Ukochana” Davida powiedziała mu, aby szybko wycofał swoje pieniądze, aby nie stracił swoich inwestycji, które według strony (gdzie inwestował) wzrosły do ​​około 900.000 dolarów.

Kiedy skontaktował się ze stroną, powiedziano mu, że może wyciągnąć pieniądze – ale jest pewien haczyk. Musiał zapłacić 15-procentowy podatek, który wyniósł około 192 000 dolarów.

Osłupiały zwrócił się o pomoc do swojej dziewczyny.

– Nagle zmieniła się jej tonacja głosu (w porównaniu do tego, jak zachowywała się do tej pory): kochająca, zawsze wyrozumiała i zawsze dostępna dla mnie przez telefon. Rozmawialiśmy jakieś cztery lub pięć razy dziennie przez WhatsApp. Powiedziała twardo, że ​​zasadniczo trzeba płacić te podatki i dodała: „Ja też muszę to zapłacić. Ja też mam kłopoty. Muszę znaleźć pieniądze od moich przyjaciół” – wspomina.

Wtedy zaproponowała, żeby poprosił rodziców lub przyjaciół o pożyczenie mu gotówki.

– “Oszalałaś?” – odpowiedziałem – “Nie poproszę nikogo o 192 tysiące dolarów! Chcę moje pieniądze!” I wtedy zrozumiałem, że to oszustwo.

Jego przypadek jest podobny do innego, w którym dwie mieszkanki Ontario straciły ostatnio 100.000 CAD w oszustwie kryptowalutowym, z tym wyjątkiem, że w ich przypadku nie było widocznego elementu romansowego.

David powiedział, że zadzwonił na policję w Montrealu po nieudanych próbach odebrania pieniędzy ze strony internetowej. Po kilku rozmowach powiedziano mu, że sprawa została przekazana do działu oszustw. Potem, za kolejne dwa miesiące później oficer powiedział mu, że nic nie mogą zrobić.

– To, co zrobił, to dał mi numer telefonu prywatnego detektywa. Powiedział: „Spójrz, spróbuj z nim szczęścia”. I to było to – opowiada David.

Dziennikarze CTV poprosili o wywiad z policją w Montrealu, aby zapytać, dlaczego policjanci nie byli w stanie pomóc Davidowi, ale otrzymali odmowę.

W e-mailu rzecznik stwierdził, że policja nie omawia swoich dochodzeń ze względu na poufność, z wyjątkiem „bardzo rzadkich przypadków”.

David mówi, że koszty finansowe romantycznego internetowego romansu to jedno. Drugie, to koszty emocjonalne.

Minęło prawie pięć miesięcy, odkąd zdał sobie sprawę, że został oszukany i wyłudzono od niego oszczędności całego życia. Do dziś ma to na niego wpływ.

Sprawiedliwość dzieje się tylko w  snach. W prawdziwym świecie zbiera kawałki dzień po dniu.

– To wielki cierń w moim sercu i są noce, przez które nie śpię. Musiałem iść do psychologa – mówi – Targa mną dużo niepokoju, dużo depresji.

Powiedział, że najbardziej boli go to, że do dziś może zalogować się na stronie i zobaczyć, czy znajduje się tam jego 400.000 dolarów.

– Wyobraź sobie, że ktoś ci ukradł 400 tysięcy dolarów i pokazuje ci to prosto w twarz każdego dnia, a policja mówi, oni nic nie mogą zrobić. To właśnie zabija mnie w środku – mówi – To właśnie najbardziej mnie boli i zasadniczo zniszczyło część mojego życia. Więc tak naprawdę przyniosło efekt. Nadal nie mogę sobie wybaczyć, że zrobiłem tak głupią rzecz. Moi przyjaciele powiedzieli mi, że to się dzieje wszędzie.

To prawda. David nie jest sam.

Według RCMP w latach 2017-2020 oszustwa kryptowalutowe wzrosły o 400 procent. Krajowe siły policyjne szacują, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 roku Kanadyjczycy stracili blisko 11 milionów dolarów na samych tylko oszustwach związanych z cyfrowymi walutami.

„Kilka lat temu doniesienia o oszustwach związanych z kryptowalutami były liczone w setkach (734 w 2017 r.), a teraz są one ponad dziesięciokrotnie wyższe (7598 w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2020 r.)” – napisała  w komunikacie prasowym RCMP w marcu tego roku.

Kryptowaluty wykorzystują silne szyfrowanie, aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, ale policja zwraca uwagę, że ​​ma to swoje wady.

„Dzięki temu transfer monet jest praktycznie niemożliwy do wykrycia i zapewnia oszustom ochronę i anonimowość przed ich ofiarami. Oszuści mogą również uzyskać dostęp do monet z dowolnego miejsca na świecie, co dodatkowo utrudnia ich ściganie, nawet jeśli można ich zidentyfikować” – czytamy w komunikacie.

To małe pocieszenie dla Davida, który jest sfrustrowany, że policja w Montrealu wydaje się nie mieć zasobów, aby właściwie zbadać oszustwa związane z kryptowalutami i zastanawia się, dlaczego RCMP lub FBI nie mogą zaangażować się w jego sprawę.

W środę policja z Hamilton ogłosiła, że ​​współpracuje z FBI we wspólnym śledztwie po tym, jak lokalny nastolatek rzekomo ukradł 46 milionów dolarów jednej osobie w ramach tego, co uważa się za największe oszustwo kryptowalutowe w historii Kanady. Śledztwo rozpoczęło się w marcu 2020 r.

Młodzieniec z Hamilton został oskarżony o kradzież wartości ponad 5000 dolarów oraz posiadanie mienia lub dochodów z przestępstwa.

Sue Labine, rzecznik Centrum Zwalczania Nadużyć Finansowych RCMP, powiedziała, że ​​sprawa Davida jest „niefortunna” i jest częścią nowego trendu w świecie oszustw internetowych.

– Nowe jest to, że oszustwo połączone jest z romansem. Dzięki temu ofiara jeszcze łatwiej wpada w sidła oszustów – powiedziała – Niestety, w przypadku kryptowalut jest to niemożliwe do wyśledzenia. Ci oszuści poruszają się bardzo szybko i są w stanie bardzo szybko usunąć swoje elektroniczne ślady. Jak tylko wyciągną skradzione pieniądze, przenoszą się na inną platformę.

Steve Waterhouse, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa mówi, że nie jest zaskoczony, że policja w Montrealu nie była w stanie pomóc Davidowi odzyskać jego pieniędzy, ponieważ badanie cyberprzestępczości jest operacją wymagającą dużych nakładów.

– Zanim skoncentrują swoje wysiłki na jednej sytuacji, mają 10 innych przypadków, które się pojawiają, więc przechodzą do najbardziej palącego – mówi Waterhouse wykładowca bezpieczeństwa informacji na Université de Sherbrooke i były pełnomocnik ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych w Departamencie Obrony Narodowej – Jestem przekonany, że pornografia dziecięca byłaby znacznie ważniejszym priorytetem niż oszustwo kryptograficzne, które miało miejsce zaledwie dzień wcześniej.

Powiedział, że nie tylko Montreal nie ma zasobów niezbędnych do właściwego badania cyberprzestępczości, w porównaniu z siłami w innych krajach, na przykład w Europie.

Za kilka lat wszystko może się zmienić. RCMP oczekuje, że jego nowa Narodowa Jednostka Koordynacji ds. Cyberprzestępczości (NC3) będzie w pełni operacyjna do 2024 roku w ramach Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Rolą jednostki będzie m.in. koordynacja dochodzeń w sprawie cyberprzestępczości w Kanadzie oraz współpraca z międzynarodowymi partnerami w celu jej zwalczania.

Do tego czasu David ma nadzieję, że jego historia będzie przestrogą dla innych Kanadyjczyków, by zastanowili się dwa razy przed podjęciem wszelkich decyzji finansowych z ludźmi, których spotkali w Internecie.

– Mam nadzieję, że po poznaniu mojej historii następna osoba powstrzyma się przed popełnieniem tego błędu – mówi.

Choć przykład pana Davida nie daje wielkich nadziei, to jednak trzeba próbować – osoby, które uważają, że padły ofiarą oszustwa, mogą skontaktować się z Canadian Anti-Fraud Centre (Kanadyjskim Centrum ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) pod numerem 1-888-495-8501 lub zgłosić się online na stronie antifraudcentre.ca .

Najczęściej czytane
  • Mężczyzna chodził z wiatrówką po ulicach Toronto. Policja go zastrzeliła
  • Premier odwołał wystąpienie z obawy przed protestującymi
  • Lekarz zaszczepił setki dzieci nieautoryzowaną szczepionką
  • Kolejne cztery napady na samochody w ciągu dwóch godzin – trwa policyjne dochodzenie
  • Trzy kanadyjskie miasta wśród najlepszych na świecie do życia i pracy
  • Quebec gotowy do szczepień przeciwko małpiej ospie
  • Mississauga zmienia przepisy dotyczące znaków wyborczych
  • Środowisko LGBTQ2S+ obawia się napiętnowania za zarażenia małpią ospą
  • Unikalne zjawisko optyczne na niebie w Maritimes
  • Toronto (GTA)
  • Hamilton (ON)

Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie

  • Historia Kanady
  • Kanada
  • Lokalnie
  • Polacy w Kanadzie
  • Rynek
  • Historia Kanady
  • Kanada
  • Lokalnie
  • Polacy w Kanadzie
  • Rynek
  • Historia Kanady
  • Kanada
  • Lokalnie
  • Polacy w Kanadzie
  • Rynek
  • Historia Kanady
  • Kanada
  • Lokalnie
  • Polacy w Kanadzie
  • Rynek
  • About
  • Reklama
  • Advertise
  • Terms
  • Kontakt
  • Ogłoszenia Toronto
  • Ogłoszenia Chicago
  • Simple Promotion
  • About
  • Reklama
  • Advertise
  • Terms
  • Kontakt
  • Ogłoszenia Toronto
  • Ogłoszenia Chicago
  • Simple Promotion
  • About
  • Reklama
  • Advertise
  • Terms
  • Kontakt
  • Ogłoszenia Toronto
  • Ogłoszenia Chicago
  • Simple Promotion
  • About
  • Reklama
  • Advertise
  • Terms
  • Kontakt
  • Ogłoszenia Toronto
  • Ogłoszenia Chicago
  • Simple Promotion
Bejsment.com is a news website of Polish newspaper Wiadomości published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.
This website uses the Software4publishers.com system. Are you a publisher? Get news website from Software4publishers.com
Please write the reason why you are reporting this page:
Send
Sending...
Please register on Clascal system to message this user
Register
Polub Bejsment na Facebooku