Setki podróżnych z fałszywymi świadectwami szczepień
Setki podróżnych z fałszywymi świadectwami szczepień
Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (Canada Border Services Agency – CBSA) twierdzi, że przechwyciła setki sfałszowanych wyników testów na COVID-19 oraz fałszywych dowodów poświadczeń szczepień, które były wymagane do podróży.
Między 7 stycznia a 31 października CBSA odnotowała 374 podejrzane fałszywe wyniki testów – 160 na lotniskach i 187 na granicach lądowych – oraz 92 podejrzane fałszywe dokumenty o dokonanych szczepieniach między 5 lipca a ostatnim dniem października.
„Wszystkie te osoby zostały skierowane do Agencji Zdrowia Publicznego Kanady (Public Health Agency of Canada -PHAC) w celu dalszej oceny i ewentualnego ukarania” – czytamy w oświadczeniu CBSA.
Agencja stwierdziła, że nie są dostępne informacje związane z konkretnymi przejściami granicznymi, gdzie te fałszywe dokumenty odkryto lub gdzie i przez kogo zostały zrobione.
Przedstawianie fałszywych informacji i dokumentacji urzędnikom rządu Kanady, takim jak funkcjonariusze straży granicznej, może skutkować karami finansowymi do 75.000 dolarów lub sześcioma miesiącami więzienia.
„Obcokrajowcy, którzy podadzą fałszywe informacje, mogą również otrzymać odmowę wjazdu i/lub zakaz powrotu do Kanady” – czytamy w oświadczeniu.
Nakładanie grzywien podlega jurysdykcji PHAC, jak określono w ustawie o kwarantannie.
Według rządowej strony internetowej między 14 kwietnia 2020 r. a 25 listopada 2021 r. na podróżnych, którzy nie przedstawili ważnego testu przed wjazdem, nałożono 2097 grzywien.
Ocena i weryfikacja wymagań testowych i danych uwierzytelniających szczepionki odbywa się za pośrednictwem aplikacji ArriveCAN, zautomatyzowanych kontroli technologii oraz przez funkcjonariuszy straży granicznej, którzy w razie potrzeby przeprowadzają bardziej szczegółowe badania.
CBSA stosuje różnorodne techniki i stale aktualizuje sieci wywiadowcze, jednak agencja nie ujawnia szczegółów konkretnych technik namierzania, egzekwowania, wywiadu i metod śledczych, ponieważ może to uczynić je nieskutecznymi. „Możemy państwu powiedzieć, że każdy podejrzany dokument jest kierowany do dalszego dochodzenia przez PHAC” – czytamy w oświadczeniu.
Obowiązkowe testy przed przyjazdem dotyczące podróży lotniczych rozpoczęły się 7 stycznia i 15 lutego w przypadku transgranicznych podróży lądowych. Obowiązkowe potwierdzanie poświadczeń szczepień rozpoczęło się 5 lipca dla Kanadyjczyków, 9 sierpnia dla obywateli USA i 7 września dla innych obcokrajowców.