Pierwsza kanadyjska szczepionka na COVID-19 z… roślin
Pierwsza kanadyjska szczepionka na COVID-19 z… roślin
Firma biofarmaceutyczna Medicago i producent leków GlaxoSmithKline poinformowali we wtorek o pozytywnych wynikach skuteczności i bezpieczeństwa ich roślinnej szczepionki przeciw COVID-19. Te wnioski dotyczą trzeciej fazy przeprowadzonych badań.
Medicago, której siedziba główna znajduje się w Quebecu, poinformowała w komunikacie prasowym, że ich kontrolowane badanie fazy III – przeprowadzone na ponad 24 tysiącach osób w sześciu krajach w wieku 18 lat i starszych – wykazało ogólny wskaźnik skuteczności szczepionek na poziomie 71 procent przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa SARS-CoV-2, które krążyły w czasie badania.
„Skuteczność szczepionki została wykazana w środowisku zdominowanym przez warianty SARS-CoV-2, w przeciwieństwie do większości opublikowanych badań skuteczności fazy 3 dla obecnie licencjonowanych szczepionkach COVID-19, które przeprowadzono, gdy krążył tylko wirus przodków” – czytamy w komunikacie.
Wiceprezes wykonawczy ds. rozwoju innowacji i spraw medycznych w Medicago, Marc-Andre D’Aoust, powiedział, że badanie skoncentrowało się wyłącznie na wariantach COVID-19.
– W naszej analizie skuteczności nie widzieliśmy żadnych przypadków oryginalnego szczepu COVID-19… więc wyniki pokazują, że szczepionka jest skuteczna przeciwko wszystkim wariantom, które zaobserwowaliśmy podczas badania – powiedział.
Szczepionka wykorzystuje technologię roślinną do tworzenia „cząstek wirusopodobnych” (VLP), które mają naśladować strukturę wirusów, aby układ odpornościowy mógł je rozpoznać i zbudować na nie odpowiedź przeciwciał. VLP nie zawierają podstawowych materiałów genetycznych, co czyni je niezakaźnymi i niezdolnymi do replikacji.
D’Aoust powiedział, że Medicago potrzebuje tylko „dni”, aby wyprodukować szczepionkę od momentu, gdy uzyskają nową sekwencję wirusa w rękach naukowców.
Szczepionka Medicago wykazała 75,3 procentową skuteczność przeciwko COVID-19 o dowolnym nasileniu w przypadku wariantu Delta, który według D’Aousta jest najszerzej rozpowszechnionym szczepem, oraz 88,6 procentową skuteczność przeciwko wariancie Gamma.
„W badaniu zaobserwowano niewielką liczbę ciężkich przypadków COVID-19, ale żaden nie wystąpił w grupie zaszczepionej” – stwierdziła Medicago w komunikacie.
– Te wyniki są świetne, te wyniki pokazują, że szczepionka jest skuteczna – powiedział D’Aoust – Nad naszą technologią pracujemy od 20 lat, a w ciągu ostatnich dwóch lat pracowaliśmy nad szczepionką na COVID-19, a te wyniki pokazują, że platforma roślinna, którą wykorzystaliśmy do produkcji szczepionki, może wytworzyć skuteczny preparat.
W grupie zaszczepionej nie zaobserwowano żadnych przypadków wariantów Alpha, Lambda lub Mu, podczas gdy w grupie placebo zaobserwowano 12 przypadków.
Wariant Omicron nie był w obiegu podczas badania, ale D’Aoust powiedział, że Medicago już analizuje nowy szczep.
– Obecnie oceniamy reaktywność krzyżową przeciwciał wywołanych przez naszą obecną szczepionkę przeciwko Omicronowi – powiedział, dodając, że firma podjęła działania na wypadek, gdyby konieczna była zmiana w ich szczepionce w świetle wariantu.
W badaniu III fazy nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych, a reakcje były „na ogół łagodne do umiarkowanych i przemijające”, a objawy trwały średnio od jednego do trzech dni.
Pełne wyniki badania fazy 3 zostaną opublikowane w recenzowanej publikacji, a Medicago „niezwłocznie” zwróci się o zgodę na stosowanie ich szczepionki do Health Canada na podstawie wyników fazy 3 w ramach składania wniosków składanych stopniowo.
– Jeśli zostanie zatwierdzona przez władze, ta szczepionka będzie pierwszą szczepionką roślinną do stosowania u ludzi – powiedział D’Aoust – Jesteśmy bardzo dumni… [ponieważ] będzie to również pierwsza szczepionka opracowana w Kanadzie.
Profesor wirusologii i immunologii na Memorial University Nfld. i wiceprezes Kanadyjskiego Towarzystwa Wirusologicznego Rod Russell powiedział w poniedziałek, że nie był zaskoczony wiadomością o pozytywnych wynikach Medicago.
– To naprawdę dobrze, że jest ta alternatywa… Podoba mi się pomysł, że jest to inny rodzaj platformy (opartej na roślinach) — powiedział Russell – Będziemy potrzebować różnych szczepionek lub szeregu szczepionek… więc moja reakcja na dane z badań jest zachęcająca.
Russell zauważył, że Kanada „doświadczyła opóźnień” w dostępie do szczepionek na początku pandemii, częściowo dlatego, że żadna nie była wytwarzana w naszym kraju.
– Fakt, że będziemy mieć szczepionki wyprodukowane w Kanadzie, to dobra rzecz… zmniejsza problemy z łańcuchem dostaw – powiedział Russell – Jeśli w pewnym momencie ponownie zaczniemy widzieć szczepionki specyficzne dla wariantów… możemy od razu je zmienić i zacząć tworzyć nową sekwencję, tak szybko, jak robią to inne firmy. Więc to na pewno dobra wiadomość.