Dwoje nastolatków z Winnipegu docenionych za walkę o rozbrojenie nuklearne
Dwoje nastolatków z Winnipegu docenionych za walkę o rozbrojenie nuklearne

Rooj Ali
Wśród znanych polityków i liderów ruchu na rzecz rozbrojenia, którzy zostali nominowani do tytułu „Człowieka roku 2021” przyznawanej przez organizację Arms Control Association znalazło się dwoje nastolatków z Winnipegu. Rooj Ali i Avinash Singh to jedyni Kanadyjczycy na tej liście.
– Byłam bardzo zaskoczona, że wzięto pod uwagę nasze nazwiska, a praca, którą wykonaliśmy tutaj w Winnipegu, została dostrzeżona na poziomie międzynarodowym – powiedziała Ali.
Ali i Singh zainspirował nuklearny szczyt pokojowy, jaki miał miejsce w Canadian Museum for Human Rights w 2019 roku, w którym wzięli udział. To doświadczenie popchnęło ich do aktywności na rzecz rozbrojenia nuklearnego, aby uczynić świat bezpieczniejszym miejscem.
– Nie byliśmy tylko uczestnikami szczytu, ale byliśmy jedną ze szkół prowadzących, więc otrzymaliśmy zadanie zbadania tego tematu, a nasza „działka” dotyczyła energii jądrowej i jądrowych zbrojeń – powiedział Singh.

Avinash Singh
– Zrozumieliśmy, że przegapiliśmy wiele faktów, o których dowiedzieliśmy się podczas szczytu i szkolenia, a część z nich pochodziła z historii ocalałych z Hiroszimy i Nagasaki, które wszystkich nas głęboko poruszyły- powiedziała Ali.
Postanowili rozpocząć walkę o bezpieczniejszy świat w swoim mieście. W czerwcu ubiegłego roku, inspirowana przez nich Rada Miasta Winnipeg jednogłośnie poparła Traktat ONZ o zakazie broni jądrowej. Za jej śladem poszło ponad tuzin innych kanadyjskich gmin.
– Słyszeliśmy od wielu innych aktywistów z innych prowincji, którzy powiedzieli, że po obejrzeniu naszej kampanii chcieli poprowadzić podobne również w swoich miastach. Powiedzieliśmy im, jak przeszliśmy przez ten proces i jak mogą to w jakiś sposób powielić w swoich środowiskach – powiedziała Ali.
Singh dodał, że działania, które podejmują teraz, są próbą zabezpieczenia przyszłości ich pokolenia.
– Chodzi o naszą zbiorową wolę przeciwstawienia się czemuś, czego naprawdę nie powinniśmy wykorzystywać jako podstawy bezpieczeństwa – powiedział.
Arms Control Association działa w Waszyngtonie.
Kto ostatecznie zostanie Człowiekiem Roku oraz znajdzie się na liście Osób Roku rozstrzygnie plebiscyt. Do 12 stycznia można zagłosować na swojego faworyta. Tutaj możesz oddać swój głos.