Niebotyczne ceny sprawiają, że kupno domu dla wielu staje się niemożliwe
Niebotyczne ceny sprawiają, że kupno domu dla wielu staje się niemożliwe
Rosnące w górę ceny domów i mieszkań są stałym i częstym tematem tekstów w kanadyjskich mediach. Niebotyczne ceny nieruchomości podczas pandemii mocno uderzają w Kanadyjczyków, którzy taki dom chcą kupić i zamieniają poszukiwanie odpowiedniej siedziby w mękę.
Tę sytuację opisują Heather Butts i Alexandra Mae Jones z portalu CTV News.
Emocje związane z zakupem pierwszego domu szybko stały się udziałem Kathryn Quirk i jej partnera Toma.
– W pewnym momencie zaczęliśmy oglądać po dwa lub trzy domy dziennie i bardzo szybko zdaliśmy sobie sprawę, że pół miliona dolarów nie daje takich możliwości, o jakich myśleliśmy – powiedziała Quirk w rozmowie z reporterką CTV News.
Para, która mieszka w Waterloo w Ontario wciąż napotykała coś, co stało się częstym zjawiskiem: domy wystawione na sprzedaż w cenie, na którą mogliby sobie pozwolić sprzedawane były o 100 lub 200 tysięcy powyżej ceny wystawionej.
– Zdaliśmy sobie sprawę, że aby kupić dom albo musimy się przenieść do małego miasteczka, albo wyprowadzić się z prowincji. W innym przypadku nadal musimy wynajmować mieszkanie. To jest do bani, to naprawdę przygnębiające – powiedziała Quirk.
Według Canadian Real Estate Association średnia krajowa cena domu wyniosła w listopadzie ponad 720.000 dolarów – o prawie 20 procent więcej niż w tym samym czasie w zeszłym roku.
– Rynek mieszkaniowy jest gorący – powiedział Elan Weintraub, współzałożyciel Mortgage Outlet – Właściwie to zbyt łagodne określenie, kończy mi się używanie przymiotników. Przeszło od gorącego do palącego i płonącego.
Ceny domów, które przeczą grawitacji, stały się cechą ery COVID-19.
– COVID powoduje, że wiele osób podnosi stawkę i przemieszcza się. Ci ludzie w świecie bez COVID byliby w swoim domu przez następne 30-40 lat – mówi Shaun Cathcart, starszy ekonomista w Canadian Real Estate Association.
Jednocześnie kupujący zmagają się z natłokiem ludzi próbujących skorzystać z niskich oprocentowań kredytów hipotecznych.
– Mówimy o banku mamy i taty, wielu rodziców wyciąga pieniądze ze swoich nieruchomości, aby pomóc swoim dzieciom kupować domy – powiedział Weintraub.
To jeden z czynników podnoszących ceny domów w Vancouver i Toronto. Jeden dwupiętrowy dom w zabudowie bliźniaczej, który został niedawno wprowadzony na rynek, został sprzedany po zaledwie jednym dniu za 1,71 miliona dolarów – czyli o 210.000 więcej niż wynosiła jego cena.
Nicola St. John z Bosley Real Estate powiedział, że „na rynku nie ma nic”.
– Podaż domów w mieście jest najniższa od 2013 roku – stwierdził.
Do tej pory w systemie MLS sprzedano w tym roku ponad 630.000 domów, znacznie wyprzedzając 550.000 domów sprzedanych w 2020 roku.
Przygotowana przez ekspertów z CREA prognoza stwierdza, że napięta podaż będzie się utrzymywać, a ceny w przyszłym roku będą jeszcze wyższe. Chociaż oczekuje się, że wzrost cen w 2022 roku nie będzie aż tak ekstremalny.
W tej sytuacji niektórzy potencjalni nabywcy domów decydują się na jakiś czas ustąpić.
Ciągłe trudności ze znalezieniem domu sprawiły, że Quirk i jej partner postanowili na razie odłożyć zakup.
– Widząc jak szalony jest rynek mieszkaniowy, właśnie zdecydowaliśmy się na razie wycofać – powiedziała.