Czterodniowy tydzień pracy w mieście Zorra
Czterodniowy tydzień pracy w mieście Zorra

Lisa Teeple (z lewej) i Jena Belleau zatrudnione przez Urząd Miasta Zorra będą pracowały przez cztery dni w tygodniu.
Po udanej pilotażowej próbie rada Zorra Township jednogłośnie zagłosowała za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy dla swoich pracowników.
Zorra Township to miasto, w którym mieszka 8138 osób jest położone pomiędzy Kitchener a London. Rada zdecydowała, że wszyscy pracujący dla miasta przejdą na stałe z tradycyjnego, pięciodniowego tygodnia pracy do pracy przez cztery dni po 10 godzin. Zmiana ta dotyczy 30 pełnoetatowych pracowników miasta.
– Myślę, że to dość oczywiste i myślę, że nadszedł czas, aby iść do przodu – powiedział podczas spotkania radny Ron Forbes – Od początku nie widziałem żadnych problemów związanych z tą zmianą. Ruszajmy naprzód.
W ramach projektu pilotażowego niektórzy pracownicy pracowali od wtorku do piątku, a inni pracowali od poniedziałku do czwartku. Dodatkową korzyścią było dłuższe utrzymanie urzędów miejskich bez dodatkowych kosztów dla mieszkańców.
Według badań przeprowadzonych przez Western University i York University w ankiecie przeprowadzonej po projekcie 73 procent pracowników chciało kontynuować zmianę harmonogramu.
– Osoby pracujące w sektorze publicznym pragną większej elastyczności w swoim życiu zawodowym, tak samo jak osoby pracujące w sektorze prywatnym – mówi Zachary Spicer, profesor w York’s School of Public Policy and Administration – Zorra dała nam znakomitą wskazówkę, że ta elastyczność jest możliwa i można nią dobrze zarządzać.
Uczestnicy poinformowali również, że nowy harmonogram zapewniał większą elastyczność, podczas gdy krytycy tego rozwiązania byli zaniepokojeni dłuższymi godzinami pracy wskazując na trudności z organizacją opieki nad dziećmi. Wskazywali też na możliwe problemy z przepływem pracy w biurze i mniejszą możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami. Mimo tych obaw 43 procent pracowników nie wyraziło żadnych obaw związanych z projektem.
Joseph Lyons, dyrektor programu samorządowego Western i profesor nauk politycznych, powiedział, że pracownicy gminy byli zadowoleni ze swojej pracy przed pilotażem, a ten projekt mógł nie odnieść takiego sukcesu.
– Potencjalną lekcją z tego jest to, że organizacje o dobrej kulturze i silnym przywództwie mają większe szanse na innowacyjność – powiedział – Gdyby Zorra była złym miejscem do pracy, kierownictwo byłoby zajęte zajmowaniem się większą liczbą problemów związanych z zarządzaniem i nie miałoby wsparcia ani pewności siebie, aby wypróbować coś tak ambitnego.
Istnieją jednak pewne ograniczenia w wyciąganiu szerszych wniosków z tego doświadczenia, ponieważ projekt pilotażowy został przeprowadzony podczas pandemii COVID-19, a gmina ma tylko 30 pełnoetatowych pracowników.
– Przy tak małej puli respondentów wyniki są podatne na niewielkie różnice w odpowiedziach – powiedział Spicer.
Projekt w Zorra Township nie jest czymś nowym na świecie. Kilka innych krajów również odniosło sukces dzięki czterodniowemu tygodniowi pracy.
W Islandii Rada Miasta Reykjaviku i islandzki rząd uruchomiły podobny program w 2015 r. i stwierdziły, że stres pracowników zmniejszył się, podczas gdy produktywność pozostała taka sama lub wzrosła.
W amerykańskim Kongresie przechodzi również ustawa, zgodnie z którą pracodawcy będą musieli oferować wynagrodzenie za nadgodziny każdemu, kto pracuje więcej niż 32 godziny tygodniowo.
W 2019 roku Microsoft rozpoczął czterodniowy program pracy w swoich biurach w Japonii . Podczas gdy czas pracy w biurze gwałtownie spadł, wydajność wzrosła o 40 procent.
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zasugerowała w maju 2020 roku, że przejście na czterodniowy tydzień pracy może być częścią działań mających na celu ponowne uruchomienie gospodarki po pandemii COVID-19.
– Jest wiele rzeczy, których nauczyliśmy się przy okazji COVID-19 i właśnie tej elastyczności osób pracujących w domu, produktywności, którą można z tego wyciągnąć – powiedziała.
Również pracodawcy prywatni uelastyczniają czas pracy swoich pracowników. Unilever, dystrybutor herbaty Lipton’s, mydła Dove i lodów Ben & Jerry’s, ogłosił, że wprowadza czterodniowy tydzień dla swoich pracowników w Nowej Zelandii.
W Kanadzie gmina Guysborough w Nowej Szkocji również testuje ten pomysł, podczas gdy kilka prywatnych firm również zaczęło skracać tydzień pracy.