Dr Tam: „Każda pandemia kiedyś się kończy”
Dr Tam: „Każda pandemia kiedyś się kończy”

Dr Theresa Tam
Wielu z nas wraz z rozpoczynającym się Nowym Rokiem – trzecim z rzędu, w którym wciąż trwa globalna pandemia – zniecierpliwionych zadaje sobie pytanie: „Kiedy to się wreszcie skończy?”
W grudniu optymizm na powolne wejście w normalność po raz kolejny przyćmił nagły wzrost zachorowań napędzanych wariantem Omicron zmuszając kilka prowincji do wdrożenia bardziej rygorystycznych ograniczeń dotyczących zdrowia publicznego i powodując rekordowe liczby przypadków, których jeszcze nie odnotowano podczas pandemii.
Ale pomimo zagrożenia ze strony Omicrona czołowy kanadyjski lekarz mówi, że nadal ma nadzieję, że Nowy Rok pozwoli nam żyć wygodniej z wirusem, który od dawna zakłócił życie, jakie znamy.
– To prawda, że nikt tak naprawdę nie ma kryształowej kuli, ale myślę, że to tylko przypomnienie, że nie jesteśmy w tym samym miejscu, co w zeszłym roku – powiedziała dr Theresa Tam w wywiadzie dla telewizji CTV National News – Tak wiele się wydarzyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy i myślę, że jesteśmy w o wiele lepszym miejscu niż byliśmy rok temu.
W zeszłym roku właśnie zaczęliśmy szczepić osoby wysokiego ryzyka przeciwko COVID-19. Dziś Kanada może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników szczepień na świecie, z ponad 82 procentami populacji zaszczepionej przynajmniej jedną dawką.
Wraz z pojawieniem się nowych wariantów, takich jak Delta i Omicron, dowiedzieliśmy się również dużo więcej o działaniu wirusa, co doprowadziło do opracowania lepszych narzędzi leczenia i diagnostyki oraz coraz lepszego zrozumienia ważnych środków zdrowia publicznego, takich jak maskowanie.
I chociaż Tam przyznała, że nie może dać Kanadyjczykom jasnego obrazu, kiedy skończy się pandemia, mówi, że te zmiany pomogą lepiej zarządzać przyszłymi falami wirusa bez tak dużych ograniczeń.
– Każda pandemia w historii kiedyś się kończy. Tak więc w pewnym momencie aktywność wirusa stanie się bardziej przewidywalna – powiedziała Tam – Myślę, że w nadchodzących miesiącach możemy zacząć dostrzegać nieco większą przewidywalność, a także być w stanie chronić nasze populacje wysokiego ryzyka, abyśmy mogli nauczyć się żyć z tym wirusem… ale nadal myślę, że w przyszłym roku nadal musimy być czujni i być w stanie dostosować się i być elastyczni w razie potrzeby.
Rozprzestrzenianie się wirusowej odmiany Omicron wywołało również ogromną kampanię zastrzyków przypominających, w której tysiące Kanadyjczyków ustawiało się w kolejce po trzecie szczepienie, zadając pytania typu: „Co to znaczy być w pełni zaszczepionym?” i „Czy będę potrzebować wielu dawek wzmacniających, aby się chronić?”
W grudniu Canada’s National Advisory Committee on Immunization (Kanadyjski Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień) zdecydowanie zalecił podawanie szczepionek przypominających Kanadyjczykom w wieku 50 lat i starszym oraz osobom z grup wysokiego ryzyka w celu wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej organizmu na COVID-19.
Ale nauka o szczepionkach ewoluuje tak szybko, jak sam wirus.
– Po jednej dawce wiedzieliśmy, że musimy przyjąć drugą dawkę, a w Kanadzie mieliśmy przerwę na rozciąganie dla tej drugiej dawki, więc nie znaliśmy czasu trwania ochrony drugiej dawki, a także tego, co się dzieje, gdy wirus ewoluuje – wyjaśniła dr Tam – Teraz nauczyliśmy się trochę więcej i że potrzebne są wzmacniacze, ponieważ poziom przeciwciał może z czasem zanikać. Ale dobrą wiadomością, jak sądzę, w rozwijającej się nauce jest to, że dwie dawki prawdopodobnie chronią cię przed poważnymi skutkami i jest to prawie najważniejszy wskaźnik, którego powinniśmy szukać.
Dr Tam zauważyła, że dawki wzmacniające również z czasem słabną, ale jest nadzieja, że doładują one układ odpornościowy, aby dalej chronić przed poważnymi skutkami, odciążając system opieki zdrowotnej.
– Istnieje możliwość, że będziemy potrzebować jakiegoś rodzaju szczepień na bieżąco, ale może nie wszyscy będą tego potrzebować. Może nie co roku. Czas ich trwania jest wciąż nieznany – dodała.
Jeśli chodzi o dostępność boosterów – czynnik, którym prowincje zajmują się indywidualnie – Tam wezwała Kanadyjczyków do cierpliwości w obliczu długich kolejek lub opóźnień w rezerwacjach.
Pomimo gwałtownego wzrostu liczby przypadków, Tam mówi, że wariant Omicron uczy nas kolejnej ważnej lekcji na temat tego, jak może ewoluować COVID-19, zauważając, że „zdecydowanie czeka nas więcej pozytywnych rzeczy”.
– Musimy pozostać optymistami. Nikt nie chce tej pandemii, która trwa, wszyscy są nią zmęczeni, ale nie możemy nic zrobić poza podtrzymaniem tej nadziei na jej zakończenie – powiedziała dr Tam.