40 miliardów na odszkodowania dla rodzin First Nations
40 miliardów na odszkodowania dla rodzin First Nations
Rząd federalny ujawnił zasady umowy o wartości 40 miliardów dolarów, która ma zapewnić odszkodowania dzieciom First Nations i ich rodzinom poszkodowanym przez niedofinansowany system opieki nad dziećmi i wprowadzić długoterminowe reformy.
W wyniku największego pozwu zbiorowego w historii Kanady, Ottawa przekaże 20 miliardów dolarów dzieciom z Rezerwatów i Jukonu, które zostały niepotrzebnie usunięte ze swoich domów między 1 kwietnia 1991 r. a 31 marca 2022 r. Dotyczy to ich rodziców i opiekunów. Odszkodowanie zostanie również przyznane osobom dotkniętym wąską definicją „Jordan’s Principle” w okresie od 12 grudnia 2007 r. do 2 listopada 2017 r.
Dzieci, które nie otrzymały podstawowych usług publicznych w okresie od 1 kwietnia 1991 do 11 grudnia 2007 również będą kwalifikować się do finansowego zadośćuczynienia.
Druga połowa środków zostanie przeznaczona na reformę Programu Usług na rzecz Dzieci i Rodzin First Nations, która zostanie rozłożona na pięć lat.
Około 20 miliardów dolarów wesprze młodych dorosłych, którzy wychodzą z systemu opieki nad dziećmi, a także wzmocni mechanizmy prewencyjne, aby zatrzymać dzieci w domu, w ich społecznościach – prace te mają się rozpocząć w kwietniu 2022 roku.
Ta wstępna umowa jest uzależniona od zatwierdzenia przez Sąd Federalny i Kanadyjski Trybunał Praw Człowieka (CHRT), które orzekły, że rząd federalny dyskryminuje dzieci First Nations.
Jedna z kobiet z Manitoby powiedziała, że w wieku dwóch lat została zabrana z domu i umieszczona w opiece zastępczej.
– Do 20 roku życia, nie wiedziałam, czy byłam Cree, czy Anishinaabe – powiedziała – Moi rodzice zastępczy tak naprawdę nie powiedzieli mi wiele o mojej rodzinie poza jej złymi stronami.
W przypadku akceptacji przez Sąd umowa położyłaby kres wieloletniej batalii prawnej, która rozbiła stosunki kolejnych rządów z ludnością rdzenną Kanady.
W lutym 2007 r. Zgromadzenie Rdzennych Narodów i Towarzystwo Opieki nad Dziećmi i Rodzinami Rdzennych Narodów złożyło skargę do CHRT, zarzucając rządowi federalnemu dyskryminację dzieci z First Nations ze względu na rasę, pochodzenie narodowe lub etniczne, zapewniając niesprawiedliwe finansowanie usługi opieki nad dziećmi w rezerwatach.
W 2016 r. CHRT orzekł na ich korzyść i nakazał rządowi zaprzestanie praktyk dyskryminacyjnych i podjęcie działań w celu ich naprawienia i zapobiegania oraz pełnego wdrożenia Jordan’s Principle.
Jordan’s Principle ma na celu zapewnienie, że dzieci Rdzennych Narodów mają taki sam dostęp do programów i usług finansowanych ze środków publicznych, jak wszystkie inne kanadyjskie dzieci, bez opóźnień lub odmów. Dotyczy to dzieci w rezerwatach i poza nimi.
Trzy lata później CHRT nakazał rządowi zapłacić 40.000 dolarów każdemu dziecku, rodzicowi i/lub dziadkowi (jeśli jest to główny opiekun) dotkniętym niedofinansowanymi usługami dla dzieci i rodzin First Nations.
CHRT zdecydował również, że kwalifikowalność w ramach Jordan’s Principle powinna zostać rozszerzona o dwie nowe kategorie dzieci objętych wymogiem prawnym.
Zgodnie z ich warunkami, dziecko bez statusu Indian Act, które jest obywatelem lub członkiem Pierwszego Narodu, oraz dziecko bez statusu Indian Act, ale które ma rodzica lub opiekuna kwalifikującego się do tego statusu, powinno również mieć prawo do niezakłóconych usług rządowych.
We wrześniu Sąd Federalny oddalił apelacje Ottawy dotyczące orzeczenia o odszkodowaniach CHRT na kilka dni przed pierwszym Narodowym Dniem Prawdy i Pojednania. Miesiąc później rząd ogłosił, że kolejna tura apelacji jest wciąż na stole, ale rozpoczęto również rozmowy restrukturyzacyjne.
Murray Sinclair, były senator i przewodniczący Komisji Prawdy i Pojednania Kanady, prowadził negocjacje.
– Chcę podziękować wszystkim stronom za ich pracę w ciągu ostatnich kilku miesięcy na rzecz dzieci Rdzennych Narodów. Umowy są ważnym kamieniem milowym – powiedział we wtorek w oświadczeniu dla CTV News.
Minister ds. usług rdzennych Patty Hajdu, minister ds. stosunków między rządem a ludnością rdzenną Marc Miller, wielu rdzennych przywódców, w tym Cindy Woodhouse, szefowa regionalna AFN w Manitobie wydali wspólne oświadczenie we wtorek.
Woodhouse powiedziała, że umowa odszkodowawcza dotyczy ponad 200.000 dzieci i rodzin.
Rząd potwierdził, że 40 tysięcy dolarów – maksymalna dozwolona kwota w ramach CHRT – to kwota bazowa, która ma zostać przekazana osobom dotkniętym chorobą. Niektórzy mogą otrzymać więcej w zależności od poziomu wyrządzonej szkody.
– 40 tysięcy dolarów to za mało, aby kogoś uczynić całością, ale z pewnością jest to krok we właściwym kierunku, aby uznać krzywdę, której doświadczyły jednostki – powiedziała Hajdu.