Rozmowa Trudeau – Zełenski z rosyjskimi czołgami w tle
Rozmowa Trudeau – Zełenski z rosyjskimi czołgami w tle

Ukraińscy żołnierze zajmują pozycję bojową na linii podziału od prorosyjskich rebeliantów w obwodzie donieckim na Ukrainie w piątek, 7 stycznia 2022 r.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Justin Trudeau odbyli we wtorek rozmowę o przedłużeniu wojskowej misji szkoleniowej Kanady na Ukrainie i perspektywach nałożenia dalszych sankcji na Moskwę w związku z prowadzeniem przez wojska rosyjskie ćwiczeń ogniowych na granicy z Ukrainą i groźby agresji.
Dyskusja między dwoma przywódcami odbyła się telefonicznie na dzień przed bezpośrednimi rozmowami między dyplomatami rosyjskimi a 30-osobową radą NATO — negocjacje miały na celu złagodzenie napięć między Ukrainą a Rosją.
W tweecie Zełenski poinformował, że rozmawiał z Trudeau o sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie, wschodnim regionie kraju, w którym rosyjskie siły zastępcze walczą z armią ukraińską od 2014 roku.
Prezydent Zełenski poinformował również, że wymienili poglądy na temat międzynarodowych wysiłków na rzecz deeskalacji kryzysu i kontynuacji operacji Unifer, 200-osobowej kanadyjskiej wojskowej misji szkoleniowej z siedzibą w zachodniej części kraju.
Kanadyjska minister obrony Anita Anand zasygnalizowała, że zamierza odnowić misję po wygaśnięciu mandatu w marcu. To nadal wymagałoby formalnej zgody rządu.
W swoim oświadczeniu biuro premiera Trudeau poinformowało, że premier potwierdził „nieugięte poparcie Kanady dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślił, że każda inwazja wojskowa na Ukrainę miałaby poważne konsekwencje, w tym skoordynowane sankcje”.

Spotkanie premiera Justina Trudeau z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas dwustronnego spotkania w Toronto 2 lipca 2019 r.
W oświadczeniu zaznaczono, że premier “podkreślił także trwającą koordynację między partnerami Ukrainy, aby zjednoczyć się w obliczu rosyjskiej prowokacji”.
Pomysł dalszych sankcji – postrzegany jako główny instrument odwetu w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę – był dyskutowany przez sojuszników od tygodni. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i NATO zapowiedziały, że nie wyślą wojsk w celu odparcia jakichkolwiek działań militarnych Moskwy.
W oświadczeniu stwierdzono, że obaj przywódcy wyrazili nadzieję, że środowe posiedzenie Rady NATO-Rosja, wraz z innymi wysiłkami dyplomatycznymi, przyczyni się do zmniejszenia napięć.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział, że uważa, iż dotychczasowe wysiłki dyplomatyczne kraju się opłaciły.
„Jedność zbiorowego Zachodu niszczy rosyjskie nadzieje na porozumienie z Amerykanami, podczas gdy inni partnerzy są pomijani” – powiedział Dmytro Kuleba w oświadczeniu dla CBC News – „Ukraina nadal intensywnie pracuje nad wzmocnieniem jedności międzynarodowej w obliczu dzisiejszych zagrożeń. To kluczowy element strategii przeciwdziałania Rosji i część złożonego pakietu odstraszającego Rosję przed dalszą agresją”.
Rozmowa między Zełenskim a Trudeau toczyła się w groźnych okolicznościach, gdy 3000 rosyjskich żołnierzy, wspieranych przez czołgi, przeprowadziło duże ćwiczenia z ostrą amunicją w zachodniej Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą.
Ostatnie dwa dni rozmów między wysokimi urzędnikami amerykańskimi a rosyjskimi negocjatorami w Genewie nie przyniosły rozstrzygnięcia. Ambasador USA przy NATO Julianne Smith zapewniła sojuszników, że są zjednoczeni, jadąc na następne spotkanie.
– NATO jest otwarte i zaangażowane w konstruktywny, wzajemny dialog z Rosją” – powiedziała Smith – Jednocześnie jesteśmy zjednoczeni, aby oddalić groźby wobec sojuszników z NATO i dalszą rosyjską agresję przeciwko naszym partnerom w Europie.

Wojska rosyjskie biorą udział w ćwiczeniach na poligonie Kadamowskij w obwodzie rostowskim w południowej Rosji 14 grudnia 2021 roku.
Rosja wezwała NATO do pisemnego zagwarantowania, że nie rozszerzy się na wschód na Ukrainę i inną byłą republikę radziecką – Gruzję. Żądanie to zostało zdecydowanie odrzucone przez USA, NATO i Ukrainę.
Moskwa chce także wycofania wszystkich sił NATO rozmieszczonych w Europie Wschodniej do linii, która istniała w 1997 roku, przed włączeniem krajów byłego bloku wschodniego.
Rozmowa telefoniczna Zełenskiego z Trudeau była jedną z kilku rozmów na wysokim szczeblu o Ukrainie, które odbyły się we wtorek.
Anand rozmawiała ze swoim duńskim odpowiednikiem. Zarówno Kanada, jak i Dania są członkami NATO, a obaj ministrowie mówili o potrzebie wykazania się determinacją w obliczu masowej rozbudowy rosyjskiej armii i rosnących napięć wokół Ukrainy.