Masz dobry pomysł jak uczcić Królową? Możesz dostać 5000 dolarów
Masz dobry pomysł jak uczcić Królową? Możesz dostać 5000 dolarów
Królowa nigdy nie ukrywała swojego przywiązania do Kanady, którą odwiedziła 22 razy w ciągu prawie siedemdziesięciu lat zasiadania na tronie.
Teraz Kanada przygotowuje się do uhonorowania 95-letniej królowej – głowy państwa Kanady i najdłużej na świecie panującego monarchy – serią hołdów z okazji 70-lecia jej zasiadania na tronie, w tym zapaleniem gigantycznej latarni morskiej w Ottawie.
Latarnia jest jedną z 1500, która zostanie zapalona w stolicach wszystkich krajów Wspólnoty Narodów i w całej Wielkiej Brytanii 2 czerwca.
COVID-19 powoduje, że obchody Platynowego Jubileuszu mogą okazać się bardziej wyciszone niż srebrny jubileusz królowej Elżbiety w 1977 roku, który obejmował imprezy uliczne i koncerty; obchody Złotego Jubileuszu w 2002 roku czy Diamentowego w 2012 roku.
Ale plan wydarzeń w całej Wspólnocie, w tym w Kanadzie, został już opracowany w Londynie, w Anglii.
Rocznica wstąpienia królowej na tron przypada na 6 lutego, ale większość obchodów tradycyjnie odbywa się w pierwszym tygodniu czerwca, bo pogoda jest lepsza. Wszystkie uroczystości z okazji poprzednich jubileuszy odbyły się latem.
W Kanadzie plany na 2 czerwca obejmują wspólne wyrecytowanie specjalnie napisanej proklamacji na cześć historycznego panowania królowej o godzinie 14.00 w miastach w całym kraju, zapalenia latarni tego wieczoru.
Tuż przed zapaleniem latarni w Ottawie trębaliści zagrają hejnał „Majesty” napisany z okazji jubileuszu. Wcześniej dudziarze od Kolumbii Brytyjskiej po prowincje atlantyckie zagrają utwór mistrza dudziarza zatytułowany „Diu Regnare” (Długo Panować).
Królowa, urodzona w 1926 roku, wstąpiła na tron w lutym 1952 roku, w wieku 27 lat, po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Zasiada na tronie dłużej niż królowa Wiktoria.
– Rząd federalny przygotowuje „serię inicjatyw upamiętniających niezwykłe 70 lat służby królowej” – powiedział Pablo Rodriguez, rzecznik kanadyjskiego ministra dziedzictwa. Oczekuje się, że inicjatywy te obejmą wybicie pamiątkowej monety i wydrukowanie pocztowego znaczka.
Ministerstwo Dziedzictwa ustanowiło również fundusz jubileuszowy, który oferuje dotacje w wysokości 5000 CAD na projekty społecznościowe z tej okazji, takie jak parady, sadzenie pamiątkowych drzew, zorganizowanie koncertów lub aranżacje festiwalu świateł. O dofinansowanie mogą ubiegać się szkoły, uniwersytety, organizacje non-profit i rady plemienne.