Rozmowa Andrzeja Dudy z Justinem Trudeau o sytuacji na Ukrainie
Rozmowa Andrzeja Dudy z Justinem Trudeau o sytuacji na Ukrainie

Na zdjęciu Justin Trudeau i Andrzej Duda podczas wizyty polskiego prezydenta w Ottawie w 2016 roku.
W niedzielę o sprawach Ukrainy rozmawiali premier Justin Trudeau i prezydent Polski Andrzej Duda. Obaj politycy zamieścili krótkie komunikaty na ten temat na Twitterze.
„Much appreciated conversation with @JustinTrudeau. 🇵🇱🇨🇦 continue their efforts & remain dedicated to territorial integrity & wellbeing of Ukraine, as well as freedom & democracy in Belarus. We are on the same page on where the threats to the stability of the region come from.” – napisał Andrzej Duda.
“Today, @AndrzejDuda and I shared our deep concerns about the buildup of Russian military forces in and around Ukraine. We also spoke about the close cooperation between Canada and Poland – we’ll keep standing strong in support of Ukraine’s sovereignty and territorial integrity.” – napisał Justin Trudeau.
O sytuacji wokół Ukrainy rozmawiała też wysłanniczka Wielkiej Brytanii do Kanady, która stwierdziła, że oba kraje współpracują w sprawie nowego, dotkliwego zestawu sankcji wobec Rosji, jeśli ta dokona inwazji na Ukrainę.
Susannah Goshko, brytyjska wysoka komisarz ds. Kanady powiedziała, że uchwalenie w jej kraju nowych przepisów dotyczących sankcji w czwartek wzmocni zdolność do atakowania osób bliskich prezydentowi Władimirowi Putinowi, jeśli siły rosyjskie choć jedną stopą przekroczą ukraińską granicę.
– Będziemy gotowi do wprowadzenia sankcji – powiedziała Goshko – Ten nowy, wzmocniony system reperkusji pozwoli nam na wprowadzenie w tym momencie naprawdę dotkliwych sankcji. Ściśle współpracowaliśmy w tej sprawie z wieloma sojusznikami, w tym z Kanadą.
Goszko rozmawiała z Kanadyjczykami, gdy brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss spotkała się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem i z premierem Borisem Johnsonem, którzy przylecieli do Brukseli i Polski.
W czwartek w Londynie brytyjski parlament uchwalił nową ustawę o sankcjach, która jest wymierzona w rosyjskich polityków, a także potężnych oligarchów popierających Putina.
Rząd brytyjski uznał nowe prawo za najostrzejszy dotychczas system sankcji, ponieważ dotyczy ono przedsiębiorstw i osób fizycznych w kluczowych sektorach, takich jak technologie informacyjne i komunikacyjne, obronność, wydobycie surowców i usługi finansowe.
– Daje nam to możliwość ścigania osób, firm lub podmiotów o strategicznym znaczeniu dla Kremla – powiedziała Goszko – Zostaną zaprojektowane tak, aby naprawdę uderzyć w Kreml tam, gdzie boli, i nie wyrządzić szkód Rosjanom.
Rozmieszczenie przez Rosję 100.000 żołnierzy na granicach Ukrainy budzi obawy przed inwazją, ale Rosja zaprzecza, że ma jakiekolwiek plany, aby to zrobić.
Goshko powiedziała, że Wielka Brytania podzieli się szczegółami swoich spotkań z kanadyjskimi urzędnikami po otrzymaniu pełnej informacji o ostatnich podróżach minister spraw zagranicznych Melanie Joly i minister obrony Anity Anand na Ukrainę i inne europejskie stolice.
Brytyjskie wyprawy dyplomatyczne są śladem wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Moskwie, który miał nadzieję na rozładowanie napięć na granicy rosyjsko-ukraińskiej podczas jego poniedziałkowych rozmów z Putinem. Sekretarz stanu USA Antony Blinken przeprowadził też własne rozmowy z Ławrowem w Genewie.
W zeszłym miesiącu ambasadorowie Niemiec i Unii Europejskiej w Kanadzie powiedzieli The Canadian Press, że ich rządy ściśle współpracują z Ottawą, aby koordynować nakładanie sankcji, które wymierzone byłyby w rosyjską gospodarkę i wybranych ludzi bliskich Putinowi.
W przeciwieństwie do Kanady, która zdecydowała się nie dostarczać ukraińskiej armii śmiercionośnej broni, Wielka Brytania dostarczyła także rządowi w Kijowie lekką broń przeciwpancerną.
Goshko podkreśliła, że nie jest jej zadaniem, by mówić Kanadzie, czy powinna pójść w jej ślady ze zwiększoną pomocą wojskową.
– Kanada już od jakiegoś czasu zajmuje się szkoleniem ukraińskich żołnierzy. Tak więc jest wiele rzeczy, nad którymi pracujemy razem, i oczywiście jest trwałe zaangażowanie Kanady w NATO poprzez operację Reassurance, więc jest dużo, co Kanada robi”.
Kanada przewodzi grupie bojowej NATO na Łotwie, gdzie obecnych jest około 600 żołnierzy i ma 200 trenerów wojskowych na Ukrainie, która nie jest członkiem NATO.
Kanada ogłosiła niedawno przedłużenie swojej misji szkoleniowej na Ukrainie o trzy lata i zaangażowała kolejnych 60 oficerów w ramach pakietu pomocy wojskowej, który obejmuje gogle noktowizyjne i kamizelki pancerne.
Kanada i partnerzy NATO muszą jeszcze odpowiedzieć na apele innego sojusznika z Europy Wschodniej, Łotwy, o wzmocnienia wojskowe.
Na początku tego tygodnia Ottawa ostrzegła przed podróżami na Ukrainę i wezwała wszystkich Kanadyjczyków w kraju do wyjazdu.