Rząd federalny pozwany do sądu
Rząd federalny pozwany do sądu
Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskich (Canadian Civil Liberties Association – CCLA) pozywa rząd federalny do sądu w związku z historycznym posunięciem premiera Justina Trudeau, który wprowadził stan nadzwyczajny na terenie całego kraju.
– Rząd wprowadził skrajne prawo, które nigdy nie było stosowane, i ogłosił nakazy nadzwyczajne, które będą miały poważne konsekwencje – powiedział Noa Mendelsohn Aviv, dyrektor wykonawczy CCLA na konferencji prasowej – Decyzja ta wyszła poza zwykłe procesy demokratyczne.
W poniedziałek Trudeau został pierwszym kanadyjskim przywódcą, który powołał się na federalną ustawę kryzysową jako ostatnią deskę ratunku, aby zakończyć protesty zbliżające się do czwartego weekendu w stolicy kraju.
CCLA, kanadyjska organizacja non-profit zajmująca się obroną praw konstytucyjnych, nazwała posunięcie Trudeau „nadzwyczajnym” i „niekonstytucyjnym” wskazując, że wymogi prawne wprowadzone w celu ochrony procesów demokratycznych nie zostały spełnione.
– Ustawa o nagłych wypadkach jest jasna. Musi to być bardzo poważne zagrożenie dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa Kanadyjczyków, które jest całkowicie przytłaczające lub musi to być poważne zagrożenie dla integralności terytorialnej, bezpieczeństwa lub suwerenności Kanady, wobec których to zagrożeń Kanada nie stoi — powiedział Mendelsohn Aviv.
CCLA ogłosiła, że wszczęła kontrolę sądową, w której kwestionuje zastosowanie środków nadzwyczajnych przez rząd federalny.
Organizacja potępiła demonstrantów dopuszczających się aktów przemocy, rasizmu i homofobii na ulicach Ottawy i wyraziła współczucie mieszkańcom okolicznych obszarów, którzy zostali mocno dotknięci ciągłymi zakłóceniami w ich społecznościach.
Jednak Abby Deshman, dyrektor CCLA ds. wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, powiedziała: – Naszym zdaniem progi określone w ustawie o sytuacjach nadzwyczajnych, wymogi prawne wprowadzone w celu ochrony naszych procesów demokratycznych, nie zostały spełnione.
Podczas gdy premier podkreślił, że celem będą nowe uprawnienia nadzwyczajne, CCLA stwierdziło, że rzeczywisty tekst pisany nie ogranicza się do konkretnych miast czy prowincji. Zamiast tego wskazano, że dotyczy to każdego Kanadyjczyka.
– Nie są ograniczone geograficznie, nie są skierowane do konkretnych protestów, mają zastosowanie uniwersalne w całym kraju – powiedziała Deshman.
Na podst. CP