Luzowanie obostrzeń w Albercie i Quebecu
Luzowanie obostrzeń w Albercie i Quebecu

Premier Alberty Jason Kenney.
Premier Alberty, Jason Kenney, ogłosił plany zniesienia prawie wszystkich ograniczeń COVID-19 w prowincji od początku przyszłego tygodnia.
Kenney napisał na Twitterze wiadomość wczesnym poniedziałkowym wieczorem.
„Zachęcające dane nadal pokazują gwałtowny spadek fali Covid-19 Omicron. Presja na nasze szpitale spada” – napisał Kenney na Twitterze – „W sobotę, 26 lutego, rząd ogłosi ostateczną decyzję o przejściu do drugiej fazy naszego planu zniesienia prawie wszystkich ograniczeń 1 marca.
W kontynuacji tweeta Kenney napisał: „Podejmiemy rozważną decyzję na podstawie najnowszych danych. Ograniczenia powodujące szkody nie powinny trwać o jeden dzień dłużej niż to konieczne, aby zapobiec przeciążeniu szpitali. Musimy nauczyć się żyć z COVID-19 i przywrócić nasze życie do normy”.
Ogłoszenie pojawiło się tego samego dnia, w którym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił, że Anglia znosi ograniczenia COVID-19.
Tymczasem również rząd Quebecu zdecydował się na luzowanie covidowych restrykcji. Od 7 marca uczniowie nie będą już musieli nosić masek na twarzy podczas w klasach – poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Quebecu.
Ministerstwo powiedziało, że ograniczenie to można usunąć z powodu „korzystnej ewolucji sytuacji epidemiologicznej w Quebecu”.
Maski nadal będą musiały być noszone w miejscach wspólnych, takich jak korytarze i autobusy szkolne.
Uczniowie przedszkoli będą również zobowiązani do noszenia maski na twarzy tylko podczas transportu do i ze szkoły.
Ten krok władz spotkał się z niezadowoleniem nauczycieli, którzy twierdzą, że tej decyzji nie skonsultowano się z nimi.
– To jest coś, z czym mieliśmy problemy od samego początku pandemii – powiedziała Heidi Yetman, przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Prowincji Quebec – Urzędy ds. zdrowia nie wiedzą, jak to jest być nauczycielem w klasie… Urząd ds. zdrowia nigdy nie wszedł do klasy gdzie są pierwszoklasiści”.
– Kiedykolwiek pojawiają się rządowe ogłoszenia dotyczące edukacji zostajemy wzywani na spotkanie 15 minut przed tym, jak dowiadujemy się, co ma zostać ogłoszone – wskazała Yetman.
Powiedziała, że została wezwana na odprawę we wtorek o 11:30 z ministerstwem edukacji.
– Jedną z rzeczy, o które zawsze pytają nauczyciele, jest: „Dlaczego zasady obowiązujące w szkołach i salach lekcyjnych są tak różne od zasad obowiązujących w ogólnej populacji”? — zapytała Yetman – Ten rozdźwięk między tym, co dzieje się w klasie, a tym, co dzieje się w społeczeństwie, był naprawdę trudny dla nauczycieli.
– Maski są tematem dzielącym ludzi – ubolewała Yetman – zwłaszcza że wentylacja nadal stanowi istotny problem w szkołach. Mamy wielu nauczycieli, którzy, szczerze mówiąc, mają dość i chcieliby, aby maska została zdjęta, ale mamy też inną grupę nauczycieli, którzy są bardzo zaniepokojeni, bardzo zmartwieni, że nie mają dobrej wentylacji – powiedziała – Martwią się, że zdjęcie masek po prostu przyspieszy rozprzestrzenianie się wirusa.
Ten „brak szacunku” dla nauczycieli, zdaniem Yetman, będzie miał konsekwencje w nadchodzących latach.
– Mamy wielu, bardzo wielu nauczycieli, którzy przechodzą na wcześniejszą emeryturę – powiedziała, dodając, że w Quebecu już teraz jest ogromny niedobór nauczycieli – Mamy wielu pedagogów, którzy zadają sobie pytanie: „Czy chcę pozostać w tym zawodzie?” … Pracują tak ciężko, są wyczerpani… Bardzo martwię się o przyszłość tego zawodu.
We wtorkowym oświadczeniu minister edukacji Jean-François Roberge pochwalił „odporność” uczniów i nauczycieli, którzy pomogli ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w szkołach.
– Personel szkoły musiał być kreatywny, dokonywać korekt i w niesamowity sposób wspierać naszych uczniów i ich rodziców. Zdjęcie maski w klasach to kolejny krok do odzyskania przyjemności pobytu w szkole, do odzyskania przyjemności nauczania – powiedział.
Na podst. CP