Leczenie homoseksualizmu będzie surowo karane
Leczenie homoseksualizmu będzie surowo karane
Terapia konwersyjna jest obecnie nielegalna, co zdaniem organizacji LGBTQ2S+ stanowi kamień milowy w zakresie praw człowieka w Kanadzie.
Po debacie parlamentarzystów, którzy pod koniec 2021 roku uchwalili przepisy mające na celu wykorzenienie praktyk konwersyjnych, weszły obecnie w życie sankcje kodeksu karnego.
Oznacza to, że teraz każdemu, kto chce poddać kogoś w dowolnym wieku, zgadzającemu się lub nie, tak zwanej terapii konwersyjnej, czyli terapii mającej na celu zmianę orientacji seksualnej, grozi do pięciu lat więzienia.
Co więcej – jeśli okaże się, że ktoś promuje, reklamuje lub czerpie korzyści z prowadzenia takiej praktyki – grozi mu do dwóch lat więzienia.
„Terapia nawrócenia”, jak została nazwana, ma na celu zmianę orientacji seksualnej osoby na heteroseksualną. Może to obejmować dążenie do tłumienia czyjegoś nieheteroseksualnego popędu seksualnego lub tłumienia ekspresji płciowej lub tożsamości płciowej innej niż hetero.
Praktyki te mogą przybierać różne formy, w tym poradnictwa i modyfikacji behawioralnych. Sprzeciwiają się im liczne grupy zajmujące się zdrowiem i prawami człowieka. Wciąż pojawiają się wezwania do dalszego wsparcia zdrowia psychicznego i edukacji dla tych, którzy przeżyli terapię konwersyjną.
Po latach wezwań do działania i wcześniejszych nieudanych próbach uchwalenia ustawy zakazującej terapii konwersyjnej, przyspieszony wysiłek wszystkich partii – pomimo pewnych obaw wyrażonych przez kilku konserwatywnych posłów – został pochwalony przez przywódców politycznych, a także przez zwolenników LGBTQ2S+ zarówno w Kanadzie, jak i za granicą.
Niewiele krajów kryminalizuje terapię konwersyjną, a Kanada ma teraz to, co federalny rząd Justina Trudeau określił jako „jedne z najbardziej wszechstronnych” zabezpieczeń na świecie.
Na podst. CTVNews