Kanadyjczycy obawiają się o swoje wolności
Kanadyjczycy obawiają się o swoje wolności
Niedawne sondaże przeprowadzone przez Nanos Research, firmę badającą nastroje społeczne, pokazują, że Kanadyjczycy są coraz bardziej zaniepokojeni kwestiami dotyczącymi ograniczenia wolności słowa i wolności jako takiej, co jest możliwym znakiem, że niedawne protesty kierowców ciężarówek w Kanadzie mają długotrwały wpływ na sposób odbioru rzeczywistości przez szerszą publiczność.
W podcaście „Trend Line” szef firmy i badacz opinii publicznej Nik Nanos powiedział, że wolność słowa i wolność znalazły się na drugim miejscu z wynikiem 8,3 proc. tuż za koronawirusem 13,1 proc. i przed środowiskiem naturalnym – 7,5 proc.
Te i inne kwestie, które pokazały ostatnie sondaże świadczą, że obawy dotyczące wolności prawdopodobnie związane były z protestami kierowców ciężarówek na początku tego roku w Ottawie i innych obszarach kraju – uważa Nanos.
– Badam teraz ankietę i myślę, że minęło już 35 lat i do tej pory wolność i wolność słowa tak naprawdę nie były kwestiami, które zajmowały opinię publiczną – powiedział – Wygląda jednak na to, że dla znacznej części Kanadyjczyków sytuacja się zmieniła i jest to sprawa, o którą się martwią.
Protesty „Konwoju Wolności” na Wzgórzu Parlamentarnym i późniejsze obozowisko sparaliżowały centrum Ottawy na prawie miesiąc między styczniem a lutym, gdy demonstranci wezwali do zakończenia wszystkich ograniczeń pandemicznych i nakazów szczepień.
Działania te zainspirowały podobne protesty w całej Kanadzie i na całym świecie, co skłoniło rząd premiera Justina Trudeau do ustanowienia stanu nadzwyczajnego, umożliwiła policji i instytucjom finansowym zamrażanie kont bankowych protestujących. Dziesiątki osób zostało aresztowanych, gdy w lutym policja wkroczyła, by usunąć demonstrantów z centrum Ottawy.
Wcześniejsze sondaże przeprowadzone przez Nanos wykazały, że dwóch na trzech Kanadyjczyków uznało, że protesty były nieskuteczne w skłonieniu rządów do ponownego rozważenia ograniczeń dotyczących COVID-19.
Eksperci twierdzą jednak, że gniew i nieufność wywołane protestami prawdopodobnie będą miały długofalowy wpływ na politykę kanadyjską.
Nanos stwierdził, że sondaż pokazuje, iż znaczna część Kanadyjczyków uważa, że ich wolności zostały naruszone przez rządy próbujące walczyć z pandemią.
Ale tak jak zdławienie protestu truckerów spowodowało, że coraz więcej Kanadyjczyków jest zaniepokojonych możliwą utratą wolności, tak też wzbudził obawy związane z ekstremizmem.
Ankieta dotycząca śledzenia problemów Kanadyjczyków, przeprowadzona przez Nanos, opiera się na 1066 losowych rozmowach telefonicznych z Kanadyjczykami w wieku 18 lat i starszymi. Statystyczny błąd dla tej ankiety wynosi plus minus trzy punkty procentowe.
Na podst. Canadian Press