Rząd ma nowy plan klimatyczny
Rząd ma nowy plan klimatyczny
Premier Justin Trudeau powiedział we wtorek, że kanadyjski przemysł naftowy powinien wykorzystać ogromny wzrost zysków z obecnego wzrostu cen do sfinansowania przejścia na ograniczenie emisji.
Rząd federalny ujawnił swój nowy plan redukcji emisji, aby osiągnąć nowe cele w zakresie ograniczenia gazów cieplarnianych do 2030 r. Przewiduje, że przemysł naftowy i gazowy musi obniżyć emisje o 42% w stosunku do obecnych poziomów, jeśli Kanada ma osiągnąć swoje cele.
Przemawiając na konferencji dotyczącej zrównoważonego rozwoju Globe Forum w Vancouver Trudeau powiedział, że jest to „wyraźny, rozsądny wkład” dla sektora i że są na to pieniądze.
– Przy rekordowych zyskach, nadszedł moment, aby sektor ropy i gazu zainwestował w zrównoważoną przyszłość, która będzie dobra dla biznesu, dobra dla społeczności i dobra dla naszej przyszłości – powiedział Trudeau – Wielcy lobbyści naftowi spędzili swój czas w terenie. Teraz czas na robotników i inżynierów, którzy będą budować rozwiązania.
Plan emisji, który został przedstawiony we wtorek w Izbie Gmin, jest wymogiem prawnym wynikającym z ustawy o zerowej emisji netto, którą rząd uchwalił w zeszłym roku. W miarę zbliżania się Kanady do docelowego terminu na 2030 r. wymagane są wielokrotne przeglądy i aktualizacje.
Plan wykorzystuje modelowanie ekonomiczne i emisyjne, aby ocenić najbardziej przystępne i wykonalne projekty, jeśli chodzi o cel Kanady polegający na zmniejszeniu emisji do 2030 r. do nie więcej niż 60 procent poziomu z 2005 r.
Najnowsza inwentaryzacja emisji pochodzi z 2019 r. Pokazuje, że Kanada wyprodukowała 730 mln ton dwutlenku węgla lub jego odpowiednik w innych gazach cieplarnianych, takich jak metan i podtlenek azotu.
Kanada musi ograniczyć ilość produkcji dwutlenku węgla do 443 milionów ton, aby osiągnąć obecny cel.
Sektor ropy i gazu ma największy udział w śladzie węglowym Kanady, z 26 procentami całkowitych emisji. Emisje ropy i gazu wzrosły o 20 procent od 2005 roku.
Raport przewiduje, że emisje z sektora ropy i gazu – w tym produkcja, rafinacja i transport rurociągami – mogą wynieść 110 mln ton do 2030 r., w porównaniu z 191 mln ton w 2019 r.
– Wyznaczamy wyraźny, rozsądny wkład, jaki sektor może wnieść, abyśmy mogli kontynuować prace nad naszym zobowiązaniem do ograniczania emisji – powiedział Trudeau – Jeśli na świecie jest jakikolwiek sektor naftowy i gazowy, który może to osiągnąć, to jest to przemysł kanadyjski. Jeśli jest jakakolwiek siła robocza na świecie, która może napędzać tę zmianę, to są to Kanadyjczycy.

Minister środowiska Steven Guilbeault
Minister środowiska Steven Guilbeault twierdzi, że nie jest to ograniczenie emisji ropy i gazu, jakie obiecali Liberałowie w ramach jesiennej platformy wyborczej. Rząd prowadzi obecnie konsultacje w tej sprawie, ale twierdzi, że po analizie, jaka zostanie przeprowadzona w tym planie, poinformuje o tym, jak ten limit zostanie ustalony.
– Zwalczanie zmian klimatycznych musi być wysiłkiem zespołowym, ale opublikowany dzisiaj plan pokazuje, że niektórzy gracze wciąż siedzą z założonymi rękami – powiedziała Caroline Brouillette, kierownik ds. polityki krajowej w Climate Action Network.
Atiya Jaffar, kanadyjski menedżer ds. cyfrowych w firmie „350.org” powiedział, że plan nie nadąża za nauką, a cel dotyczący paliw kopalnych jest „przerażająco niski i nie zbliża się do uczciwego udziału przemysłu paliw kopalnych”.
Plan obejmuje 9 miliardów dolarów w nowych wydatkach, głównie na rozszerzenie istniejących programów dotacji i pożyczek na działania na rzecz klimatu, w tym kolejne 1,7 miliarda dolarów na rabaty na pojazdy elektryczne. Więcej szczegółów na temat nowych wydatków spodziewanych jest w następnym budżecie federalnym, kiedy zostanie on przedłożony wiosną tego roku.
Rząd będzie również dążyć do tego, aby jedna trzecia sprzedawanych pojazdów o średniej i dużej ładowności była elektryczna do 2030 r. i 100 proc. do 2040 r.
Raport prognozuje, że emisje z odpadów, w tym ze składowisk, można zmniejszyć o 43 proc. do 2030 r., elektryczność o 77 proc., przemysł ciężki o 32 proc., a emisje z budynków o 42 proc.
Na podst. Canadian Press