Zakład w Scarborough przetwarza odpady spożywcze na biodegradowalne tworzywa sztuczne
Zakład w Scarborough przetwarza odpady spożywcze na biodegradowalne tworzywa sztuczne
Designerskie torby i futerały na telefony komórkowe nie kojarzą się zwykle z resztkami spaghetti – ale w zakładzie w Scarborough te rzeczy są ze sobą powiązane. Genecis twierdzi, że jeśli jego produkt znajdzie się w oceanie, ulegnie degradacji w ciągu roku.
Firma Genecis Bioindustries wykorzystuje bakterie do przekształcania odpadów żywnościowych przeznaczonych na wysypiska w biodegradowalne tworzywa sztuczne. Luna Yu, dyrektor generalny firmy, twierdzi, że wytwarzana przez nią substancja nosząca nazwę polihydroksyalkanianów (PHA), działa podobnie jak większość tworzyw sztucznych. Produkt ten może być wykorzystywany do produkcji sztućców, kubków i tekstyliów.
“Zasadniczo przyglądaliśmy się temu, jak wiele odpadów żywnościowych trafia na wysypiska i pomyśleliśmy, dlaczego nie przekształcić tych odpadów w coś, co jest o wiele bardziej wartościowe i lepsze dla naszej planety” – powiedziała.
Na stronie internetowej firmy można znaleźć informację, że gdy produkt osiągnie koniec okresu przydatności, można go kompostować w ciągu miesiąca, a jeśli trafi do oceanu, rozkłada się w ciągu roku.
Yu mówi, że firma rozpoczęła działalność cztery lata temu i rozrosła się do zakładu o powierzchni 10,000 stóp kwadratowych w Scarborough, na wschodnich przedmieściach Toronto.
Miasto Toronto twierdzi, że zachęca do wprowadzania innowacji, które ograniczają zarówno ilość odpadów żywnościowych trafiających na wysypiska, jak i ilość wytwarzanych odpadów żywnościowych, oraz że jego program zielonych pojemników na śmieci pomaga zapobiegać składowaniu odpadów na wysypiskach poprzez zbieranie i przetwarzanie odpadów organicznych na materiał, który można wykorzystać do produkcji kompostu zasilającego glebę.
“Tworząc nowe produkty, czy to z odpadów żywnościowych, czy z innych materiałów, ważne jest, aby rozważyć wpływ całego cyklu życia produktu, w tym sposób jego utylizacji oraz to, czy jest on kompatybilny z miejskimi systemami utylizacji” – czytamy w oświadczeniu Solid Waste Management Services.
Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Parków mówi, że Ontario pracuje nad propozycją zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez stopniowe zmniejszanie ilości odpadów żywnościowych trafiających na wysypiska do 2030 roku. W związku z tym, że ponad jedną trzecią strumienia odpadów w Ontario stanowią odpady organiczne, w tym odpady żywnościowe i resztki jedzenia, konieczne jest dalsze poszukiwanie sposobów zapobiegania wyrzucania tych materiałów na wysypiska.
Nie musimy myśleć o tym, jak lepiej wyrzucać żywność, której sprzedawcy nie chcą sprzedać, ale o tym, aby w ogóle nie dopuścić do powstawania takich odpadów” mówi – Laura Yates, działaczka na rzecz tworzyw sztucznych w Greenpeace Canada.
Organizacje ekologiczne, takie jak Greenpeace, twierdzą jednak, że choć popierają innowacje korzystne dla środowiska, wolałyby, aby opakowania jednorazowe, takie jak butelki po szamponach, zostały całkowicie wyeliminowane.
“Rozwiązania, które koncentrują się na zbieraniu produktów i tworzeniu nowych produktów nadal jednorazowych, nie są rozwiązaniami, których szukamy” – dodaje Yates.
“Nie rzucają one wyzwania naszemu obecnemu systemowi, lecz utrwalają naszą zależność od wygodnych materiałów jednorazowego użytku, opóźniając to, co musi być nieuniknionym przejściem do bardziej zrównoważonych systemów”.
Yates twierdzi, że należy położyć większy nacisk na rezygnację z opakowań, zmniejszenie ogólnej konsumpcji i wyeliminowanie marnotrawstwa żywności. “Nie mamy myśleć o tym, jak lepiej wyrzucać żywność, której sprzedawcy nie chcą sprzedać, ale jak w ogóle zapobiegać marnotrawstwu” – podkreśla.
Mike Chopowick, dyrektor generalny Ontario Waste Management Association (Ontaryjskiego Stowarzyszenia Gospodarki Odpadami) mówi, że Ontario wytwarza około 3,7 miliona ton odpadów żywnościowych rocznie, z czego około 1,1 miliona ton jest obecnie kierowane na wysypiska.
“Zawsze zwracam uwagę na to, że w Ontario zaczyna brakować miejsca na wysypiskach, co sprawia, że takie rzeczy jak utylizacja odpadów żywnościowych i organicznych stają się jeszcze ważniejsze” – powiedział, dodając, że wiele pomysłów pochodzących z sektora prywatnego jest bardzo interesujących.
“Ontario jest zagłębiem innowacji, jeśli chodzi o segregację odpadów. Problem polega na tym, aby przekonać się, czy takie rozwiązanie może funkcjonować na wystarczająco dużą skalę, aby miało sens” – powiedział Chopowick.
Yu wydaje się być gotowa na to wyzwanie, twierdząc, że ich technologia może zostać wykorzystana w istniejącej infrastrukturze firm produkujących biogaz, przy użyciu tego samego strumienia odpadów, tak aby był on przetwarzany zarówno na biogaz, jak i tworzywa sztuczne nadające się do kompostowania.
“W przypadku naszego rozwiązania wizja polega na dosłownym zastąpieniu niebieskiego pojemnika na odpady zielonym” – powiedziała.
“Niezależnie od tego, czego używasz, czy są to kompostowalne sztućce, kubki czy tkaniny, możesz wrzucać je do zielonych pojemników, gdzie zostaną ponownie przetworzone na nową generację materiałów nadających się do kompostowania”.