Mokasyny dla uczczenia rdzennych narodów Kanady
Mokasyny dla uczczenia rdzennych narodów Kanady
Uczniowie montrealskiej Akademii Beurlinga postanowili w oryginalny sposób uczcić pamięć dzieci rdzennych narodów Kanady szyjąc dla nich mokasyny.
Po tym, jak uczniowie dowiedzieli się o tym, że od końca XIX wieku 150 tysięcy dzieci z First Nations, Eskimosów i Metysów zostało odebranych rodzinom i zmuszonych do uczęszczania do szkół rezydencyjnych postanowili w jakichś sposób uczcić ich cierpienie. Nauczyli się ręcznie szyć małe, dziecięce mokasyny w ramach inicjatywy społecznej o nazwie „Projekt 215”.
Warsztaty poprowadziła Rebekah Elkerton, która pochodzi z plemienia Anishinaabe z Chippewas z Tamizy First Nation, niedaleko London w Ontario.
Jej dziadkowie uczęszczali do szkół rezydencyjnych. Rebecca Elkerton mówi, że jej dziadkowie rzadko mówili o doświadczeniach i bólu swojej przeszłości.
– Sposób, w jaki wychowywali swoje dzieci bardzo jasno pokazywał, że doświadczyli własnej traumy i własnego nadużycia – powiedziała.
Prowadzenie warsztatów jest dla Elkerton okazją do „wspólnego uzdrowienia stosunków społecznych poprzez kreatywność i ustanowienia wspólnej płaszczyzny”.
– Myślę, że dzielenie się naszymi tradycjami z ludnością nierdzenną jest ważne. A co najważniejsze, chodzi o rozpoczęcie rozmowy – powiedziała.
Tashaiya Mcrae-Evans, uczennica klasy 8, powiedziała, że poczuła się zniesmaczona, gdy dowiedziała się o tym, co stało się z rdzennymi dziećmi w szkołach rezydencyjnych.
– Wszyscy są ludźmi, a my traktowaliśmy ich źle, tylko dlatego, że pochodzą z innej kultury – powiedziała.
Inspiratorką tej działalności była Jessica Hernandez, która prowadzi firmę z koralikami w Kahnawake, rezerwacie First Nations na południowy zachód od Montrealu.
Gotowe mokasyny będą wystawiane w szkole.
Na podst. Canadian Press