Kanada ma szanse zostać akumulatorową potęgą
Kanada ma szanse zostać akumulatorową potęgą
Rząd Kanady chce przeznaczyć co najmniej 2 miliardy dolarów na strategię przyspieszenia produkcji i przetwarzania krytycznych minerałów potrzebnych w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV).
Rząd premiera Justina Trudeau, który ma opublikować swój budżet w czwartek, zainwestuje w zwiększenie wydobycia minerałów krytycznych, w tym niklu, litu, kobaltu i magnezu – wynika z doniesień osoby zaznajomionej z tą sprawą. Ponieważ nie jest ona upoważniona do wypowiadania się w tej sprawie występuje w materiale dziennikarskim anonimowo.
Inwestycję można byłoby rozłożyć na ponad rok, ale źródło odmówiło komentarza na temat ram czasowych.
Kanada w zeszłym miesiącu ogłosiła wsparcie finansowe na budowę dwóch zakładów produkujących materiały do baterii dla pojazdów elektrycznych oraz jednej gigafabryki baterii, ale nie ogłoszono jeszcze żadnych umów dotyczących wydobycia lub rafinacji minerałów.
– Istnieją pewne konkretne projekty, nad którymi obecnie pracujemy – powiedział minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson w niedawnym wywiadzie telefonicznym dla agencji Reuters.
Dodał, że wszystkie potencjalne projekty, „czy to wydobywcze, czy przetwórcze muszą zostać znacznie przyspieszone i o to będzie chodziło w krytycznej strategii dotyczącej minerałów”.
Ministerstwo finansów odmówiło potwierdzenia, czy inwestycja znajdzie się w budżecie, który przedstawi minister finansów Chrystia Freeland w Izbie Gmin.
– Kanada ma obfitość cennych złóż minerałów, a przy odpowiednich inwestycjach sektor ten może stworzyć tysiące nowych dobrych miejsc pracy, rozwijać naszą gospodarkę i uczynić z Kanady istotną część rozwijającego się globalnego przemysłu minerałów krytycznych – powiedziała Adrienne Vaupshas, sekretarz prasowy Freeland.
Istnieje „wiele aktywnych rozmów” między rządem kanadyjskim a firmami „na temat potrzeby przyspieszenia i zwiększenia produkcji surowców wykorzystywanych w akumulatorach EV” – podało jedno ze źródeł.
Kanada, w której znajduje się duży sektor wydobywczy, ma wielomiliardowy fundusz utworzony w celu inwestowania w zielone technologie i stara się zachęcić firmy zaangażowane na wszystkich poziomach łańcucha dostaw dla pojazdów elektrycznych, aby zabezpieczyć przyszłość swojego centrum produkcyjnego w Ontario.
Ontario jest geograficznie blisko amerykańskich producentów samochodów w Michigan i Ohio, a General Motors Co, Ford Motor Co i Stellantis NV ogłosiły plany produkcji pojazdów elektrycznych w fabrykach w tej kanadyjskiej prowincji.
Minerały z odpadów wydobywczych
Ponieważ otwarcie nowych kopalń może zająć wiele lat, a nawet dekadę lub więcej, Wilkinson powiedział, że niektóre z rozważanych projektów obejmują „odpady z istniejących kopalń, z których można wydobywać krytyczne minerały”.
– Patrzymy na solanki i piaski roponośne, stawy osadowe i wszystkie podobne zasoby – powiedział.
Brendan Marshall, wiceprezes do spraw gospodarczych Stowarzyszenia Górniczego Kanady, powiedział, że tego rodzaju projekt będzie wymagał badań.
– Potrzebne są badania i rozwój, aby opracować technologie, które mogą identyfikować i oddzielać krytyczne minerały od ogólnego strumienia odpadów – powiedział Marshall.
Tak więc strategia Kanady w zakresie tych minerałów będzie koncentrować się między innymi na stymulowaniu badań, innowacji i poszukiwań.
GM poinformował w poniedziałek, że zainwestował 2 miliardy dolarów w dwie fabryki, w tym jedną, która będzie produkować pojazd elektryczny do użytku komercyjnego w Kanadzie. W zeszłym miesiącu GM poinformował, że nawiązał współpracę z południowokoreańską firmą POSCO Chemical w celu zbudowania zakładu do produkcji materiałów akumulatorowych w Quebecu.
Scott Bell, prezes i dyrektor zarządzający GM Canada, powiedział w zeszłym miesiącu, że obfitość niklu i innych surowców w Kanadzie zostanie wykorzystana do produkcji aktywnego materiału katodowego w kanadyjskiej prowincji.
– Te firmy będą potrzebować tych krytycznych minerałów, które posiada nasz kraj, więc musimy zacząć agresywnie zwiększać wymagane wydobycie i przetwarzanie – powiedział kanadyjski minister przemysłu w zeszłym tygodniu Francois-Philippe Champagne w Vancouver.
Bank Światowy szacuje, że do 2050 r. popyt na minerały potrzebne do produkcji baterii, w tym litu i kobaltu może wzrosnąć o prawie 500%. Obecnie Azja, a w szczególności Chiny, dominują na świecie w produkcji i przetwarzaniu krytycznych minerałów, pierwiastków ziem rzadkich i metali rzadkich wykorzystywanych do produkcji pojazdów elektrycznych.
Constantine Karayannopoulos, prezes i dyrektor generalny Neo Performance Materials Inc, firmy zajmującej się przetwarzaniem metali ziem rzadkich i metali rzadkich z siedzibą w Toronto powiedział, że Kanada i Ameryka Północna mają wiele do nadrobienia.
– Jesteśmy daleko za Chinami – powiedział Karayannopoulos – Chiny dominują w tej przestrzeni… Potrzebujemy dużo pieniędzy (aby zbudować łańcuch dostaw), ponieważ musimy nadrobić zaległości.
Na podst. Canadian Press, Reuters