Ponad milion zwierząt ginie każdego roku na drogach Ontario
Ponad milion zwierząt ginie każdego roku na drogach Ontario
Według szacunków Toronto Region Conservation Authority (TRCA), rozrastająca się sieć wiejskich autostrad w rejonie Wielkiego Toronto okazała się katastrofalna dla lokalnej fauny i flory, zabijając około 1,2 miliona zwierząt rocznie.
Wśród najbardziej dotkniętych gatunków znajdują się płazy, a zwłaszcza żaby – wynika z badań przeprowadzonych przez studentkę Uniwersytetu Torontońskiego. Na szczęście ma ona również rozwiązanie: tunele o rozmiarach krytycznych, które przechodzą pod drogą, zwane “eko-pasażami”.
Według Nicole Regimbal, studentki czwartego roku studiów licencjackich, która kończy podwójny kierunek: ekologię i biologię ewolucyjną oraz etykę środowiskową, drogi niszczą ekosystemy, rozcinając i dzieląc siedliska zwierząt.
“Kiedy siedlisko jest pofragmentowane, gatunkom trudniej jest przemieszczać się między płatami naturalnego poszycia bez szwanku” – mówi. Dotyczy to zwłaszcza wolno poruszających się płazów, które mogą być przyciągane przez ciepło drogi” – dodaje.
Projekt Regimbal, którego podjęła się w ramach pracy licencjackiej, miał na celu ustalenie, które zwierzęta giną na drogach i czy eko-pasaż może im pomóc.
Aby tego dokonać studentka, przeanalizowała dane TRCA dotyczące śmiertelności na drogach, zebrane w 23 lokalizacjach w GTA w latach 2015-2019. Regimbal przeanalizowała również trzy eko-pasaże utworzone w 2016 roku w pobliżu obszaru Heart Lake Conservation, w dziale wodnym Etobicoke Creek.
Wyniki badań wykazały, że żaby są w nieproporcjonalnie wysokim stopniu narażone na kolizje z pojazdami mechanicznymi – szczególnie ropucha amerykańska, żaba zielona, żaba szara i północna żaba lamparcia. Stwierdzono, że zgony były częstsze na drogach znajdujących się w odległości pół kilometra od terenów podmokłych.
Jednak o obszarze, na którym zainstalowano eko-przejścia, Regimbal powiedziała: “W tym miejscu nie zaobserwowano śmiertelności na drogach i prawie wszystkie obecne tam gatunki korzystały z nich”.
Eko-pasaż to prosta konstrukcja. Przepusty mają na ogół wymiary metr szerokości i pół metra wysokości. Ogrodzenia blokujące dostęp do drogi również służą do kierowania zwierząt w stronę tunelu.
Według Jonathana Rupperta, starszego pracownika naukowego TRCA, adiunkta ekologii i biologii ewolucyjnej na U.T. i współpracownika projektu Regimbal, dane te pomogą władzom ochrony przyrody w podejmowaniu decyzji o budowie większej liczby eko-przepustów i w miejscach, gdzie są one najbardziej potrzebne.
Na razie TRCA naciska na budowę eko-pasaży w ramach nowych projektów drogowych, ponieważ wiele z 23 miejsc testowych Regimbal wybrano właśnie z tego powodu w pobliżu obszarów, na których trwa budowa dróg. Jak mówi Ruppert, rozkopywanie istniejących autostrad w celu stworzenia małych tuneli dla żab jest zbyt kosztowne, ale można tanio wybudować nową drogę na miejscu żabiego tunelu.
Ruppert zauważa, że eko-przejścia mogą mieć niezamierzone konsekwencje, takie jak dalsze rozszczepianie ekosystemu, ale ryzyko jest przeważone przez korzyści.
“Należy rozważyć, czy 50 procent (zwierząt) przechodzących przez jezdnię nie zginie w wyniku kolizji z samochodem, czy też pozostaną one żywe, ale mniej zwierząt będzie w stanie przejść na drugą stronę” – powiedział Ruppert.
W miarę jak populacja GTA rośnie, a drogi coraz bardziej wkraczają na zagrożone tereny – w tym kontrowersyjna autostrada 413, która przecięłaby chroniony pas zieleni i została uznana przez Partię Zielonych za “katastrofę klimatyczną” – lokalne dzikie zwierzęta są coraz bardziej odcięte od swoich siedlisk.
Ontario twierdzi, że ich plan polega na “rozbudowie autostrad i transportu publicznego w całym regionie Greater Golden Horseshoe, aby walczyć z zatorami, tworzyć miejsca pracy i przygotować się na ogromny wzrost liczby ludności spodziewany w ciągu najbliższych 30 lat” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej autostrady 413.
W ubiegłym miesiącu rząd Forda opublikował 65-stronicową propozycję 82 miliardów dolarów inwestycji w nowy transport publiczny i autostrady w ciągu następnej dekady. “Prowincja, która rozwija się tak szybko jak nasza, potrzebuje infrastruktury transportowej, która będzie ją wspierać” – powiedział premier podczas marcowej konferencji prasowej, stojąc za prowincyjnym znakiem z napisem “Przyszła lokalizacja autostrady 413”.
Regimbal podkreśla jednak znaczenie dzikich zwierząt, zwłaszcza żab, które odgrywają ważną rolę w ekosystemie zarówno jako drapieżniki, jak i ofiary, dodając, że ich zniknięcie może mieć poważne konsekwencje. Ponieważ płazy na całym świecie stoją w obliczu bezprecedensowego kryzysu wymierania, musimy przynajmniej spróbować ochronić je przed ekspansją człowieka – wyjaśnia.
“Ten projekt jest dla mnie bardzo ważny – mówi Regimbal – zwłaszcza teraz, gdy widzę, jak wielki może mieć wpływ. To bardzo satysfakcjonujące dla młodego naukowca”.