Ognisty meteor nad jeziorem Simcoe
Ognisty meteor nad jeziorem Simcoe
Późną nocą na północ od Toronto pojawiła się ognista kula, która rozświetliła niebo.
Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez Western University, duża kula ognia została zaobserwowana przez kamery obserwujące niebo w południowym Ontario o godzinie 23:37 w niedzielę. Analiza wideo wskazuje, że fragmenty meteoru oderwały się i prawdopodobnie trafiły na ziemię w pobliżu wschodniego brzegu jeziora Simcoe, na północ od miejscowości Argyle.
Wydział fizyki i astronomii Western University prowadzi całą sieć kamer obserwujących niebo, które nieustannie skanują niebo w poszukiwaniu meteorów. Naukowcy są podekscytowani tym wydarzeniem nie z tego świata.
Denis Vida, adiunkt astronomii specjalizujący się w badaniu meteorów, potwierdził w poniedziałek, że ponad tuzin kamer obejmujących całe niebo w południowym Ontario (SOMN) uchwyciło to spektakularne wydarzenie.
– Ta kula ognia była szczególnie ważna, ponieważ poruszała się powoli, znajdowała się na orbicie asteroidu i spłonęła bardzo nisko w atmosferze. To wszystko są dobre wskaźniki świadczące, że materiał przetrwał – powiedział Vida.
Astronom uważa, że ostry kąt pod którym meteor wszedł w atmosferę tworząc kulę ognia na wysokości 29 kilometrów sugeruje, że „wiele małych meteorytów” trafiło na ziemię. Uważa się również, że kula ognia była po raz pierwszy widoczna na wysokości 90 kilometrów.
Ekscytacja towarzysząca meteorytom ma związek z możliwością – dzięki nim – odkrywania tajemnic Układu Słonecznego.
Według naukowców z Western University to wydarzenie jest szczególne, ponieważ istnieje dobrej jakości wideo przedstawiające meteor przechodzący przez atmosferę, co pozwala naukowcom obliczyć, gdzie w Układzie Słonecznym powstał.
Vida powiedział, że początkowa masa meteoru wynosiła około 10 kilogramów, a na ziemię prawdopodobnie dotarły jego małe części ważące dziesiątki gramów materiału skalnego.
– Meteoryty są bardzo interesujące, ponieważ badanie ich pomaga nam zrozumieć powstawanie i ewolucję Układu Słonecznego – powiedział Vida.
Astronom dodaje, że jeśli ktoś z okolicy myśli, że mógł znaleźć fragmenty meteoru, może skontaktować się z Royal Ontario Museum.

Rejon, na który mogły spaść szczątki meteorytu.
Komentarze (2)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.