Zoo w Toronto rozpocznie szczepienia zwierząt przeciwko COVID-19
Zoo w Toronto rozpocznie szczepienia zwierząt przeciwko COVID-19
Zoo w Toronto twierdzi, że rozpocznie szczepienia przeciwko COVID-19 u niektórych zwierząt bardziej podatnych na infekcje.
W komunikacie zoo poinformowało, że otrzymało 320 dawek szczepionki od Zoetis, weterynaryjnej firmy farmaceutycznej z New Jersey, i że pracownicy wkrótce rozpoczną szczepienie około 120 zwierząt znajdujących się pod ich opieką. Każde zwierzę wymaga podania dwóch dawek w odstępie dwóch do trzech tygodni.
Zwierzęta przeznaczone do szczepienia przeciwko COVID-19 zostały wybrane na podstawie listy opracowanej na podstawie bieżących badań i doniesień o pozytywnych przypadkach wśród zwierząt w innych ogrodach zoologicznych na całym świecie.
“Zdrowie i bezpieczeństwo naszych zwierząt jest priorytetem i nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ochronę ich zdrowia” – napisano w komunikacie zoo w Toronto.
“Obejmuje to regularne szczepienia od momentu narodzin, zapewnienie im najwyższej jakości opieki medycznej przez całe życie oraz podawanie nowych szczepionek przeciwko wirusowi COVID-19, który okazał się śmiertelny u niektórych zwierząt w innych ogrodach zoologicznych.
W komunikacie zaznaczono, że niektóre ogrody zoologiczne w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły szczepienie swoich zwierząt przeciwko tej chorobie w 2021 roku i do tej pory nie odnotowano żadnych negatywnych skutków ubocznych. Sześć akredytowanych obiektów dla dzikich zwierząt w Kanadzie zostało zatwierdzonych przez Kanadyjską Agencję Inspekcji Żywności do podawania szczepionki weterynaryjnej zwierzętom znajdującym się pod ich opieką.
Podczas pandemii w torontońskim zoo nie potwierdzono żadnych pozytywnych przypadków zachorowań, ale zwierzęta w innych placówkach w wielu krajach zachorowały po zarażeniu się wirusem.
Na przykład w styczniu 2021 r. stado goryli nizinnych w zoo w San Diego zaczęło wykazywać objawy zakażenia wirusem COVID-19. Wkrótce potem goryle stały się pierwszymi znanymi małpami, u których potwierdzono przypadki choroby. Ognisko choroby zostało powiązane z pracownikiem, który był zarażony, ale nie miał objawów w momencie przeniesienia choroby.
Potwierdzone przypadki zachorowań u zwierząt w innych ośrodkach dla dzikich zwierząt dotyczyły między innymi tygrysów, lwów, hien i hipopotamów. W ubiegłym roku w zoo w stanie Illinois trzy rzadkie pantery śnieżne zmarły z powodu objawów choroby wywołanej przez COVID-19.
Zoo w Toronto poinformowało w swoim komunikacie, że personel będzie stosował technikę zwaną “treningiem pozytywnego wzmocnienia”, aby podawać zwierzętom dawki szczepionki przy jak najmniejszym stresie i dyskomforcie.
“Wiele zwierząt chętnie prezentuje część ciała (np. ramię lub ogon) w ramach regularnych ćwiczeń szkoleniowych z zaufanymi opiekunami, a w nagrodę za udział w ćwiczeniach często otrzymują smakołyki” – czytamy w komunikacie zoo.
Wszelkie potencjalne działania niepożądane u zwierząt muszą być zgłaszane do Zoetis w ramach umowy producenta z ogrodami zoologicznymi i placówkami stosującymi ich produkt. Torontońskie zoo będzie również zobowiązane do przekazywania firmie Zoetis comiesięcznych raportów na temat wykorzystania szczepionki i obserwacji dotyczących bezpieczeństwa. Dane będą udostępniane Departamentowi Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, który wydał firmie Zoetis pozwolenie na eksperymentalne stosowanie szczepionki.
Komentarze (31)