Kanadyjska misja wojskowa na Ukrainie spełniła swoje zadanie
Kanadyjska misja wojskowa na Ukrainie spełniła swoje zadanie
Ppłk. Luc-Frederic Gilbert jest jednym z sześciu byłych dowódców misji szkoleniowej znanej jako Operation Unifier ukaranych przez Rosję w zeszłym tygodniu. Moskwa dodała 61 Kanadyjczyków do listy osób, które mają teraz zakaz wjazdu do kraju. Wśród nich znalazł się ostatni dowódca wojskowej misji szkoleniowej Kanady na Ukrainie ppłk. Gilbert.
W odpowiedzi na ten krok stwierdził on, że fakt, iż Rosja ukarała jego i kilku jego poprzedników wraz z dziesiątkami innych prominentnych Kanadyjczyków, jest dowodem na to, że misja spełniła swoją rolę.
– Jestem naprawdę dumny z tego, co osiągnęliśmy – powiedział Gilbert w wywiadzie dla Canadian Press – To jest świetna miara skuteczności.
Wśród innych byłych dowódców operacji Unifier, którzy zostali ukarani zakazem wjazdu do Rosji znaleźli się ppłk. Sarah Heer i ppłk. Melanie Lake, która również uznała dodanie sześciu starszych oficerów kanadyjskich jako świadectwo skuteczności misji.
Kanada po raz pierwszy ustanowiła operację Unifier w 2015 roku. Ruch ten był bezpośrednią odpowiedzią na aneksję Półwyspu Krymskiego przez Rosję i dostarczanie broni, amunicji, a nawet wojsk prorosyjskich separatystom na wschodzie Ukrainy.
Celem misji, która kilkakrotnie ewoluowała, zanim została zawieszona przed rosyjską inwazją, była pomoc Ukrainie w przekształceniu jej postsowieckiej armii w nowoczesną siłę bojową zdolną do obrony kraju.
Rząd federalny twierdzi, że ponad 33 tysiące ukraińskich żołnierzy zostało przeszkolonych przez Kanadę, zanim misja została zawieszona na mniej niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem w lutym przez Rosję inwazji na pełną skalę.
Gilbert był na miejscu, gdy z Ottawy nadszedł rozkaz, aby jego 250 żołnierzy spakowało się i opuściło Ukrainę do Polski przed atakiem Rosji. Mówi, że chociaż rozumie rozkaz odejścia, było to jednak „trochę dziwne dla nas”.
– Kiedy przenieśliśmy się do Polski, pojechaliśmy tam: »To się właśnie wydarzyło«” – wspomina Gilbert – Uczucie jest dla nas trochę dziwne, ponieważ jest to sprzeczne z naszą naturą. … Jesteśmy szkoleni do walki, nie powinniśmy odchodzić w tego typu sytuacjach.
Kanada i jej sojusznicy zdecydowali w przededniu inwazji Rosji, że nie rozmieszczą wojsk na Ukrainie, obawiając się, że takie posunięcie spowoduje eskalację konfliktu i doprowadzi do totalnej wojny między Rosją a sojuszem NATO. Zamiast tego państwa zachodnie udzielały Ukrainie wsparcia finansowego i wojskowego oraz nakładały sankcje na Rosję.
Podczas gdy planowanie wycofania wojsk kanadyjskich rozpoczęło się w listopadzie, kiedy Rosja po raz pierwszy zebrała tysiące żołnierzy na granicy z Ukrainą, Gilbert powiedział, że dopiero pod koniec stycznia wszyscy zdali sobie sprawę, że zagrożenie jest realne.
Jednak nawet wtedy panowała niepewność. Gilbert przypomniał swoje ostatnie spotkanie z ukraińskim oficerem wojskowym przed wyjazdem z kraju w połowie lutego, podczas którego dowódca Gwardii Narodowej odrzucił groźbę rosyjskiego ataku.
– Powiedział: „Niedługo się zobaczymy, ponieważ tak się nie stanie” – powiedział Gilbert – Byłem wtedy przekonany, że coś się wydarzy. On wciąż był przekonany, że to się nie wydarzy. Niestety, to ja miałem rację.
Gilbert i jego żołnierze spędzili w Polsce około miesiąca, w tym czasie zakończyli pakowanie, przygotowując się do ewentualnego powrotu do Kanady. Byli też w stanie gotowości na wypadek, gdyby byli potrzebni do udzielenia pomocy humanitarnej lub innej.
Wszyscy żołnierze pod dowództwem Gilberta wrócili do Kanady, chociaż inna grupa 150 członków kanadyjskich sił zbrojnych niedawno wyjechała do Polski, aby pomóc niektórym z milionów Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją.
Sam Gilbert jest teraz z powrotem w bazie kanadyjskich sił zbrojnych Valcartier, gdzie dowodzi 5 pułkiem inżynierów bojowych. Jednak technicznie nadal jest dowódcą operacji Unifier, która jest wstrzymana, która ma działać do marca 2025 roku.
Dowódcy poprzednich operacji Unifier sugerowali, że misja kanadyjska pomogła ukraińskim wojskom stać się bardziej zwinnymi, wzmacniając tych, którzy znajdują się na dalszych szczeblach łańcucha dowodzenia, informacjami i podejmowaniem decyzji.
To pozwoliło Ukraińcom bronić się na wielu frontach i działać w sposób, którego Rosjanie się nie spodziewali, w tym poprzez rozmieszczenie małych zespołów, które odegrały kluczową rolę w niszczeniu czołgów i innych sił rosyjskich.
Gilbert zgodził się z tą oceną, mówiąc, że chociaż Operation Unifier zapewniała również szkolenie snajperskie i inne specjalistyczne szkolenia, „taktyka małych jednostek jest najpotężniejszą demonstracją” wkładu Kanady.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (4)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.