Program królewskiej podróży Karola i Camilli
Program królewskiej podróży Karola i Camilli
Przygotowania do wizyty księcia Karola i jego żony Camilli toczą się pełną parą. Została już ustalona pełna trasa królewskiej trzydniowej podróży do Kanady, która odbędzie się w dniach 17-19 maja.
Wycieczka ma koncentrować się na „uczeniu się od ludów tubylczych” i „współpracy z firmami w celu znalezienia form bardziej zrównoważonego życia w warunkach globalnego ocieplenia”, a także celebrowania Platynowego Jubileuszu Królowej, 70. rocznicy jej wstąpienia na tron.
Ich Królewskie Wysokości przemierzą podczas swojej podróży przez Kanadę ponad 3218 kilometrów (2 000 mil).
Pomimo sondaży wskazujących, że poparcie Kanadyjczyków dla monarchii słabnie i może osiągnąć nowe minima, gdy na tron wstąpi książę Karol, to jeden z wysokich rangą urzędników powiedział we wtorek dziennikarzom, że rząd jest „absolutnie zachwycony”, że może gościć czcigodnych gości w Kanadzie.
Pierwszy przystanek – St. John’s
Pierwszym przystankiem księcia Karola i Camilli w Kanadzie będzie St. John’s w Nowej Funlandii i Labradorze. Książę Karol i Camilla zostaną powitani około 1:30 czasu lokalnego przez dzieci w wieku szkolnym, przedstawicieli społeczności, a także innych dygnitarzy podczas ceremonii w Budynku Konfederacji w stolicy prowincji. Ceremonia „będzie odzwierciedlała bogatą tradycję pieśni i legend prowincji”.
Jego Królewska Wysokość ma wygłosić przemówienie na temat tego, co pozostaje do zobaczenia.
Odbędzie się również inspekcja Gwardii Honorowej i podpisanie „Złotej Księgi” rządu Kanady oraz księgi gości Nowej Fundlandii i Labradoru, zanim goście odwiedzą Dom Rządowy, oficjalną rezydencję gubernatora Nowej Fundlandii i Labradoru Judy Foote.
Tam para spotka się z rdzennymi przywódcami w ogrodzie poświęconym pamięci rdzennych dzieci, które zaginęły i tych, które przeżyły system szkół rezydencyjnych „dla uroczystej chwili refleksji”, a następnie, wraz z gubernator Foote położą brązowy marker na zainaugurowanie nowy „chodnik wspólnoty”.
Planuje się, że para królewska weźmie udział w „dyskusji na temat kanadyjskiego przemysłu wełnianego” i weźmie udział w kręgu dziewiarskim z „Nonia tkaczami”, stuletnią organizacją non-profit.
Następnie, jak wszyscy dobrzy turyści do St. John’s, książę i księżna odwiedzą wioskę Quidi Vidi „by spotkać lokalnych artystów i członków lokalnego przemysłu spożywczego i społeczności rybackiej”.
Aby dopełnić swój „spacer” kultowym tłem wschodniego wybrzeża, Charles i Camilla wpadną do lokalnego browaru, aby dowiedzieć się, jak powstaje rosnąca lista piw, w tym znany lager wytwarzany z wody sprzed 20.000 lat pozyskiwanej z góry lodowej.
Drugi przystanek – stolica Kanady
W drugim dniu królewskiej wycieczki książę Karol i Camilla odwiedzą Ottawę.
Pierwszym punktem ich trasy będzie zobaczenie, jak książę Walii zainwestował w Order Zasługi Wojskowej w Rideau Hall. Następnie on i księżna dołączą do generała gubernatora Mary Simon w National War Memorial, aby złożyć wieniec, aby „pamiętać o tych Kanadyjczykach, którzy stracili życie w służbie dla swojego kraju”.
Następnie para spotka się z członkami i organizacjami ze społeczności ukraińskiej oraz weźmie udział w tradycyjnym nabożeństwie modlitewnym w katedrze ottawskiej, której nazwa nie została jeszcze ustalona. Wśród tematów rozmowy podczas tego spotkania będą wysiłki Kanady na rzecz wsparcia Ukraińców, którzy uciekli przed nieuzasadnioną agresji Rosji ba ten kraj.
Tego popołudnia królewska wycieczka będzie kontynuowana w szkole podstawowej w dzielnicy Vanier, gdzie Charles i Camilla będą rozmawiać z rodzicami uczniów – z których wielu jest nowo przybyłymi do Kanady – a także z nauczycielami i organizacjami „na temat znaczenia umiejętności czytania i pisania” oraz udzielanie wsparcia nowoprzybyłym.
Nie byłby to klasyczny dzień w Ottawie bez jakiejś oszałamiającej dyskusji politycznej. Książę Karol planuje wziąć udział w okrągłym stole ds. Środowiska i Zmian Klimatu z udziałem liderów biznesu, naukowców i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na temat „zrównoważonych finansów w walce ze zmianami klimatu i budowaniu gospodarki o zerowej wartości netto”.
Następnie goście dojadą do siedziby Royal Canadian Mounted Police Musical Ride, gdzie członkowie rodziny królewskiej spotkają się z jeźdźcami, przejdą przez stajnie i otrzymają „specjalny pokaz”. Książę Karol jest honorowym komisarzem RCMP od 2012 roku.
Po wizycie w mieście para spotka się z premierem Justinem Trudeau i weźmie udział w „specjalnym przyjęciu wieczornym” w Rideau Hall – w niewielkiej odległości od rezydencji premiera – aby uczcić jubileusz królowej, która jest najdłużej panującym suwerenem Kanady.
W tym wieczorze weźmie udział Kanadyjczycy, którzy „poświęcili swoje życie służbie swoim społecznościom”.
Kiedy po raz pierwszy ogłoszono trasę królewską, biuro Justina Trudeau wydało oświadczenie, w którym stwierdzono, że on i jego żona Sophie nie mogą się doczekać powitania księcia Karola i Camilli i „pokazania im niektórych z wielu powodów, dla których jesteśmy dumni z bycia Kanadyjczykami”.
Przystanek trzeci – Północ
Ostatniego dnia swojego pobytu w Kanadzie książę Karol i Camilla udają się na północ.
Polecą do Yellowknife, stolicy Terytoriów Północno-Zachodnich, gdzie odwiedzą Dettah, społeczność Dene First Nation, aby poznać lokalną kulturę i tradycje. Będą również rozmawiać z lokalnymi wodzami i starszymi oraz odwiedzą szkołę, która zapewnia nauczanie dostosowane do warunków kulturowych.
Wygląda na to, że para potem rozdzieli się. Karol uda się do parku, aby spotkać się z członkami kanadyjskich strażników i zostać mianowanym honorowym, a następnie spotkać się z mieszkańcami na lodowej drodze, aby porozmawiać o skutkach zmian klimatycznych i rozwiązania prowadzone przez rdzennych mieszkańców.
W międzyczasie Camilla odwiedzi przejściowy ośrodek mieszkaniowy dla kobiet i dzieci uciekających przed przemocą domową i weźmie udział w demonstracji bannockingu.
Camilla i Karol spotkają się ponownie w Centrum Dziedzictwa Północnego Księcia Walii, aby spotkać się z lokalnymi producentami żywności i obejrzeć pokaz sportów Eskimosów. Ich Królewskie Wysokości będą również częścią rozmowy na temat Traktatu 11, który jest ostatnim z numerowanych traktatów Kanady podpisanych przez Koronę i Pierwsze Narody na Terytoriach Północno-Zachodnich w 1921 roku.
Na zakończenie wycieczki zrobią ostatni przystanek w miejscu zwanym „Kółkiem Ceremonialnym” na kolejną uroczystość Platynowego Jubileuszu, która obejmie podniesienie flagi i prezentację różnych symbolicznych roślin i kwiatów.
Para królewska ma odlecieć o 18:30 czasu lokalnego z lotniska Yellowknife, a ich pożegnanie będzie zawierało elementy przepychu stosownego do okoliczności, w tym udział oficerów wojskowych.
Historia wizyt królewskich
W przyszłym miesiącu Charles odwiedzi Kanadę po raz dziewiętnasty, a Camilla po raz piąty. Jego pierwsza podróż tutaj odbyła się w 1970 roku, a jej w roku 2009.
Para była ostatnio w Kanadzie w 2017 roku, by wziąć udział w kanadyjskich obchodach 150-lecia. Podczas tej trasy Charles i Camilla odwiedzili Iqaluit, Ottawę, Wellington, Trenton w Ontario oraz Gatineau w Que.
Minęło ponad dziesięć lat, odkąd królowa Elżbieta II była w Kanadzie. Jej 22 i ostatnia trasa odbyła się w 2010 roku i podczas tej podróży odwiedziła Halifax, Ottawę, Winnipeg, Toronto, Kitchener i Waterloo. Kanada to kraj, który królowa najczęściej odwiedzała podczas swoich rządów.
Canadian Heritage prosi ludzi o przesyłanie pozdrowień dla księcia Karola i Camilli, przy użyciu hashtagu #RoyalGreetings ze zdjęciem lub filmem pokazującym, skąd jesteś i co jest w nich specjalnego.
Departament sugeruje również, że jeśli „przypadkowo weźmiesz udział w wycieczce”, aby udostępnić zdjęcia lub filmy online za pomocą #RoyalVisitCanada.
Komentarze (39)