Reklamy bielizny zbulwersowały radną w Mississauga
Reklamy bielizny zbulwersowały radną w Mississauga
Lokalna radna skarży się na reklamę bielizny umieszczoną w miejskich wiatach przystankowych, która według niej jest “niestosowna” i zdenerwowała mieszkańców jej okręgu wyborczego.
Radna z Mississauga Sue McFadden wzywa do ponownego rozpatrzenia kampanii reklamowej bielizny z udziałem dwóch czarnoskórych modelek plus-size, która pojawiła się na wiatach przystanków autobusowych w jej okręgu wyborczym, po tym jak – jak twierdzi – wielu mieszkańców złożyło skargi.
Trzecia osoba występująca w kampanii, której reklamy zostały umieszczone w całym mieście, jest biała i starsza niż typowa modelka bielizny.
McFadden twierdzi, że reklamy były “obraźliwe dla kobiet” i nie uwzględniały wspólnot religijnych w jej okręgu – rozmiar i rasy modelek nie stanowią problemu.
Problemem w reklamach, jej zdaniem, jest pokazywanie modelek w bieliźnie na terenie miasta, niezależnie od ich typu ciała i pochodzenia.
“Nie obchodzi mnie, czy jest to chuda dziewczyna z blond włosami, Chinka czy Murzynka. Nie powinno ich być na naszych przystankach (w bieliźnie)” – powiedział McFadden.
Reklamy dotyczyły Understance, firmy z siedzibą w Vancouer, produkującej bieliznę, która rozpoczęła działalność w 2021 roku.
Założycielka i dyrektorka firmy, Jiayi Lyu, powiedziała, że kampania nie miała być “chwytem marketingowym”, a modelki w reklamach noszą bieliznę w popularnych rozmiarach dla klientów Understance.
Lyu powiedziała również, że ważne jest, aby pokazać, jak produkty wyglądają na “prawdziwych ciałach”.
“Myśleliśmy tylko o tym, że koniecznie musimy pokazać biustonosze na prawdziwych ludziach, aby osoby kupujące u nas biustonosze wiedziały, czego mogą się spodziewać po tym produkcie” – powiedziała.
Posty na Instagramie marki, która używa tagu “biustonosze i bielizna, które cię kręcą” (“bras and underwear that get you”), przedstawiają modelki o różnych typach sylwetki, w różnym wieku i o różnym kolorze skóry.
Lyu powiedziała, że skargi na reklamy Understance pojawiają się prawie zawsze, gdy firma wykorzystuje modelki plus-size.
“Jeśli to, co cię razi, to rozmiar, to myślę, że te skargi do nas to nic innego, jak cienko zawoalowana fatfobia” – powiedziała.
Pracownicy Urzędu Miasta Mississauga oceniają reklamy na obiektach należących do miasta, takich jak wiaty przystankowe, na podstawie kilku kryteriów. Zgodnie z miejską polityką, reklamy i sponsoring nie mogą “nawoływać do przemocy i nienawiści”, “przedstawiać poniżających lub uwłaczających wizerunków osób lub grup” lub “powodować głębokiego lub powszechnego zgorszenia”, wśród innych kryteriów.
Rzeczniczka miasta Mississauga Mallory Cunnington mówi, że do 27 kwietnia MiWay otrzymała dwie skargi dotyczące reklam Understance.
“Żadna z nich nie została złożona jako formalny wniosek o powtórne rozpatrzenie akceptacji reklamy w przestrzeni publicznej przez urzędników” – napisała w e-mailu.
Skargi na reklamy są rzadkością w mieście, biorąc pod uwagę, że Mississauga wyświetla dziesiątki tysięcy reklam każdego roku na ponad 500 autobusach, 1100 wiatach przystankowych i innych obiektach.
W latach 2020 i 2021 miasto otrzymało 15 skarg na reklamy, co daje średnią 7,5 rocznie w tym okresie.
Zgodnie z zasadami miejskimi radni i burmistrz mogą zlecić panelowi ds. reklamy przegląd reklam zatwierdzonych przez pracowników miasta, a następnie podjąć decyzję o zatwierdzeniu lub odrzuceniu reklamy.
Jeśli pięciu lub więcej mieszkańców zwróci się o przegląd zatwierdzonej reklamy, komisja również ją przejrzy i zdecyduje, czy jest ona do przyjęcia.
McFadden poinformowała, że posiedzenie komisji rewizyjnej odbędzie się we wtorek, 17 maja, na którym – jak powiedziała – ma nadzieję opracować bardziej rygorystyczne zasady dotyczące reklam.
“Być może w Toronto panuje inna atmosfera i w niektórych miejscach mogłoby to być w porządku, ale nie w takiej społeczności jak Churchill Meadows” – powiedziała o reklamach Understance.
Według Cunnington, reklamy bielizny są obecnie usuwane, ponieważ dotarły do końca czterotygodniowej kampanii, która rozpoczęła się 21 marca.
Ostatni raz miejski panel ds. przeglądu reklam zebrał się w 2018 r., kiedy miasto otrzymało skargi dotyczące kampanii promocyjnej hidżabu.
Komentarze (27)