Książę Karol i jego żona Camilla rozpoczynają jutro trzydniową wizytę w Kanadzie
Książę Karol i jego żona Camilla rozpoczynają jutro trzydniową wizytę w Kanadzie
Książę Karol i jego żona Camilla rozpoczynają jutro trzydniową wizytę w Kanadzie, która skupi się na pojednaniu rdzennych mieszkańców i zmianach klimatycznych – oraz na nawiązaniu kontaktu z kanadyjską opinią publiczną, która jest coraz bardziej sceptyczna wobec monarchii.
Jak już pisaliśmy wcześniej, książę Walii i księżna Kornwalii zatrzymają się w St. John’s, NL, Ottawie i obszarze Yellowknife podczas wizyty, która „podkreśli nacisk na uczenie się od ludności rdzennej w Kanadzie, a także skupi się na pracy z firmami w celu znalezienia bardziej zrównoważony sposób życia z globalnym ociepleniem” – twierdzi Clarence House, oficjalna londyńska rezydencja pary.
Zgodnie z tymi priorytetami, wezmą udział w wydarzeniu pojednania w St. John’s i odwiedzą wspólnotę First Nation w Dettah w Yellowknife. Odbędzie się również wizyta na lodowej drodze Dettah oraz dyskusje na temat znaczenia zrównoważonych finansów w budowaniu gospodarki o zerowej emisji dwutlenku węgla netto.
Jest to radosna okazja dla fanów monarchii, którzy nie mogą się doczekać pierwszej wizyty pary w Kanadzie od 2017 roku. Robert Finch, szef Monarchistycznej Ligi Kanady, uważa, że trasa ma uczcić Platynowy Jubileusz Królowej – jej 70 lat na tronie – nie mogło przyjść w lepszym czasie.
– Po prostu wychodzimy z pandemii, która odcisnęła swoje piętno na nas wszystkich, a my jesteśmy w środku większej niepewności ekonomicznej, geopolitycznej – powiedział – Więc miło jest towarzyszyć tym rzeczom, które są swego rodzaju pozytywami oraz rzeczy, które zbliżają ludzi.
Zarówno zwolennicy, jak i krytycy monarchii twierdzą, że wizyta będzie sprawdzianem zdolności Karola do zdobycia przychylności kanadyjskiej opinii publicznej w czasie wzmożonej niechęci do monarchii.
Poparcie dla odrzucenia monarchii: sondaże
Internetowa ankieta przeprowadzona przez Angusa Reida, opublikowana pod koniec kwietnia, w której przeprowadzono ankietę na reprezentatywnej próbie 1607 kanadyjskich dorosłych, wykazała, że nieco ponad połowa (51%) uważa, że kraj nie powinien pozostać monarchią w nadchodzących pokoleniach, w porównaniu z 26%, którzy uważali, że monarchia spełnia pozytywną i niezbędną rolę w funkcjonowaniu Kanady.
Podczas gdy królowa była nadal jest postrzegana przychylnie przez większość respondentów, to tylko 29 procent postrzegało w ten sposób Karola, a tylko 34 procent popierało utrzymanie monarchii konstytucyjnej pod jego rządami.
W ankietach internetowych nie ma marginesu błędu, ale Angus Reid powiedział, że dla celów porównawczych próbka prawdopodobieństwa tej wielkości byłaby dokładna w granicach 2,5 punktu procentowego, 19 razy na 20.
Finch nie przykłada dużej wagi do wyników sondaży, które sugerują, że Kanadyjczycy są gotowi porzucić monarchię, częściowo ze względu na sposób formułowania pytań.
– Republikanizm po prostu nie jest, moim zdaniem, dobrą propozycją, a gdyby tak było, przyjęłaby ją jedna z głównych partii politycznych w kraju – powiedział.
Powiedział jednak, że ta wizyta może być jedną z najważniejszych królewskich wizyt w historii – częściowo ze względu na skupienie się na problemach rdzennej ludności, ale także z powodu szansy dla Karola na ugruntowanie swojej roli jako przyszłego króla w czasie, gdy jego starzejąca się matka odchodzi powoli w cień.
Przyznał, że Charles „ma robotę do wykonania”, by przemówić do kanadyjskiej opinii publicznej, głównie dlatego, że jego matka jest tak ukochana. „Będzie trudna do naśladowania” – powiedział.
Patrick Taillon, profesor prawa na Universite Laval w Quebec City, który kiedyś zakwestionował w sądzie prawo dotyczące sukcesji brytyjskiej, powiedział, że wizyta ma miejsce, gdy zarówno Kanada, jak i Wielka Brytania przygotowują się do ewentualnego przejścia na króla Karola.
Powiedział, że ten moment „prawdopodobnie wysunie na pierwszy plan rozmowę o naturze naszych instytucji i o wyborze bycia monarchią” w Kanadzie.
Taillon powiedział, że chociaż Kanadyjczycy kiedyś postrzegali monarchię jako część swojej tożsamości – która odróżniała ich od Amerykanów – coraz częściej tak już nie jest.
Powiedział, że niedawna królewska podróż po Karaibach odbyta przez księcia Williama i jego żonę Kate, spotkała się z krytyką za utrwalanie obrazów kolonialnych rządów Wielkiej Brytanii, a także zarzuty złego traktowania opisane przez Meghan Markle, która wraz ze swoim mężem, księciem Harrym, wycofali się z królewskich obowiązków w 2020 roku, pokazują, że instytucja nie ewoluowała z czasem.
Chociaż przyznaje, że Konstytucja Kanady jest notorycznie trudna do zmiany, powiedział, że prędzej czy później zmiana jest nieunikniona. Dodał, że Quebec, gdzie nastroje anty-monarchiczne są najbardziej zaciekłe, od dawna jest gotowy do działania.
Na podst. Canadian Press