Przymus izolacji w wyznaczonych placówkach dla chorych na małpią ospę
Przymus izolacji w wyznaczonych placówkach dla chorych na małpią ospę
Chorzy na małpią ospę w Ontario muszą być izolowani w placówkach służby zdrowia, a nie we własnych domach – mówią urzędnicy. Pracownicy służby zdrowia muszą nosić kompletny, sprawdzony sprzęt ochrony osobistej (PPE).
W dokumencie dotyczącym zapobieganiu i kontroli zakażeń, wydanym w tym miesiącu, Public Health Ontario stwierdza, że chociaż w przeszłości zakażenie ospą małpią była ograniczona do długotrwałego kontaktu twarzą w twarz lub kontaktu skóra do skóry ze zmianą chorobową, “ze względu na możliwość przeniesienia w okresie prodromalnym i podobieństwo do wirusa variola (ospa wietrzna), sugeruje się możliwość przeniesienia drogą powietrzną”.
W związku z tym, pacjenci ci powinni być umieszczani w izolatce z wentylacją podciśnieniową podczas leczenia w placówkach opieki zdrowotnej.
Jeśli nie ma takiej możliwości, Public Health Ontario informuje, że pacjent może zostać umieszczony w pojedynczym pomieszczeniu z zamkniętymi drzwiami.
Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna, należy podjąć środki ostrożności, aby zminimalizować narażenie osób znajdujących się w pobliżu.
Pracownicy służby zdrowia muszą nosić sprawdzony i szczelnie zamknięty aparat oddechowy N-95, rękawice, fartuch i ochronę oczu, a protokoły izolacyjne będą podobne do tych, które obowiązują w przypadku COVID-19 – twierdzą urzędnicy.
Public Health Ontario twierdzi, że te środki ostrożności powinny być utrzymywane do czasu zejścia strupów i pojawienia się nowej skóry.
Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do sposobu postępowania z wirusem COVID-19 na początku 2020 roku, kiedy to pracownicy opieki zdrowotnej nie otrzymali odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej podczas usuwania poważnych ognisk choroby zarówno w szpitalach, jak i w placówkach opieki długoterminowej.
W kwietniu 2020 r. Stowarzyszenie Pielęgniarek Ontaryjskich (Ontario Nurses Association) wystąpiło do sądu o nakaz zmuszający niektóre domy opieki długoterminowej do zapewnienia pracownikom takich środków, jak maski oddechowe N95. Stowarzyszenie twierdziło wówczas, że w niektórych przypadkach domy zamknęły maski w szafach i “aktywnie zniechęcały pielęgniarki do używania środków ochrony indywidualnej, które uznały za niezbędne”.
Wygląda na to, że urzędnicy służby zdrowia Ontario działają szybko, aby powstrzymać ewentualne rozprzestrzenianie się kolejnego wirusa. Główny lekarz sanitarny Ontario wydał w piątek polecenie skierowane do pracowników służby zdrowia, aby zgłaszali oni władzom lokalnym wszelkie możliwe lub podejrzewane przypadki małpiej ospy.
Jak dotąd w Ontario odnotowano tylko jeden przypadek podejrzenia ospy małpiej. Zidentyfikowano go u mężczyzny z Toronto, który miał kontakt z osobą, która niedawno podróżowała z Montrealu.