Quebec gotowy do szczepień przeciwko małpiej ospie
Quebec gotowy do szczepień przeciwko małpiej ospie
Quebec jest gotowy do zaszczepienia ludzi, którzy mieli bliski kontakt z małpią ospą już od piątku – twierdzą tamtejsi pracownicy służby zdrowia.
– To poważna epidemia małpiej ospy – powiedział tymczasowy dyrektor ds. zdrowia publicznego w Quebecu, dr Luc Boileau – Mamy 25 przypadków, które zostały potwierdzone i są też inne, prawdopodobnie od 20 do 30, które są badane.
Jest co najmniej jeden przypadek u osoby poniżej 18 roku życia. Obecnie osoby zarażone przebywają w izolacji, a urzędnicy ds. zdrowia publicznego twierdzą, że nie planują ujawniania więcej informacji na temat tych konkretnych przypadków.
Boileau wystąpił w czwartek rano na konferencji prasowej poświęconej rosnącej liczbie przypadków małpiej ospy w prowincji, w towarzystwie dr Geneviève Bergeron, lekarza ds. nagłych wypadków zdrowotnych i chorób zakaźnych z Montreal Public Health oraz dr Caroline Quach, mikrobiologa i eksperta ds. chorób zakaźnych w Sainte-Justine Hospital.
We wtorek Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) dostarczyła niewielką ilość szczepionki Imvamune do Quebecu z kanadyjskiego National Emergency Strategic Stockpile (NESS), aby wzmocnić swój plan reagowania. Agencja zdrowia potwierdziła w czwartek na popołudniowej konferencji prasowej, że Quebec otrzymał 1000 dawek szczepionki.
PHAC poinformował, że w Ontario jest również jeden potwierdzony przypadek.
Prowincja twierdzi, że dostarczy jedną dawkę szczepionki osobom, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.
– Zaleca się, zastosować szczepionkę cztery dni po ekspozycji z pewną elastycznością do 14 dni – wyjaśniła dr Quach – Jeśli kontakt był ciągły lub przerywany, dajemy okres pauzowania wynoszący cztery dni po ostatniej ekspozycji.
Boileau zachęca każdego, kto doświadcza objawów, do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem i przestrzegania środków zdrowia publicznego, takich jak noszenie maski i zakrywanie owrzodzeń.
– Trzeba się odizolować. To się liczy w walce z zarazą – powiedział – Unikaj kontaktu z osobami z obniżoną odpornością, a także z kobietami w ciąży.
Jego zdaniem sytuacja jest poważna, ale nie spodziewa się, że małpia ospa osiągnie poziom infekcji podobny do COVID-19.
Pracownicy zdrowia publicznego z Montrealu zauważają, że żadna z osób dotkniętych ospą nie jest poważnie chora, a ryzyko małpiej ospy jest niskie.
Lekarze twierdzą, że nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób wirus przedostał się do społeczności w Quebecu, ale że można go powiązać z podróżami do innych krajów.
– Nie komentujemy konkretnych sytuacji – powiedział Bergeron, zapytany, czy zdrowie publiczne planuje ujawnić miejsca wybuchu epidemii – Chcielibyśmy zapewnić ludność, że jesteśmy świadomi i robimy to, co należy zrobić.
Małpia ospa to rzadka choroba wywodząca się z tej samej rodziny co ospa, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za zwalczoną w 1980 roku.
Ospa małpy zwykle nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, zwykle przenoszona jest przez długotrwały bliski kontakt z kropelkami oddechowymi, płynami ustrojowymi lub ranami zakażonej osoby.
Jej przebieg jest ogólnie łagodniejszy niż ospy i może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, wyczerpanie, obrzęk węzłów chłonnych i niewielkie rany na ciele.
Quebec zgłosił pierwsze przypadki wirusa w zeszłym tygodniu.
Na podst. Canadian Press