Środowisko LGBTQ2S+ obawia się napiętnowania za zarażenia małpią ospą
Środowisko LGBTQ2S+ obawia się napiętnowania za zarażenia małpią ospą
Aktywiści ruchu LGBTQ2S+ ostrzegają, że ich środowisku grozi napiętnowanie w związku z informacjami o tym, że grupa przypadków małpiej ospy wystąpiła w społeczności queer.
Władze ds. zdrowia badają ponad dwa tuziny potwierdzonych przypadków małpiej osby w Kanadzie w ramach bezprecedensowego wybuchu rzadkiej choroby, która rzadko rozprzestrzenia się poza rejon Afryki.
Dwadzieścia pięć infekcji zostało potwierdzonych w Quebecu, jedna w Ontario – podała w czwartek Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego, przewidując, że liczba ta wzrośnie w nadchodzących dniach.
Chociaż wszyscy są podatni na wirusa, zgłoszono większość przypadków wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.
Dla niektórych zwolenników LGBTQ2S+ rodzi to widmo stygmatyzacji seksualnej, w wyniku której geje i biseksualni mężczyźni stali się kozłem ofiarnym za epidemię HIV-AIDS. Inni twierdzą, że wczesne wykrycie przypadków małpiej ospy przez kliniki zdrowia seksualnego pokazuje, w jaki sposób społeczność queer zmobilizowała się, by pozbyć się wstydu i promować bezpieczne praktyki.
Kanadyjski zastępca dyrektora ds. zdrowia publicznego powiedział, że zdaje sobie sprawę z możliwości napiętnowania i dyskryminacji tej społeczności, powtarzając, że rozprzestrzenianie się wirusa nie ogranicza się do żadnej konkretnej grupy lub orientacji seksualnej.
Ponieważ jednak wczesne oznaki sugerują, że wirus krąży w niektórych społecznościach, władze pracują nad podniesieniem świadomości wśród osób o podwyższonym ryzyku zarażenia, powiedział dr Howard Njoo na konferencji prasowej w czwartek.
– Choroba może zostać przeniesiona poprzez bliski kontakt z chorą osobą, w tym między innymi poprzez aktywność seksualną – powiedział Njoo -. Naukowcy wciąż pracują nad ustaleniem, co napędza transgraniczną transmisję wirusa.
Aaron Purdie, dyrektor wykonawczy Health Initiative for Men w Kolumbii Brytyjskiej, powiedział, że obawia się, że szerzenie się strachu i napiętnowania może stanowić większe zagrożenie niż sama choroba.
– Stygma rozprzestrzenia się jak wirus – powiedział Purdie — Tak, można go leczyć. Tak, można go powstrzymać. Ale mimo to się rozprzestrzenia.
Stygmatyzacja może być główną przeszkodą w skutecznym zapobieganiu chorobom i leczeniu, szczególnie dla homoseksualistów, którzy doświadczyli systemowej dyskryminacji przez system opieki zdrowotnej – stwierdził Purdie.
Dane Griffiths, dyrektor Gay Men’s Sexual Health Alliance w Ontario, powiedział, że milczenie ma tendencję do utrwalania napiętnowania, więc jedną z najlepszych strategii walki z tym problemem jest dostarczanie aktualnych i dokładnych informacji bez „wstydu i winy”.
Identyfikacja przypadków małpiej ospy u mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami, świadczy o sukcesie prowadzonych przez społeczność wysiłków na rzecz poprawy dostępu do testów i opieki w zakresie zdrowia seksualnego, powiedział Griffiths.
– Są geje i biseksualni mężczyźni, którzy pojawiają się na całym świecie w klinikach i gabinetach lekarskich i są widywani, a zatem liczeni – powiedział Griffiths – To dobrze i należy do niej zachęcać osoby z naszej społeczności.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (24)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.