Rodzenie dzieci nie jest „trendy”
Rodzenie dzieci nie jest „trendy”
Współczynnik dzietności w Kanadzie osiągnął rekordowo niski poziom w 2020 roku.
Według danych Statistics Canada współczynnik dzietności spadł z 1,47 dziecka na kobietę w 2019 roku do 1,40 dziecka w 2020 roku.
Statystyki pokazują, że wskaźniki dzietności w Kanadzie stale spadają od 2009 roku. Susan McDaniel, adiunkt na wydziale socjologii na Uniwersytecie Wiktorii, mówi, że nie powinno to być powodem do niepokoju.
– Tendencja dotyczy niższych wskaźników urodzeń na całym świecie – powiedziała McDaniel, której badania koncentrują się na zmianach demograficznych – To dobry trend. Zasadniczo lepiej dla dzieci, jeśli jest mniej dzieci, lepiej dla rodziców, jeśli jest mniej dzieci, i lepiej dla społeczeństwa, planety i wszystkiego innego.
Co miała na myśli mówiąc „wszystkiego innego” nie wyjaśniła.
Statistics Canada twierdzi, że w 2020 r. odnotowano również najniższą liczbę urodzeń od 2007 r., a także największy spadek liczby urodzeń rok do roku od 1997 r. Tymczasem średni wiek kanadyjskich matek w momencie porodu nieznacznie wzrósł do 31,3 lat. Wskaźniki dzietności były najniższe w Kolumbii Brytyjskiej i Nowej Szkocji, a najwyższe w Nunavut i Saskatchewan.
Chociaż w Kanadzie liczba urodzeń spada, populacja wciąż rośnie. Spis powszechny z 2021 r. wykazał, że populacja Kanady wzrosła o 5,2 procent do prawie 37 milionów, co jest najszybszym wskaźnikiem ze wszystkich krajów G7. Ten wzrost populacji związany jest z imigracją do Kanady, głównie z krajów tzw. trzeciego świata.
Potwierdziła to McDaniel.
– Spis ludności wyraźnie pokazuje, że rośniemy, nie ze względu na zwiększoną płodność czy przyczyniający się do rozrodczości, ale z powodu imigracji – powiedziała.
Według Statistics Canada prawie jedna czwarta osób w wieku od 15 do 49 lat zmieniła swoje plany dotyczące płodności z powodu pandemii COVID-19, przy czym większość zgłasza, że zamierza opóźnić posiadanie dzieci.
– Nierzadko zdarza się, że współczynniki dzietności spadają w czasach kryzysu gospodarczego lub niepewności społecznej – powiedziała Ana Ferrer, profesor ekonomii na University of Waterloo – W przyszłych latach, gdy gospodarka się ożywi, możemy spodziewać się pewnego ożywienia wskaźników dzietności, szczególnie jeśli przyszłość siły roboczej obejmuje więcej możliwości interakcji na odległość i elastycznych harmonogramów, co może pomóc kobietom w lepszym łączeniu obowiązków rodzinnych i pracy.
McDaniel wskazała, że pandemia doprowadziła do obniżenia wskaźników dzietności na całym świecie, z jednym godnym uwagi wyjątkiem.
– Podczas pandemii dzietność trochę wzrosła w Niemczech – powiedziała – Ludzie spekulowali, dlaczego tak jest, a odpowiedź brzmi: Niemcy mają lepszy system wsparcia dla dzieci.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (8)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.