Latem do ROM – bezpłatnie
Latem do ROM – bezpłatnie
Królewskie Muzeum Ontario (ROM) udostępnia latem bezpłatnie swoje pierwsze piętro w ramach kampanii reklamowej, która ma nadzieję przyciągnąć nowych zwiedzających i na nowo zdefiniować jego rolę w Toronto.
Jak powiedział Josh Basseches, dyrektor generalny muzeum, “chcemy, aby muzeum stało się miejscem spotkań, gdzie ludzie mogą zatrzymać się na kawę i obcować z kulturą, a nie celem jednodniowych wycieczek”.
“Chcemy, aby jak najwięcej osób z różnych środowisk, w różnym wieku, urodzonych w Kanadzie lub przybywających z całego świata poczuło, że to jest ich miejsce” – powiedział Basseches. “Aby poczuli, że ROM jest dla nich czymś w rodzaju pokoju dziennego”.
Inicjatywa bezpłatnego zwiedzania głównego piętra rozpoczęła się w czwartek i potrwa do 25 września. Na pierwszym piętrze znajduje się galeria First Peoples – rdzennych mieszkańców Kanady, a także galerie Chin i Korei oraz dwie wystawy specjalne poświęcone pandemii. Obecnie wystawiona jest również grecka rzeźba przedstawiająca dziewicę, Kore 670.
“Teraz, po zakończeniu pandemii, po miesiącach, kiedy ludzie siedzieli zamknięci w domach, chcemy im powiedzieć: wróćcie do kultury, wróćcie do ROM-u” – powiedziała Basseches.
Dla niektórych ludzi będzie to naturalne – powiedział. Ale inni mogą nie myśleć o muzeach jako o szczególnie dostępnych.
“Istnieje grupa ludzi, którzy już są miłośnikami ROM-u, kupują bilet, przychodzą, zostają stałymi bywalcami i spędzają tu dużo czasu” – powiedział Basseches. “Staramy się dotrzeć do tych osób, które nas nie znają, i znaleźć wszystkie sposoby, które pozwolą im wejść do środka, aby się zaangażować, doświadczyć i, miejmy nadzieję, wracać wielokrotnie”.
Eksperymentowanie z bezpłatnym wstępem jest powszechne wśród instytucji kulturalnych, które chcą zwiększyć frekwencję, i jest to model, z którego skorzysta również Galeria Sztuki Ontario. W środowe wieczory AGO wpuszcza zwiedzających za darmo, a osoby w wieku 25 lat i młodsze nie muszą wcale płacić za wstęp, również w inne dni tygodnia.
Z kolei Galeria Sztuki w Vancouver planuje, że od 1 lipca wstęp dla osób poniżej 18 roku życia będzie bezpłatny i będzie obowiązywał przez pięć lat.
Cara Krmpotich, dyrektor ds. muzealnictwa na Uniwersytecie Torontońskim, powiedziała, że model bezpłatnego wstępu staje się coraz bardziej popularny nie bez powodu.
“Chcą, by ludzie ponownie zaangażowali się w kulturę, prawda? Jak więc po pandemii ponownie zaangażować się w działalność tych instytucji, w twórcze pomysły, w poczucie historii, miejsca i siebie? Muzea są miejscem, gdzie możemy to robić” – powiedziała.
Krmpotich powiedziała, że ten model sprawdził się w innych miejscach na świecie, w tym w Muzeum Brytyjskim w Londynie.
“Jego dziedziniec, dzięki temu, że nie było tam barier i ograniczeń wstępu, stał się miejscem, gdzie ludzie pracujący w pobliżu przychodzili, przynosili swój lunch i siadali w tym otoczeniu” – powiedziała Krmpotich. “Kiedy myślę o Toronto i naszym zapotrzebowaniu na przestrzeń publiczną (…), muzea mogą pełnić taką funkcję w naszych miastach i społecznościach”.
Dodała, że ten model niekoniecznie musi uderzyć muzea po kieszeni, ponieważ większość ich dochodów pochodzi z innych źródeł niż bilety wstępu.
Muzea mogłyby zapraszać znanych artystów i naukowców do wygłaszania wykładów, za które pobierałyby opłaty. Mogłyby wynajmować swoje pomieszczenia na sesje filmowe i wesela, na gale i konferencje. Mogą też oczywiście zrobić coś takiego, jak to, co próbuje zrobić ROM.
“Takie posunięcie w ROM wiąże się z tym, że za oglądanie dinozaurów lub zwiedzanie wystaw trzeba będzie uiszczać dodatkowe opłaty” – powiedziała Krmpotich.
Basseches zgodził się z tym. Jego zdaniem, gdy ludzie wejdą na darmowe wystawy na pierwszym piętrze, mogą poczuć się zachęceni do kupienia biletu, aby zobaczyć, co jeszcze muzeum ma do zaoferowania.
“Jesteśmy przekonani, że jeśli ludzie posmakują ROM-u, będą chcieli tu wrócić, będą chcieli zobaczyć całą instytucję i zostaną jej członkami” – powiedział.
Komentarze (3)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.