Raport udowadnia większą przemoc policji w stosunku do “kolorowych”
Raport udowadnia większą przemoc policji w stosunku do “kolorowych”
Osoby kolorowe były o 20 do 60 procent nadreprezentowane wśród tych, którzy spotkali się z przemocą podczas interakcji z policją w Toronto w 2020 roku, a czarnoskórzy mieszkańcy byli o 230 procent bardziej narażeni na to, że policjant wyceluje w nich broń palną, gdy wydawali się nieuzbrojeni, niż osoby białe.
Opublikowany w środę przegląd ponad 86,500 interakcji torontońskiej policji z członkami społeczeństwa w 2020 roku wykazał, że w przypadku “czynności wykonawczych”, takich jak aresztowanie lub wystawienie mandatu za wykroczenia, nie tylko osoby kolorowe były nadreprezentowane, ale również poziom siły użytej przez policję wobec nich był zazwyczaj wyższy.
“W przypadku użycia siły, osoby rasy czarnej były nadreprezentowane w przypadku wyższych rodzajów użytej siły” – napisała policja w przeglądzie incydentów z 2020 roku. Z przeglądu wynika, że 39 procent osób, wobec których policja torontońska użyła siły w 2020 r., było czarnoskórych.
W tym samym roku tylko 24% osób, z którymi kontaktowała się torontońska policja, było czarnoskórych, co oznacza, że czarnoskórzy mieszkańcy byli nadreprezentowani w działaniach policji w 2020 r. o 220%.
Analizując 371 przypadków, w których funkcjonariusze policji celowali do ludzi z broni ręcznej lub karabinów, raport wykazał, że prawdopodobieństwo, iż osoby czarnoskóre będą miały przy sobie broń palną “wycelowaną w miejsce, w którym funkcjonariusz nie zauważył żadnej broni”, było o 230 procent większe niż w przypadku osób białych.
Z kolei osoby rasy białej były o 40 procent bardziej narażone na użycie przez policję siły mniejszej niż śmiercionośna, takiej jak kontakt fizyczny, strzelba na gumowe kulki, pałka lub paralizator, nawet jeśli sądzono, że posiadają broń.
W porównaniu z mieszkańcami rasy białej, mieszkańcy rasy czarnej byli o 150% bardziej narażeni na to, że policja wyceluje w nich broń palną podczas akcji policyjnej, mieszkańcy rasy azjatyckiej byli o 160% bardziej narażeni, a mieszkańcy rasy południowoazjatyckiej o 200% bardziej narażeni na zobaczenie lufy policyjnej broni palnej.
Szef policji w Toronto James Ramer powiedział, że dane potwierdzają to, o czym kolorowe społeczności mówiły od dziesięcioleci, a policja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby naprawić te niesprawiedliwe działania.
“Jako szef policji, a także w imieniu całej służby, przepraszam. Ujawnienie tych danych spowoduje ból u wielu osób. Wasze obawy mają głębokie korzenie, które wykraczają poza publikację dzisiejszego raportu. Musimy się poprawić; zrobimy to lepiej” – powiedział w oświadczeniu.
Torontońscy policjanci strzelali z broni palnej w czterech incydentach w ciągu 2020 roku, zabijając dwie osoby.
“Mamy problem rasowy w TPS i ma on nieproporcjonalnie duży wpływ na społeczności rasowe” – powiedział CP24 profesor Uniwersytetu McMaster i założyciel Black Lives Matter Toronto, Syrus Marcus Ware.
“Gdybyśmy pomyśleli o buntach z 2020 roku i brutalności policji, która miała miejsce od tego czasu, myślę, że zobaczylibyśmy jeszcze wyższe liczby niż te, które zobaczymy. Bardzo ważne jest, by zbierać te dane, abyśmy mogli potwierdzić doświadczenia członków społeczności, którzy mówią o swoich doświadczeniach z policją”.
Wnioski z przeglądu są tak ostre, że w wewnętrznej notatce wysłanej do torontońskich policjantów, którą otrzymała stacja CP24, ostrzeżono ich, że najbliższe tygodnie będą dla nich “trudne” i “wymagające”, ponieważ opinia publiczna reaguje na nieproporcjonalny charakter użycia siły wobec kolorowych mieszkańców miasta.
“Raporty i przeprosiny ze strony szefów policji nie wystarczą, potrzebujemy solidnego nadzoru publicznego i interwencji w system policyjny, który wymknął się spod kontroli i jest zbudowany na systemie rasizmu skierowanego przeciwko czarnym” – powiedział prawnik David Shellnutt, który reprezentuje powodów twierdzących, że rasizm odegrał rolę w ich aresztowaniach i obrażeniach odniesionych przez nich z rąk torontońskiej policji.
W przeglądzie 2020 interakcji przeanalizowano 949 incydentów użycia siły z udziałem 1224 osób, w których funkcjonariusz użył siły fizycznej, w wyniku czego członek społeczeństwa potrzebował pomocy medycznej, użyto broni palnej lub paralizatora, albo też pałki, gazu pieprzowego lub zwierzęcia policyjnego, które miało kontakt z osobą.
Ogólnie rzecz biorąc, osoby rasy czarnej były nadreprezentowane w incydentach z użyciem siły o 60% w porównaniu z ich udziałem w całości działań policyjnych, osoby rasy azjatyckiej i bliskowschodniej były nadreprezentowane o 20%, natomiast osoby rasy latynoskiej były nadreprezentowane w incydentach z użyciem siły o 50%.
Nawet po uwzględnieniu względnego składu demograficznego różnych dzielnic miasta, przegląd wykazał, że osoby kolorowe doświadczały więcej przemocy ze strony policji, nawet w miejscach, gdzie stanowiły mniejszy odsetek populacji.
“Wydziały, w których odnotowano największą nadreprezentację w incydentach użycia siły wobec osób czarnoskórych, południowoazjatyckich, latynoskich i południowo-wschodnioazjatyckich, charakteryzowały się niższym odsetkiem tych grup w lokalnej populacji” – napisali autorzy.
Stwierdzono również, że rewizje osobiste są prowadzone w sposób, który nieproporcjonalnie uderza w osoby o określonej rasie. Raport wykazał, że osoby rdzenne były przeszukiwane o 30% częściej, niż wskazywałaby na to ich obecność wśród wszystkich aresztowanych. Stwierdzono również, że osoby rasy czarnej i białej były przeszukiwane o 10% częściej, niż wskazywałaby na to ich obecność we wszystkich aresztowaniach.
Jednak ostatnie działania podjęte przez służby spowodowały, że od października 2021 roku ogólna liczba przeprowadzonych rewizji osobistych znacznie spadła – z 721 we wrześniu do zaledwie 89 w listopadzie.
Wymóg zbierania danych dotyczących rasy osób, wobec których policja użyła siły, był częścią reform uchwalonych przez rząd Wynne w 2017 roku, które również skutecznie zdelegalizowały praktykę legitymowania w prowincji.
Komentarze (7)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.