Kolumbia Brytyjska – wielką pralnią „brudnych pieniędzy”
Kolumbia Brytyjska – wielką pralnią „brudnych pieniędzy”

Autor raportu, były sędzia Sądu Najwyższego BC Austin Cullen.
Miliardy dolarów w gotówce zostały wyprane przez kasyna w Kolumbii Brytyjskiej – stwierdzono w specjalnym raporcie zleconym przez rząd prowincji.
1800-stronicowy raport na temat prania „brudnych pieniędzy” w latach 2008-2018 został opublikowany w środę przez byłego sędziego Sądu Najwyższego BC Austina Cullena. Jest to wynik 133 dni przesłuchań, podczas których Komisja Śledcza w sprawie Prania Pieniędzy w BC przesłuchała zeznania 199 świadków.
„To śledztwo zbadało niezliczone sposoby, jakimi posługiwali się chciwi i przebiegli ludzie, aby ich splamione przestępstwem pieniądze wydawały się legalne” – czytamy w raporcie.
Cullen był bardzo krytyczny wobec BC Lottery Corporation i kilku prowincyjnych ministrów odpowiedzialnych za to, że nie robili wystarczająco dużo, aby powstrzymać szalejące pranie pieniędzy, które – jak mówi – było na widoku.
„Tylko w 2014 r. kasyna w Kolumbii Brytyjskiej przyjęły prawie 1,2 miliarda dolarów w transakcjach gotówkowych o wartości 10.000 CAD lub więcej, w tym 1881 indywidualnych wpisowych w wysokości 100.000 CAD lub więcej – średnio ponad pięć dziennie” – czytamy w raporcie.
Raport Cullena nie szacuje dokładnie, ile pieniędzy zostało wypranych w BC, ale mówi, że każdego roku wynosiło to miliardy.
„Wyrafinowani zawodowi pracze pieniędzy działający w Kolumbii Brytyjskiej piorą ogromne ilości nielegalnych funduszy” – czytamy w raporcie.
Powiedział, że niepowodzenia na wielu poziomach doprowadziły do tego, że pranie pieniędzy stało się powszechnym problemem w prowincji. Zwrócił uwagę na kilka możliwości, w których osoby pełniące funkcje kierownicze mogłyby zrobić więcej.
– Zbyt długo pranie pieniędzy było trzymane na uboczu. Zbyt często było w dużej mierze ignorowane. Czas to zmienić – powiedział Cullen na konferencji prasowej po opublikowaniu raportu.
„CEGŁY” DOSTARCZONEJ GOTÓWKI
Cullen napisał, że oprócz nadzwyczajnych kwot rachunki użyte w wielu transakcjach wykazywały dobrze znane cechy gotówki pochodzącej z przestępstwa.
„Często składały się głównie z banknotów 20-dolarowych, zorientowanych w niejednolity sposób, owiniętych w „cegiełki” o określonych wartościach (w przeciwieństwie do liczby banknotów), spiętych gumkami i noszonych w torbach na zakupy, plecakach, walizkach, kartonach i wszelkiego rodzaju innych pojemnikach” – czytamy w raporcie.
W raporcie stwierdzono również, że gotówka była często dostarczana klientom kasyn w kasynach lub w ich pobliżu bardzo późno w nocy lub wcześnie rano przez nieoznakowane luksusowe pojazdy.
– Powinno być oczywiste dla każdego, kto miał świadomość wielkości i charakteru tych transakcji, że kasyna Lower Mainland przyjmowały w tym okresie ogromne ilości wpływów z przestępstwa – powiedział Cullen.
Były starszy śledczy z urzędu ds. hazardu w BC powiedział, że dla niego gotówka „pachnie jak pieniądze z narkotyków”, ale nikt nie pytał klientów o ich źródło.
„POSTÓJ” I POZWÓL, ABY TO SIĘ ZDARZYŁO
Cullen napisał, że pomimo wielokrotnych ostrzeżeń z różnych szczebli organów ścigania, do 2015 roku nie podjęto żadnych znaczących działań w celu rozwiązania problemu.
„BCLC sprzeciwił się tym wezwaniom do działania i nadal zezwalał na te transakcje, prawie bez wyjątku” – czytamy w raporcie.
O menedżerach ds. bezpieczeństwa i zgodności w korporacjach loteryjnych Cullen napisał: „Stali z boku i pozwalali kasynom BC przyjmować ogromne sumy nielegalnej gotówki. Podejście BCLC odzwierciedlało całkowicie niedopuszczalną i nieuzasadnioną tolerancję na ryzyko.
Cullen był również krytyczny wobec RCMP, mówiąc, że „brak uwagi” funkcjonariuszy pozwolił, by problem pozostał niekontrolowany.
– Nie było trwałych wysiłków w celu zbadania działalności związanej z praniem pieniędzy w Kolumbii Brytyjskiej – powiedział – Ten poziom uwagi ze strony RCMP na pranie brudnych pieniędzy nie jest współmierny ze skalą tej działalności i ryzykiem dla tej prowincji.
„MIESZANE WIADOMOŚCI”
Cullen skierował też ostre słowa do byłego ministra prowincji odpowiedzialnego za hazard Richa Colemana.
„Coleman zdawał sobie sprawę z obaw… że kasyna w prowincji są wykorzystywane do prania dochodów z przestępstw. W tym samym czasie Coleman otrzymał również informację od BCLC, że branża gier w prowincji posiada silny i skuteczny system przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy” – napisał Cullen.
„Pan Coleman odpowiedział na te mieszane wiadomości, organizując niezależny przegląd środków przeciwdziałających praniu pieniędzy w branży gier, ale nie podjął działań, aby powstrzymać przepływ podejrzanych transakcji gotówkowych, przed którymi został ostrzeżony”.
Cullen powiedział również, że była premier Christy Clark mogła zrobić więcej, aby rozwiązać ten problem.
„Clark odpowiednio przekazała nadzór nad branżą gier kolejnym doświadczonym ministrom. Jednak w 2015 roku premier dowiedziała się, że kasyna prowadzone i zarządzane przez korporację państwową (Koronną) i regulowane przez rząd zgłaszały transakcje obejmujące ogromne ilości gotówki jako podejrzane” – napisał w raporcie – Pomimo otrzymania tych informacji, pani Clark nie ustaliła, czy fundusze te są akceptowane przez kasyna (i z kolei przyczyniają się do dochodów prowincji) i nie zapewniła, by takie fundusze nie zostały zaakceptowane”.
W raporcie wymieniono również byłych ministrów gier Mike de Jong i Shirley Bond. Wszyscy czterej liberalni politycy zeznawali podczas publicznego śledztwa i powiedzieli, że ich działania opierały się na dostępnych informacjach.
Podczas gdy Cullen był krytyczny wobec tego, jak politycy liberalni radzili sobie z problemem prania brudnych pieniędzy, dał jasno do zrozumienia, że nie sądzi, by było to równoznaczne z korupcją.
„Nie ma dowodów na to, że którakolwiek z tych osób świadomie zachęcała, ułatwiała lub zezwalała na pranie pieniędzy w celu uzyskania osobistych korzyści lub korzyści, czy to finansowych, politycznych, czy innych” – napisał.
DOBRA LUKSUSOWE, NIERUCHOMOŚCI
Raport wykazał, że przestępcy prali również pieniądze za pośrednictwem rynku dóbr luksusowych BC.
„Towary luksusowe są z natury podatne na pranie brudnych pieniędzy. Przestępcy mogą wykorzystać duże ilości gotówki na zakup takich towarów” – napisał Cullen -„Wtedy można je przenosić łatwiej i mniej podejrzanie niż masową gotówkę. Wiele towarów, których celem są przestępcy, zachowuje lub zwiększa swoją wartość w czasie, a ostatecznie można je sprzedać”.
Cullen napisał, że przestępcy również prali pieniądze, kupując nieruchomości w Kolumbii Brytyjskiej, ale nie wierzy, że miało to znaczący wpływ na ogólną cenę nieruchomości.
101 REKOMENDACJI
Cullen w swoim raporcie sformułował 101 zaleceń, w tym, sugestię, że prowincja powinna wyznaczyć specjalnego komisarza ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Próg wymagania dowodu posiadania środków w przypadku transakcji w kasynie dokonywanych w gotówce powinien zostać obniżony z 10.000 do 3.000 CAD oraz wdrożenie wymogu zgłaszania transakcji dotyczące towarów luksusowych o wartości 10.000 CAD lub więcej.
Zalecił również częstsze stosowanie przepadku mienia cywilnego, surowsze przepisy dla pożyczkodawców, prawników, księgowych i pośredników hipotecznych oraz więcej szkoleń z prania brudnych pieniędzy dla policji.
Komentarze (11)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.