Rekordowe kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych w Ontario
Rekordowe kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych w Ontario
Pacjenci na oddziałach ratunkowych w Ontario czekają rekordowo długo na przyjęcie do szpitala, a sytuacja ta, jak twierdzą specjaliści medyczni, tylko się pogarsza.
Tendencja ta jest szczególnie niepokojąca dla szpitali, ponieważ dzieje się tak pomimo zmniejszającej się liczby zachorowań na COVID-19, a także dlatego, że pojawia się w porze roku, kiedy obciążenie oddziałów ratunkowych zwykle maleje.
Po ponad dwóch latach od wybuchu pandemii wydłużający się czas oczekiwania jest znakiem, że szpitale w prowincji są coraz bardziej obciążone.
“Nasze oddziały ratunkowe są bardziej obciążone, niż kiedykolwiek widziałem w swojej karierze” – powiedział dr Howard Ovens, który pracuje na ostrym dyżurze w szpitalu Mount Sinai w Toronto od prawie 40 lat i przewodniczy komitetowi doradczemu ds. usług ratunkowych w prowincji. “Obciążenie pracą związane z pacjentami, których przyjmujemy, jest rekordowo wysokie” – powiedział Ovens w wywiadzie.
Kluczowe czynniki powodujące długi czas oczekiwania są w dużej mierze skutkami ubocznymi pandemii:
- Wysoki odsetek pracowników zgłaszających się na chorobowe lub niezdolnych do pracy z powodu narażenia na COVID-19.
- Pacjenci, których choroby są poważniejsze, często dlatego, że zwlekali z podjęciem leczenia podczas wielkich fal pandemii.
- Oddziały szpitalne przepełnione do granic możliwości z powodu prób nadrobienia zaległości w operacjach i zabiegach, co sprawia, że trudno jest przyjąć na ostry dyżur pacjentów, którzy muszą być przyjęci.
Na to nakładają się długotrwałe problemy w systemie, które wykraczają daleko poza drzwi oddziału ratunkowego, w tym zatory w wypisach spowodowane brakiem miejsc w opiece długoterminowej i pomocy domowej.
U podstaw rosnącego czasu oczekiwania na oddziałach ratunkowych leżą problemy, które istniały w ontaryjskim systemie opieki zdrowotnej na długo przed pojawieniem się COVID-19 i nigdy tak naprawdę nie zniknęły: szpitale tak często przekraczają swoje możliwości, że opieka nad pacjentami na korytarzach stała się normą.
Jeśli dodać do tego, jak twierdzą urzędnicy, rekordowo wysoką liczbę pacjentów przywożonych karetkami i rekordowo wysoką liczbę pacjentów wymagających przyjęcia na ostry dyżur, okazuje się, że czas oczekiwania na ostrym dyżurze jest o tej porze roku niespotykany.
Najnowsze statystyki opublikowane przez Ontario Health pokazują, że pacjenci, którzy trafili na ostry dyżur w kwietniu i zostali przyjęci do szpitala, spędzili średnio 20 godzin na oddziale ratunkowym, zanim otrzymali łóżko na oddziale.
Jest to najdłuższy czas oczekiwania, jaki kiedykolwiek odnotowano w Ontario w kwietniu. Jest on o 42 procent dłuższy niż w kwietniu 2021 roku i tylko o ułamek procenta krótszy od rekordowego średniego czasu oczekiwania wynoszącego 20,1 godziny, który odnotowano w szczytowym okresie fali Omicron w styczniu.
Chociaż bardziej aktualne statystyki czasu oczekiwania nie są publicznie dostępne, administratorzy i specjaliści medyczni posiadający bezpośrednią wiedzę na temat systemu twierdzą, że sytuacja w izbach przyjęć nie uległa poprawie od kwietnia.
“Oddziały ratunkowe są w ogniu” – powiedziała Amie Archibald-Varley, pielęgniarka pracująca na ostrym dyżurze w dużym szpitalu w rejonie Wielkiego Toronto. “Wszyscy pracują w warunkach bardzo, bardzo dużego obłożenia i dużego stresu” – powiedziała Archibald-Varley, która jest również współprowadzącą podcast Gritty Nurse. “Oddział ratunkowy zawsze był obszarem, w którym panowało szybkie tempo (…), ale teraz jesteśmy obłożeni ponad nasze możliwości”.
Archibald-Varley jest jedną z kilku osób zaangażowanych w system, które twierdzą, że niedobór specjalnie wyszkolonych pielęgniarek jest najpoważniejszym wyzwaniem związanym z zasobami ludzkimi, przed którym stoją obecnie izby przyjęć. “Próbujemy tylko utrzymać się na powierzchni” – powiedziała. “Ale to bardzo, bardzo stresujący i bardzo, bardzo trudny okres na oddziałach ratunkowych”.
Duże wymagania wobec personelu oznaczają, że doświadczenia pacjentów na ostrym dyżurze są dalekie od ideału. W niektórych, szczególnie przeciążonych szpitalach, przyjęci pacjenci muszą czekać na izbie przyjęć średnio ponad dwa dni, zanim dostaną łóżko.
Pacjenci ci często spędzają ten okres oczekiwania na noszach na korytarzu lub w innym pomieszczeniu, a ich stała obecność przyczynia się do powstawania swoistego impasu na oddziale ratunkowym. Wieloktornie zdarzało się, że ratownicy medyczni utknęli w oczekiwaniu na osobę, którą przywieźli karetką, ponieważ nie było tam pielęgniarki, która mogłaby zająć się nowym pacjentem.
Cathryn Hoy, prezes Ontario Nurses’ Association, twierdzi, że niektóre oddziały ratunkowe działają bez obsadzenia dużej liczby wolnych stanowisk pielęgniarskich, a stosunek liczby pacjentów do liczby personelu dramatycznie wzrasta.
“Nie sądzę, aby mieszkańcy Ontario wiedzieli, co tak naprawdę dzieje się na oddziałach ratunkowych” – powiedziała Hoy, której związek reprezentuje 68,000 pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia w całej prowincji.
“Nasze istniejące braki kadrowe w rzeczywistości się pogłębiają. Następuje wypalenie zawodowe. Pracownicy chorują. Są bardzo zestresowani” – powiedziała Hoy w wywiadzie.
Lekarze opisują to, co dzieje się na ostrych dyżurach w rekordowych ilościach.
“To bardzo trudne, wymagające czasy” – powiedział dr Andrew Arcand, szef oddziału medycyny ratunkowej w Markham-Stouffville Hospital. “Widzimy większą liczbę [pacjentów], większe zagęszczenie niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział Arcand w wywiadzie. “Ostrość lub poziom zachorowań naszych pacjentów jest o wiele wyższy niż kiedykolwiek wcześniej. I prawdopodobnie najbardziej dramatyczne jest to, że nasz szpital prawie codziennie przekracza 100 procent pojemności.
W rezultacie Arcand mówi, że pacjenci, którzy muszą zostać przyjęci, pozostają na oddziale ratunkowym w oczekiwaniu na łóżko, podczas gdy personel stara się nadążyć za nowymi pacjentami przychodzącymi na ostry dyżur. “Jest to poziom, którego nie widzieliśmy nigdy wcześniej w historii naszego oddziału” – powiedział.
Dr Kashif Pirzada, lekarz pogotowia ratunkowego w Toronto, twierdzi, że połączenie braków kadrowych i dużego zapotrzebowania pacjentów prowadzi do niespotykanego wcześniej czasu oczekiwania pacjentów i bardzo obciąża personel. “Jesteśmy tak obłożeni, jak nigdy wcześniej w mojej karierze, a minęło już 15 lat” – powiedział Pirzada w wywiadzie.
“Każda fala COVID powoduje falę przyjęć, która obciąża system” – powiedział. “Jest to przewlekły stres, do którego system nie był przystosowany”.
Mimo to lekarze namawiają ludzi, aby przychodzili na pogotowie, jeśli są na tyle chorzy, że potrzebują pilnej pomocy. Mówią również, że personel rzuca wszystko, aby natychmiastowo zająć się ludźmi, którzy przybywają do szpitala w okolicznościach zagrożenia życia i zdrowia, takich jak urazy czy zawał serca. “Jestem bardzo dumny z moich kolegów (…), że dają z siebie wszystko w trudnych warunkach” – powiedział Ovens.
Komentarze (24)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.