Mimo problemów ze zdrowiem, papież przyjedzie do Kanady
Mimo problemów ze zdrowiem, papież przyjedzie do Kanady

Papież Franciszek na audiencji w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego z rdzennymi delegacjami z Kanady w Watykanie, 1 kwietnia 2022 r.
„Papież Franciszek przyjedzie do Kanady zgodnie z planem w przyszłym miesiącu” – poinformował Watykan w czwartek, potwierdzając, że od dawna planowana podróż odbędzie się, mimo problemów zdrowotnych papieża.
Papież Franciszek, który będzie w Kanadzie od 24 do 29 lipca, który odwiedzi Edmonton, Quebec City i Iqaluit, przyjeżdża tutaj, aby osobiście przeprosić za nadużycia, jakich doznali rdzenni mieszkańcy z rąk Kościoła katolickiego.
„Ojciec Święty był głęboko poruszony swoim spotkaniem z rdzenną ludnością w Rzymie na początku tego roku i ma nadzieję, że będzie opierał się na ważnym dialogu, który miał miejsce” – napisał w oświadczeniu arcybiskup Richard Smith, organizator wizyty Papieża w Kanadzie – „Modlimy się, aby ta pielgrzymka posłużyła jako kolejny znaczący krok w długiej podróży uzdrowienia, pojednania i nadziei”.
Zgodnie z planem wydanym przez Kanadyjską Konferencję Biskupów Katolickich, papież rozpocznie wizytę w Edmonton od krótkiej ceremonii na lotnisku, po czym uda się na dzień odpoczynku po długim locie z Europy.
Następnego dnia, 25 lipca, spotka się z członkami rdzennych narodów na terenie dawnej szkoły Ermineskin Indian Residential School w gminie Maskwacis, na południe od miasta. Ermineskin, który działał w latach 1916-1973, był jednym z największych ośrodków szkolnych w kraju.
Później tego samego dnia Franciszek ma odwiedzić Kościół Najświętszego Serca Pierwszych Ludów w centrum miasta – kościół, który został niedawno odrestaurowany po niszczycielskim pożarze w 2020 roku.
26 lipca papież odprawi mszę na świeżym powietrzu na miejskim stadionie Commonwealth dla 56 tysięcy wiernych. Biskupi kanadyjscy powiedzieli, że nabożeństwo będzie obejmować tradycje tubylcze jako część zgromadzenia.
Następnie uda się do Lac Ste. Anny w Albercie, miejsca pielgrzymek, do którego od ponad wieku podróżują katolicy Rdzennych Narodów i Metysi, aby uczcić święto św. Anny, o której mówi się, że jest matką Maryi i babcią Jezusa ze strony matki.
Następnym przystankiem jest Quebec City, gdzie papież spotka się z premierem i gubernatorem generalnym w La Citadelle, a następnie wygłosi publiczne przemówienie.
28 lipca poprowadzi mszę świętą w bazylice Sainte-Anne-de-Beauprré, narodowym sanktuarium, w której ma uczestniczyć od 10 do 15 tysięcy gości. Sainte-Anne-de-Beaupré jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Ameryce Północnej, regularnie przyciągającym setki tysięcy wiernych i turystów każdego roku w miejsce, gdzie wydarzyło się wiele cudów.
Później tego samego dnia weźmie udział w wieczornym nabożeństwie modlitewnym z biskupami, księżmi, diakonami i seminarzystami w Bazylice-Katedrze Notre-Dame de Québec.
Biskupi kanadyjscy powiedzieli, że publiczność będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach w Quebecu, ponieważ 27 i 28 lipca na Równinach Abrahama będzie wydzielony obszar, gdzie ludzie będą mogli być świadkami „rdzennej ekspresji kulturowej” i oglądać papieskie wydarzenia w prowincji na dużych ekranach.
29 lipca papież spotka się z delegacją rdzennej ludności ze wschodniej Kanady przed udaniem się na północ do Iqaluit.
Będąc w Nunavut, Papież weźmie udział w prywatnym spotkaniu z byłymi uczniami szkoły i przyjmie delegację młodych ludzi i starszych w lokalnej szkole podstawowej, zanim wróci do Rzymu.
Podróż do Afryki odwołana
W niektórych kręgach pojawiły się obawy, że Papież odwoła wizytę w Kanadzie po tym, jak Watykan odwołał kolejną z jego zagranicznych podróży — kilkudniową wycieczkę po Afryce zaplanowaną na początek lipca.
Urzędnicy watykańscy powiedzieli, że papież musiał wycofać się z planowanej podróży do Republiki Konga i Sudanu Południowego „na prośbę swoich lekarzy”, aby „nie narazić na szwank wyników terapii, którą przechodzi jego kolano”.
Papież miał odwiedzić Sudan Południowy wraz z arcybiskupem Canterbury i głową Kościoła Szkocji, aby wspólnie, ekumenicznie zaapelować o pokój w rozdartym wojną kraju.
Ze względu na bieżące problemy zdrowotne – Papież był ostatnio widziany na wózku inwalidzkim z powodu problemów z poruszaniem się – kanadyjscy biskupi powiedzieli, że oczekuje się, iż udział papieża w wydarzeniach publicznych będzie „ograniczony do około godziny”.
Papież korzystał z wózka inwalidzkiego z powodu naciągniętych więzadeł w prawym kolanie, które utrudniały mu chodzenie i stanie.
Do tej pory odmawiał poddania się operacji, a zamiast tego otrzymywał zastrzyki, utrzymywał kolano jak najbardziej nieruchome i chodził z laską lub z pomocą doradcy.