Mały ryś uratowany przed śmiercią
Mały ryś uratowany przed śmiercią
Osierocony rudy ryś nie większy niż czapka bejsbolówka wraca do zdrowia w centrum rehabilitacji dzikich zwierząt w Nowej Szkocji po tym, jak odkryto go zimnego i samotnego w błotnistym terenie na przedmieściach Halifaxu.
Zwierzę, znalezione przez wędrowca na końcu drogi w jeziorze Fletchers, ważyło mniej niż kilogram, gdy przybyło trzy tygodnie temu do kliniki Hope for Wildlife.
– Wyglądało, że jest w naprawdę ciężkim stanie – powiedziała Hope Swinimer, założycielka centrum ratunkowego z siedzibą w Seaforth – Myślę, że rzeczywiście zaczął wspinać się po nogawce ratownika. Są to zachowania, które wskazywałyby, że zwierzę jest w niebezpieczeństwie i potrzebuje pomocy.
Ryś, o imieniu Fletcher, był mocno odwodniony i tak zmarznięty, że personel medyczny ośrodka nie mógł nawet odczytać temperatury ciała. Personel początkowo domyślił się, że Fletcher była młodym samcem, ale później ustalił, że jest samiczką.
Pierwszym krokiem było rozgrzanie zwierzaka i podanie płynów.
– Był naprawdę wychudzony i ważne jest, aby nie karmić zwierzęcia, gdy jest tak przygnębiony i poza domem, więc przez następny tydzień powoli wprowadzaliśmy mleko i żywność, do których byłby przyzwyczajony na wolności – powiedziała Swinimer.
Dieta małego rysia składa się teraz z myszy, kurcząt i królika, a od tego czasu przytył o kolejny kilogram.
Personel szacuje, że maleńkie stworzenie miało dwa miesiące, kiedy przybyło do kliniki pod koniec ubiegłego miesiąca.
Swinimar powiedziała, że matka dziecka prawdopodobnie zmarła, ponieważ ryś rudy nie porzuciłby swoich młodych.
Dziecko potrzebuje matczynych instrukcji
Samice rysia rudego nie osiągają dojrzałości, dopóki nie osiągną wieku około roku, a niemowlęta zwykle karmią piersią do czwartego miesiąca życia – opowiada Swinimer – Będą spędzać czas z mamą, a mama dużo ich nauczy, a to jest najtrudniejsze, aby byli biegli w tym, co muszą być w stanie zrobić, aby być zwierzęciem, które może przetrwać w dzikiej przyrodzie.
Zapewnienie rannemu lub choremu stworzeniu odpowiedniej opieki medycznej bez zbytnich kontaktów z ludźmi jest działaniem równoważącym – wyjaśnia Swinimer – Od jelonków, przez skunksy, świstaki, lisy, młode bobry, wszystkie potrzebują jak najmniejszej interakcji z ludźmi, ale nadal potrzebują opieki.
Setki telefonów dziennie
Swinimer pochwaliła turystę, który natknął się na małego rysia i szybko wysłał zdjęcie do centrum.
Powiedziała, że w ciepły letni dzień Hope for Wildlife otrzymała nawet 200 telefonów od osób zaniepokojonych dobrostanem dzikich zwierząt. Tylko około 20 do 30 zwierząt potrzebuje pomocy.
Ryś Fletcher nadal znajduje się na oddziale intensywnej terapii, ale Swinimer uważa, że wkrótce będzie wystarczająco silny, aby przenieść się do lasu, z dala od ludzi, gdzie „będzie mógł bardzo szybko doświadczyć prawdziwego świata”.
– Mamy nadzieję, że ten mały ryś wróci na wolność i że będzie to wielki sukces – powiedziała.
Na podst. CBC
Komentarze (3)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.