Kanadyjscy astronomowie spoglądają w głąb Wszechświata
Kanadyjscy astronomowie spoglądają w głąb Wszechświata

Naukowcy pracujący nad czujnikiem precyzyjnego naprowadzania (FGS) oraz skanerem bliskiej podczerwieni i spektrografem bezszczelinowym (NIRISS) – dwoma instrumentami na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – w NASA Goddard Space Flight Center.
Astronom dr Chris Willott był w poniedziałek ze swoimi kolegami w Halifax, kiedy zebrali się wokół telewizora, aby oglądać, jak prezydent USA Joe Biden odsłania pierwszy obraz wygenerowany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Podniecenie Willotta po zobaczeniu tego zdjęcia, które ukazywało gromadę setek galaktyk w głębokiej przestrzeni, było kulminacją 16 lat pracy nad projektem. Przede wszystkim nadzorował jeden z dwóch głównych wkładów Kanady do teleskopu: kamerę bliskiej podczerwieni i spektrograf bezszczelinowy (NIRISS).
– Wszyscy podskoczyliśmy i podbiegliśmy do ekranu, aby przyjrzeć się bliżej, ponieważ chcieliśmy zobaczyć szczegóły tych pięknych zdjęć z tysiącami galaktyk – powiedział Willott, który pracuje w Centrum Badań Astronomii i Astrofizyki Herzberga. w Victorii – Pracuję nad badaniem odległych galaktyk w odległych zakątkach wszechświata od 20 lat i wciąż zadziwia mnie, jak duże jest to wszystko.
„Kosmiczny wehikuł czasu”
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, najpotężniejsze i najbardziej złożone obserwatorium kosmiczne, jakie kiedykolwiek zbudowano, to przedsięwzięcie warte 10 miliardów dolarów, prowadzone przez NASA we współpracy z Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA/ASC) i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).
Teleskop, którego rozwój sięga 1996 roku, został wystrzelony w kosmos 25 grudnia 2021 roku.
Willott, jeden z czołowych kanadyjskich naukowców w projekcie Jamesa Webba, zaczął pełnić wiodącą rolę w opracowywaniu instrumentu NIRISS w 2011 roku i od tego czasu współpracował z naukowcami z Europy i USA
Nazywany kanadyjskim „kosmicznym wehikułem czasu”, NIRISS ma pomóc naukowcom w określeniu składu atmosfer egzoplanet i obserwowaniu czarnych dziur i odległych galaktyk — jednych z najwcześniejszych we wszechświecie.
Willott powiedział, że on i jego zespół już ciężko pracują nad wykorzystaniem instrumentu do badania pierwszego obrazu teleskopu.
– Każda z tych galaktyk będzie miała widmo z instrumentu NIRISS – powiedział Willott – Pozwoli nam zmierzyć niektóre substancje chemiczne i właściwości tych galaktyk, których nie można uzyskać po prostu patrząc na ich obraz.

Odkrycia opublikowane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wskazują na istnienie wody w atmosferze egzoplanety WASP-96B.
– Instrument pomógł już zidentyfikować możliwą obecność wody w atmosferze odległej egzoplanety – powiedział astronom z Herzberga, Tyrone Woods – Mamy nadzieję, że James Webb będzie mógł zobaczyć nieco bardziej gościnnie wyglądające planety wokół innych gwiazd.
Dobre wskazówki
Naukowcy z Herzbergu byli również zaangażowani w projektowanie innego wkładu Kanady do teleskopu, czujnika precyzyjnego naprowadzania (FGS), który umożliwia namierzanie odległych obiektów.
– Pozwala Jamesowi Webbowi wskazywać z niezwykłą precyzją, której potrzebujemy, aby szukać tych igieł w stogu siana – powiedział Woods.
Dzięki wkładowi Kanady w budowę teleskopu nasi astronomowie otrzymają pięć procent czasu obserwacji, a sam zespół NIRISS przydzielił 450 godzin w pierwszym roku.
– To dla nich bardzo ekscytujący czas, aby móc uzyskać te dane oraz dla projektów obserwacyjnych, które zaprojektowali i zaplanowali – powiedział Willott.
„Jest wiele rzeczy, których nie rozumiemy”
Teleskop Jamesa Webba został zaprojektowany jako następca starzejącego się teleskopu Hubble’a, który ma działać do późnych lat dwudziestych .
– To ogromna rzecz, że Kanada odegrała w tym tak ważną rolę, podczas gdy my nie odegraliśmy tak ważnej roli w przypadku teleskopu kosmicznego Hubble’a – powiedział Willott – Myślę, że to pokazuje, że Kanada może naprawdę produkować światowej klasy sprzęt na najlepszym teleskopie, jaki kiedykolwiek powstał na świecie.
Stwierdził, że teleskop Webba działa lepiej niż oczekiwano i jest chętny do zgłębienia tajemnic wszechświata.
– To, co mnie fascynuje, to świadomość, że jest wiele rzeczy, których nie rozumiemy – powiedział Willott – Dzięki teleskopowi Webba dowiemy się więcej w ciągu najbliższych kilku lat, ale wciąż pozostanie niezliczona liczba spraw do poznania. Wszechświat i jego tajemnice nie mają granic.
Na podst. CBC
Komentarze (16)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.