Gigantyczny chaos na lotniskach skutkuje wielką frustracją pasażerów i personelu
Gigantyczny chaos na lotniskach skutkuje wielką frustracją pasażerów i personelu
Pracownicy kanadyjskich lotnisk odczuwają skutki fatalnej organizacji pracy i frustracji pasażerów. Są narażeni na werbalne obelgi, groźby fizycznej agresji i wezwania policji. Opóźnienia lotów, poszukiwania zagubionego bagażu, nieznośne oczekiwania w licznych i długich kolejkach stwarzają napięcia na lotnikach niespotykane w przeszłości.
– Miałam klientów, którzy szturchnęli mnie w pierś i powiedzieli: „Nie wyciągniesz mnie z tego lotu” – powiedziała Cheryl Robinson, agentka obsługi klienta Air Canada na lotnisku w Halifax – Widziałam moje koleżanki we łzach, rezygnujące z pracy, ponieważ po prostu nie mogą sobie dziś poradzić z innymi osobami, które na nie krzyczały.
Robinson pracuje na lotnisku od ponad 24 lat i twierdzi, że to co się teraz dzieje to najgorsza sytuacja z jaką kiedykolwiek miała do czynienia.
Postrzępione nerwy i wybuchowe temperamenty są wynikiem nieustannej walki lotnisk i przewoźników z masowym wzrostem podróży tego lata. Ani przewoźnicy, ani kierownictwa lotnisk nie przygotowały się do tego, co poskutkowało wielkim chaosem.
Sytuacja stwarza dodatkowe napięcia. Związek zawodowy reprezentujący ponad 700 pracowników WestJet na lotniskach w Calgary i Vancouver mówi, że głosowali za poparciem strajku, jeśli nie będą mogli zawrzeć nowego kontraktu z linią lotniczą.
Międzynarodowy port lotniczy Toronto Pearson i Air Canada znalazły się na szczycie światowych list pod względem udziału lotów opóźnionych w ciągu ostatniego miesiąca, często przekraczając 50 procent i wzbudzając gniew podróżnych.
– Wszyscy możemy zrozumieć, dlaczego (pasażerowie) są źli i sfrustrowani. Twój lot zostaje odwołany, a oni każą ci zadzwonić i czekać sześć godzin, I ja nie przesadzam – powiedziała Leslie Dias, dyrektor linii lotniczych w Unifor., która reprezentuje 16 tysięcy pracowników transportu lotniczego, w tym 5600 agentów obsługi klienta i sprzedaży w Air Canada – Do pewnego stopnia nasi ludzie są załamani” – powiedziała z Calgary, gdzie uczestniczy w negocjacjach z WestJet w sprawie umowy dotyczącej setek bagaży i agentów obsługi klienta.
Dias dodała, że policjanci są codziennie wzywani do bramek lotniska z powodu słownego nękania ze strony podróżnych.
Powiedziała, że istniejący bałagan odstrasza nowych rekrutów i obniża wskaźniki retencji.
Dias wzywa kierownictwo do silniejszej obecności ochrony na lotniskach, a także wyższych płac, aby przyciągnąć większą liczbę pracowników, co przyspieszyłoby obsługę pasażerów i sprawiło, że pracownicy czuliby się bezpieczniej.
Pracownicy w Calgary i Vancouver negocjujący swój pierwszy układ zbiorowy z WestJet zaczynają od 15,55 dolarów za godzinę, a po siedmiu latach kończą na 23,87 dolarów za godzinę.
W środę pracownicy ci zagłosowali za strajkiem, jeśli dojdą do porozumienia z liniami lotniczymi i mogą zrezygnować z pracy już 27 lipca – twierdzi Unifor.
– Skala płac nie była zwiększana od ponad pięciu lat, co sprawia, że zarobki w WestJet należą do najniższych w kanadyjskim przemyśle lotniczym i nie mogą się równać z gwałtownie rosnącą inflacją – powiedział w rzecznik Unifor Scott Doherty.
Wiceprzewodnicząca WestJet, Angela Avery, powiedziała, że głosowanie nad strajkiem jest „wspólnym krokiem” w procesie negocjacji i „nie było nieoczekiwane”.
– Nadal koncentrujemy się na pomyślnym negocjowaniu umowy, która zapewni wartość naszym pracownikom lotniska – powiedziała w oświadczeniu – W miarę odbudowy linii lotniczej większość pracowników lotnisk jest w firmie krócej niż rok, a zdecydowana większość starszych pracowników lotnisk otrzymała podwyżki dzięki istniejącej strukturze siatki płac.
Przed podjęciem jakiejkolwiek akcji strajkowej Unifor musi obsłużyć WestJet z 72-godzinnym wyprzedzeniem.
W Air Canada płace wynoszą 93 procent poziomów z 2019 r., podczas gdy letni rozkład lotów jest poniżej 80 procent wolumenów sprzed pandemii.
„Kontynuujemy rekrutację na niektóre stanowiska i udoskonalamy elementy naszych pakietów wynagrodzeń, aby zachować konkurencyjność w obecnym środowisku” – napisała firma w e-mailu do CP – „Pracownicy są profesjonalistami i dokładają wszelkich starań, aby skutecznie radzić sobie z trudnymi sytuacjami w swoich środowiskach. Przytłaczająca większość pasażerów okazuje szacunek. Air Canada ma podejście zerowej tolerancji wobec wszelkiego rodzaju agresji, zwłaszcza wobec naszej pracownicy.”
Stewardesy i celnicy również mierzą się z własnymi wyzwaniami.
– To jak praca od dziewiątej do piątej, która teraz zamienia się w pracę na siedem dni w tygodniu bez ustalonych godzin – powiedział Wesley Lesosky, szef działu linii lotniczych Kanadyjskiego Związku Pracowników Publicznych, który reprezentuje około 15500 pracowników – Jeśli masz dzieci, jeśli masz rodzinę, partnera, psa, koty… wszystko jest w powietrzu.
Frustracja spowodowana długimi kolejkami do kontroli bezpieczeństwa, nieodebranymi lotami przesiadkowymi, zgubionym bagażem i godzinami spędzonymi na lotnisku doprowadziła emocje do „punktu wrzenia… skutkując zwiększonymi doniesieniami o molestowaniu i nadużyciach fizycznych i słownych” – powiedziała Crystal Hill, prezes CUPE 4070, który reprezentuje około 4000 stewardes WestJet.
– To bardzo trudne, gdy jesteś 10000 metrów nad ziemią powiedziała Hill.
– Agenci bezpieczeństwa granicznego również spotykają się z irytacją ze strony pasażerów, z których co najmniej 30 procent pojawia się na lądowych i powietrznych punktach kontrolnych bez wypełnionych do końca aplikacji ArriveCan – powiedział Mark Weber, prezes Unii Celnej i Imigracyjnej – Doświadczamy wzrost obelg słownych. W wielu przypadkach pasażerowie czekają w kolejce dwie, trzy godziny, aby do nas dotrzeć. Całkowicie rozumiemy, dlaczego są sfrustrowani – powiedział.
Dodał, że wzrost liczby automatycznych kiosków do obsługi przylotów międzynarodowych na niektórych lotniskach nie zrekompensował cięć kadrowych, które spowodowały redukcję liczbę agentów celnych na lotnisku Pearson do obecnych 300 z 600 w 2017 roku.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (19)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.