Apel o pojednanie – 4. dzień pielgrzymki papieża Franciszka
Apel o pojednanie – 4. dzień pielgrzymki papieża Franciszka
Papież Franciszek przemawiając w środę w historycznej Cytadeli Quebec City poprosił o przebaczenie za krzywdy wyrządzone przez politykę asymilacji prowadzoną w szkołach z internatem. Wyraził wstyd i smutek z powodu roli, jaką instytucje katolickie odegrały w „żałosnym” systemie szkół rezydencyjnych obiecując, że Kościół pomoże promować rdzenne kultury, które szkoły próbowały wymazać.
– W tym opłakanym systemie, promowanym przez ówczesne władze rządowe, który oddzielał wiele dzieci od ich rodzin udział miały różne lokalne instytucje katolickie – powiedział Franciszek – Z tego powodu wyrażam mój głęboki wstyd i smutek i wraz z biskupami tego kraju ponawiam moją prośbę o przebaczenie za krzywdy wyrządzone ludom tubylczym przez tak wielu chrześcijan.
To drugie papieskie przeprosiny na kanadyjskiej ziemi jakie wyraził papież, który jest w połowie sześciodniowej podróży, którą określił jako „pielgrzymkę pokuty”. W poniedziałek prosił o przebaczenie za „zło popełnione przez tak wielu chrześcijan przeciwko rdzennej ludności” podczas przemówienia w Maskwacis w Albercie.
Ale ani poniedziałkowe przeprosiny, ani prośba o przebaczenie w środę w Quebec City nie zawierały słów bezpośrednio odnoszących się do molestowania seksualnego, którego rdzenne dzieci doświadczały w szkołach z internatem. Wcześniej tego dnia, w wywiadzie dla agencji Canadian Press, minister ds. stosunków koronnych z ludnością rdzenną Marc Miller powiedział, że pominięcie było „luką” w przeprosinach papieża Franciszka w Albercie, których, jak powiedział minister, nie można zignorować.
W swoich uwagach przedstawiających papieża w Quebec City premier Justin Trudeau próbował wypełnić część tej luki.
Powiedział, że ludy tubylcze od lat wzywają papieża do przeprosin skierowanych do ocalałych, ich dzieci i wnuków oraz społeczności Pierwszych Narodów.
– Przepraszamy za rolę, jaką Kościół rzymskokatolicki, jako instytucja, odegrał w znęcaniu się nad duchowym, kulturowym, emocjonalnym, fizycznym i seksualnym wykorzystywaniem dzieci rdzennych mieszkańców w szkołach prowadzonych przez Kościół – powiedział Trudeau.
Papież w środę rano opuścił Edmonton i przybył po południu do Quebec City, udając się do Cytadeli Quebec na prywatne spotkania z gubernatorem Mary Simon i premierem Trudeau.
W swoim przemówieniu Franciszek powiedział, że czas spędzony w Kanadzie pozostawił go z „mocnym pragnieniem” pójścia naprzód w kierunku pojednania i pomocy w leczeniu głębokich ran z przeszłości.
W przemówieniu wygłoszonym po hiszpańsku i przetłumaczonym na kilka języków powiedział, że Kościół jest zobowiązany do odpowiedzi w „odpowiedni sposób” na apele Komisji Prawdy i Pojednania Kanady, która zbadała nadużycia, które miały miejsce w szkołach rezydencyjnych i opublikowała zalecenia dotyczące rozwiązania tego problemu.
Dodał, że Kościół jest zaangażowany w promowanie kultury tubylczej poprzez „specyficzne i odpowiednie formy towarzyszenia duchowego, które obejmują dbałość o ich tradycje kulturowe, zwyczaje, języki i procesy edukacyjne” w duchu Deklaracji Narodów Zjednoczonych o prawach ludów tubylczych.
W swoim wystąpieniu papież Franciszek odniósł się też do problemów targających współczesnym światem.
– Dziś, w obliczu bezsensownego szaleństwa wojny znów musimy łagodzić skrajności przeciwieństw i leczyć rany nienawiści – powiedział papież Franciszek – Nie trzeba pytać, jak kontynuować wojny, ale jak je zakończyć.
Franciszek przywołał słowa mieszkającej w Rzymie pisarki, ocalałej z Holokaustu Edith Bruck: „Pokój ma swój sekret: nigdy nikogo nie nienawidzić. Jeśli chcesz żyć, nie możesz nigdy nienawidzić”.
– Nie potrzebujemy dzielenia świata na przyjaciół i wrogów, dystansowania się i zbrojenia po zęby: to nie wyścig zbrojeń i strategie odstraszania przyniosą pokój i bezpieczeństwo. Nie trzeba pytać, jak kontynuować wojny, ale jak je zakończyć. I jak zapobiec ponownemu wykorzystaniu narodów jako zakładników w kleszczach rozszerzonych przerażających zimnych wojen – mówił Franciszek do władz jednej z siedmiu potęg gospodarczych świata.
Wskazał na potrzebę polityki „kreatywnej, dalekowzrocznej, potrafiącej wyjść poza schematy stron, aby dać odpowiedzi na wyzwania globalne”.
Zwrócił również uwagę na potrzebę ochrony Ziemi i środowiska oraz wierność harmonijnej wizji stworzenia, a także na znaczenie umiejętności słuchania Boga, ludzi i przyrody.
– Potrzebujemy tego szczególnie w szaleńczych zawirowaniach dzisiejszego świata, charakteryzującego się nieustannym przyspieszaniem, utrudniającym rozwój prawdziwie ludzki, zrównoważony i integralny, co w rezultacie prowadzi do powstawania społeczeństwa znużenia i rozczarowania – zauważył Franciszek.
Przed swoim przemówieniem Raymond Gros-Louis, starszy z plemienia Huron-Wendat podarował papieżowi pióro dzikiego indyka i słodką trawę.
Przemawiając tuż przed papieżem gubernator generalna Simon powiedziała, że wizyta Franciszka jest ważnym krokiem w kierunku dalszego dialogu i działań, które doprowadzą do prawdziwego pojednania.
– Rzeczywiście, nie możemy się doczekać, aby usłyszeć więcej o przyszłych działaniach Kościoła w celu kontynuowania tej zasadniczej pracy – powiedziała pierwsza tubylcza gubernator generalna Kanady, która wygłosiła przemówienie w języku angielskim, francuskim i inuktitut.
Atmosfera była bardziej świąteczna później na Plains of Abraham, gdzie tłumy wiwatowały i skandowały „Dziękuję”, gdy Franciszek jeździł swoim papamobile. Francis, w towarzystwie arcybiskupa Quebecu, uśmiechał się i machał z tyłu białego jeepa, a od czasu do czasu całował dzieci, które przechodziły przez barykady i zwisały do pojazdu przez pracowników ochrony.
W czwartek Franciszek odprawi mszę w sanktuarium Ste-Anne-de-Beaupre, na wschód od miasta, a następnie weźmie udział w nieszporach z urzędnikami kościelnymi w Bazylice Katedralnej Notre-Dame de Quebec.
W piątek ma zrobić krótki postój w Iqaluit przed udaniem się do domu do Watykanu.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (5)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.