Potępienie nadużyć seksualnych – 5. dzień pielgrzymki papieża Franciszka
Potępienie nadużyć seksualnych – 5. dzień pielgrzymki papieża Franciszka
Po raz pierwszy od rozpoczęcia kanadyjskiej pielgrzymki, podkreślonej przeprosinami za rolę Kościoła katolickiego w rdzennych szkołach mieszkalnych, papież Franciszek przyznał w czwartek, iż kapłani dopuszczali się nadużyć seksualnych wymierzonych w „nieletnich i bezbronnych ludzi”.
Przemawiając na nabożeństwie w Bazylice-Katedrze Notre-Dame de Quebec w Quebec City, Franciszek powiedział, że kościół w Kanadzie jest na nowej drodze po tym, jak został zniszczony przez „zło popełniane przez niektórych jego synów i córki”.
– Myślę w szczególności o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich i osób podatnych na zagrożenia, przestępstwach, które wymagają stanowczego działania i nieodwracalnego zaangażowania – powiedział w przemówieniu wygłoszonym w swoim ojczystym języku hiszpańskim.
Franciszek otrzymał długoletnią owację po swoim przemówieniu od zgromadzonych wśród których byli biskupi, księża, diakoni, seminarzyści i pracownicy duszpasterscy z całej Kanady.
Rdzenni mieszkańcy wyrażali mieszankę nadziei i sceptycyzmu wobec wizyty papieża, a niektórzy mówią, że chcą usłyszeć o działaniach, które będą następstwem historycznych przeprosin papieża.
Aktywistka Anishinaabe Sarain Fox i jej kuzynka Chelsea Brunelle podnieśli pięści w czwartek rano, trzymając duży transparent z napisem „Odrzuć doktrynę” w Bazylice Sainte-Anne-de-Beaupre, tuż przed mszą prowadzoną przez Franciszka. Sztandar nawiązywał do Doktryny Odkrycia, która wywodzi się z serii edyktów, zwanych bullami papieskimi, datowanych na XV wiek.
W wywiadzie udzielonym po nabożeństwie Fox powiedziała, że chociaż niektóre słowa papieża podczas jego kanadyjskiej podróży były znaczące – nawet piękne – „czyny mówią głośniej niż słowa”.
– Papież nie wyjaśnił, że cała organizacja religijna, a nie tylko kilku złych ludzi, była odpowiedzialna za nadużycia w szkołach stacjonarnych. I nie skomentował doktryny, która została wykorzystana do usprawiedliwienia kolonizacji ziem, które uważano za niezamieszkane, ale w rzeczywistości były domem dla rdzennej ludności – powiedziała.
Kobieta powiedziała, że nie planowała podróży z Sault Ste. Marie w Ontario, ale zmieniła zdanie po tym, jak poczuła się urażona tym, co postrzega jako brak rdzennej reprezentacji i opieki dla ocalałych podczas środowych celebracji papieskich.
– Z mojego doświadczenia w Quebecu wynika, że całe to wydarzenie sprawia wrażenie, jakby nikt nie konsultował się ze społecznością tubylczą – powiedziała – Nie wydaje się, żebyśmy byli jego częścią.
Tematem mszy było pojednanie, a kongregacja składała się głównie z ocalałych ze szkoły rdzennych mieszkańców. Podczas homilii papież wykorzystał dwie historie biblijne – o Adamie i Ewie oraz o dwóch uczniach nawiedzanych niepowodzeniem po śmierci Jezusa, aby zilustrować „trudną i wymagającą drogę Kościoła do uzdrowienia i pojednania”.
Jackie Gull-Barney z Cree First Nation of Waswanipi w północnym Quebecu powiedziała przed nabożeństwem, że ma nadzieję znaleźć uzdrowienie i spokój po wizycie papieża.
Gull-Barney powiedziała, że jej rodzina została „podzielona na pół” przez szkoły rezydencyjne, po tym jak ona i dwójka jej rodzeństwa została wysłana do szkół anglojęzycznych w Ontario, a dwoje młodszego rodzeństwa uczyło się francuskiego w szkołach w Quebecu.
Była zadowolona z przeprosin Papieża skierowanych do rdzennych mieszkańców Maskwacis w Albercie, które uważała za „bardzo skromne i bardzo szczere”. Chce jednak wiedzieć, jakie konkretne kroki zostaną podjęte.
– Co się stanie po przeprosinach? – zapytała – Czy będą programy i miejsca, do których możemy się udać, aby uzyskać pomoc w ich realizacji?
Setki ludzi zgromadziło się przed bazyliką w Ste-Anne-de-Beaupre, Que., aby posłuchać, jak Franciszek prowadzi drugą mszę w swojej kanadyjskiej podróży, którą nazwał pielgrzymką pokutną.
Organizatorzy powiedzieli, że wielu mówców, którzy wygłosili odczyty podczas czwartkowego nabożeństwa, było rdzennymi mieszkańcami, a ornat Papieża – najbardziej wierzchnie ubranie noszone przez księży rzymskokatolickich podczas mszy – został specjalnie zaprojektowany przez lokalnego artystę Huron-Wendat.
Wiele osób w ławkach było ubranych na pomarańczowo, aby reprezentować ruch Every Child Matters – pamiętając o dzieciach zagubionych w szkołach mieszkalnych i ocalałych. Niektórzy uczestnicy nosili kwieciste szaliki, a starsi na wózkach inwalidzkich siedzieli w części po lewej stronie, blisko ołtarza.
Louis Joe Bernard, Mi’kmaq pochodzący z Nowej Szkocji, powiedział, że wizyta papieża wzbudziła emocje, ale jest korzystna.
– Myślę, że potrzebujemy Boga w naszym życiu, a skoro Papież jest tutaj, zdając sobie sprawę, uznając krzywdę wyrządzoną ludowi aborygeńskiemu, myślę, że to dobrze – powiedział Bernard.
Premier Justin Trudeau powiedział, że podróż papieża do Kanady była „krokiem w kierunku uzdrowienia”, ale przyznał, że niektórzy rdzenni przywódcy chcą, aby Franciszek poszedł dalej.
– Przesłanie Jego Świątobliwości, przesłanie Kościoła, że jest to początek procesu, jest zachęcające, pomogło wielu w ich uzdrowieniu, ale jest wiele do zrobienia – powiedział Trudeau dziennikarzom w Ste-Anne-de-Beaupre.
Francis ma opuścić Quebec City w piątek i zrobić krótki postój w Iqaluit przed udaniem się do Watykanu.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (7)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.