Babcie i dziadkowie ofiarami oszustów
Babcie i dziadkowie ofiarami oszustów
W całym kraju policja i eksperci od zapobiegania oszustwom ostrzegają Kanadyjczyków i apelują, aby zachowali czujność, informując o rosnących doniesieniach o „oszustwach na wnuczka”, których celem są seniorzy.
W 2021 r. Kanadyjskie Centrum Zwalczania Nadużyć Finansowych otrzymało raporty o 379 przypadkach obejmujących 115 ofiar, którzy zostali naciągnięci na co najmniej 1,7 miliona dolarów. Ale od początku 2022 r. Centrum twierdzi, że miały miejsce 674 przypadki obejmujące 273 ofiary i powodujące straty w wysokości 2,7 miliona dolarów.
– Obserwujemy prawie podwojenie liczby zgłoszeń w przeciągu nieco ponad pół roku. To bardzo niepokojące – powiedział Jeff Horncastle specjalista ds. komunikacji.
Policja w Kanadzie i Kanadyjskie Centrum Zwalczania Nadużyć Finansowych twierdzą, że oszustwa te, znane również jako „oszustwa awaryjne”, zwykle polegają na podszywaniu się pod wnuka, siostrzenicę lub siostrzeńca ofiary przez telefon, którzy twierdzą, że pilnie potrzebują pieniędzy po aresztowaniu lub wypadku.
– Oszuści przeprowadzają wcześniej analizy danych w mediach społecznościowych – powiedział Horncastle – W internecie dostępnych jest tak wiele informacji, że w wielu przypadkach oszuści znają imię wnuka, dane o jego zwyczajach i zachowaniach, kiedy dzwonią.
Policja z całej Kanady twierdzi, że oszust często będzie brzmiał na zmartwionego i może zacząć płakać. Oszust może następnie zmienić głos lub przekazać telefon innemu oszustowi, aby podszywał się pod policjanta, funkcjonariusza ds. kaucji lub prawnika w ramach operacji.
Horncastle twierdzi, że płatność jest zazwyczaj wymagana w gotówce, chociaż oszuści mogą czasami poprosić o przelew bankowy lub bezpośrednią wpłatę depozytu. Jeśli ofiara zgadza się zapłacić, Horncastle wyjaśnia, że oszust zwykle organizuje kogoś, kto przyjdzie do domu ofiary, aby odebrać pieniądze, ale może również poprosić o przesłanie gotówki pocztą.
W rejonie Vancouver 80-letni mężczyzna stracił w zeszłym tygodniu 16 tysięcy dolarów, podczas gdy 76-letnia kobieta straciła 30.000 dolarów oszczędności życia w innym incydencie.
Policja z Winnipeg poinformowała w czwartek, że w ciągu ostatnich sześciu dni było co najmniej 15 doniesień o oszustwach „na wnuczka”, co spowodowało straty w wysokości 100.000 CAD.
Podobne oszustwa dotyczyły również ofiar w całym Ontario – od Sault Ste. Marie do hrabstwa Essex. W zeszłym tygodniu policja w Ottawie poinformowała, że w ciągu ostatnich siedmiu dni otrzymała zgłoszenia od 20 osób, które zostały oszukane na kwoty od 10.000 do 30.000 dolarów. W marcu policja w Toronto poinformowała, że 80 seniorów zostało oszukanych na kwotę 1,1 miliona dolarów od marca 2021 roku.
Jak chronić siebie i bliskich?
– Jeśli otrzymasz podejrzanie brzmiący telefon od kogoś, kto twierdzi, że jest członkiem rodziny, powinieneś się rozłączyć i skontaktować się z tym członkiem rodziny „bezpośrednio z numerem, który masz do niego – radzi Horncastle.
Ta sama rada dotyczy sytuacji, gdy dzwoniący twierdzi, że jest funkcjonariuszem organów ścigania. Horncastle mówi, że powinieneś się rozłączyć i zadzwonić do lokalnej policji, aby zweryfikować zasadność połączenia.
– Wiele razy, jeśli słuchasz tego instynktu, tego głosu w twojej głowie, który mówi ci, że nie brzmi dobrze, zwykle ten instynkt jest właściwy – powiedział.
Nawet jeśli numer wyświetlany na identyfikatorze dzwoniącego wygląda na dokładny, Horncastle ostrzega, że oszuści mogą używać fałszowania identyfikatora dzwoniącego, aby wyglądało na to, że połączenie pochodzi z legalnego policyjnego numeru telefonu.
– Zawsze lepiej jest samemu zadzwonić – powiedział.
Policja apeluje również do Kanadyjczyków, aby ostrzegli swoich starszych bliskich, aby byli czujni w związku z tymi oszustwami.
– Ważne jest prowadzenie tych rozmów, niezależnie od tego, czy chodzi o rodziców czy dziadków. Jeśli jest to ktoś bliski, starsza osoba, która może nie być bezpośrednio rodziną, proszę, porozmawiaj z nimi – powiedział const. Jay Murray z policji w Winnipeg podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Agencje policyjne wskazują również, że w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych Kanada nie ma systemu kaucji pieniężnej, a zamiast tego polega na poręczeniach, co oznacza, że gotówka z góry nie jest wymagana, aby zwolnić oskarżonego z aresztu za kaucją.
Jeśli uważasz, że jesteś lub padłeś ofiarą oszustwa, to powinieneś skontaktować się z lokalną policją i zadzwonić do Canadian Anti-Fraud Centre pod numer 1-888-495-8501 lub złożyć zgłoszenie za pośrednictwem federalnego systemu zgłaszania oszustw.
Na podst. CTV News
Komentarze (4)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.