Spotkanie z Eskimosami – ostatni dzień wizyty papieża Franciszka
Spotkanie z Eskimosami – ostatni dzień wizyty papieża Franciszka
Papież Franciszek kolejny raz przeprosił w piątek za błędy popełnione w szkołach z internatem. Tym razem jego słowa były zwrócone do Eskimosów. Tym krótkim postojem w Iqaluit zakończył swoją wielodniową wizytę w Kanadzie.
Przemawiając do tłumu przed lokalną szkołą podstawową, słowa Papieża ściśle łączyły się z wypowiedziami, które wygłosił na początku tygodnia na temat roli Kościoła w systemie szkół rezydencyjnych.
Mówiąc o „oburzeniu i wstydzie”, które czuł od miesięcy papież odniósł się również do prywatnego spotkania, które właśnie odbył z kilkoma ocalałymi ze szkoły Eskimosów w Iqaluit. Podziękował im za odwagę dzielenia się swoim „wielkim cierpieniem”.
– Chcę powiedzieć, jak bardzo mi przykro i prosić o przebaczenie za zło popełnione przez wielu katolików, którzy przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej i uwłaszczenia w tych szkołach – powiedział.

Uczestniczka spotkania przytula inną osobę podczas imprezy wspólnotowej z papieżem przed szkołą podstawową Nakasuk.
Pierwsza misja kościoła katolickiego została zbudowana we wschodniej Arktyce Kanady w 1912 roku, w Chesterfield Inlet, Nunavut, na zachodnim brzegu Zatoki Hudsona. Społeczność była później miejscem Turquetil Hall, katolickiej rezydencji dla eskimoskich uczniów, z których wielu zostało wysłanych do szkoły z daleka. Inne dzieci Eskimosów ze wschodniej Arktyki zostały wysłane do Grollier Hall, innego ośrodka prowadzonego przez katolików w Inuvik w NWT.
W obu lokalizacjach udokumentowano wiele przypadków nadużyć fizycznych i seksualnych.
Wystąpienie papieża Franciszka w Iqaluit nie zawierało już bezpośrednich odniesień do nadużyć w szkołach z internatem. Skupił się raczej na polityce przymusowego oddzielania dzieci od rodziców i spuściźnie rozbitych rodzin.
– Takie historie nie tylko sprawiają nam ból, ale także wywołują skandal – powiedział – Jakie to złe zrywać więzy łączące rodziców i dzieci, niszczyć nasze najbliższe relacje, krzywdzić i gorszyć najmłodszych!
Powiedział również, że przybył do stolicy Nunavut z „pragnieniem wspólnej podróży uzdrowienia i pojednania, która z pomocą Stwórcy może pomóc nam rzucić światło na to, co się wydarzyło i wyjść poza tę mroczną przeszłość”.

Modlitwa kobiety podczas spotkania przed szkołą podstawową Nakasuk w Iqaluit.
Papież zastanawiał się również nad odpornością kultury Eskimosów i „pięknymi relacjami” między Eskimosami a środowiskiem naturalnym.
– Wielu ludzi uważałoby Arktykę za niegościnną, ale Eskimosi potrafią szanować, pielęgnować i ulepszać swoje ziemie – powiedział.
Odniósł się również do qulliq, tradycyjnej lampy olejowej, używanej zarówno do ogrzewania, jak i światła.
– Nawet dzisiaj ta lampa pozostaje pięknym symbolem życia, świetlistego sposobu życia, który nie poddaje się ciemności nocy – powiedział – Jesteście tym odwiecznym świadectwem życia, które nigdy się nie kończy, światłem, które świeci i którego nikt nie był w stanie zgasić.
Czterogodzinna wizyta papieża w Iqaluit w piątek zakończyła jego „pielgrzymkę pokuty do Kanady” – jak ją określił. Papieski samolot opuścił lotnisko w Iqaluit tuż po godzinie 20 czasu wschodniego, aby powrócić do Rzymu.
Na podst. CBC
Komentarze (2)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.