Czarni również domagają się przeprosin
Czarni również domagają się przeprosin

Młoda dziewczyna trzyma znak, gdy wraz z setkami innych osób uczestniczy w Marszu Dnia Emancypacji w Vancouver, w sobotę 1 sierpnia 2020 roku.
Przez pięć dni ubiegłego tygodnia podczas swojej wizyty w Kanadzie papież Franciszek przepraszał za rolę Kościoła w systemie kanadyjskich szkół rezydencyjnych dla dzieci narodów pierwotnych. Wielu przedstawicieli tych narodów uznało przeprosiny za satysfakcjonujące, lecz duża część uważa, że to zbyt mało. Ale kolejne żądania przeprosin płyną nie tylko od narodów pierwotnych Kanady i nie tylko w stronę Kościoła katolickiego. Ponad rok po tym, jak Kanada ogłosiła 1 sierpnia Dniem Emancypacji, czarnoskórzy przywódcy i uczeni ponawiają swoje apele do Ottawy o formalne przeprosiny za historię niewolnictwa w kraju i wyrządzone pokoleniom czarnoskórych mieszkańców Kanady krzywdy.
Autorka Elise Harding-Davis powiedziała w niedzielę, że głosowanie rządu federalnego w marcu zeszłego roku w sprawie uznania Dnia Emancypacji pokazuje, że kanadyjscy przywódcy wiedzą, iż historia niewolnictwa w kraju wyrządziła krzywdę czarnoskórym ludziom od pokoleń.
Ignorowanie lat wezwań do właściwych przeprosin jest „haniebne” – zakomunikowała.
– Przeprosiny oznaczałyby uznanie faktu, że byliśmy zniewoleni w tym kraju – powiedziała Harding-Davis – Byłoby to również złagodzenie surowego traktowania Czarnych i potwierdzenie, że uczciwie przyczyniliśmy się nie tylko do rozwoju tego kraju, ale także do jego stworzenia.
Dzień Emancypacji to dzień, w którym w 1834 r. weszła w życie ustawa o zniesieniu niewolnictwa, kończąc w ten sposób niewolnictwo w większości kolonii brytyjskich, w tym w Kanadzie. Dzięki temu uwolniono ponad 800 tysięcy ludzi. Tysiące niewolników z Afryki zostało sprowadzonych wbrew swojej woli do Nowej Szkocji, Nowego Brunszwiku, na Wyspę Księcia Edwarda i do Nowej Fundlandii, a także do Dolnej Kanady i Górnej Kanady, które tworzą obecne Ontario.
Historycy twierdzą, że w kolonii Nowej Francji — która stała się terytorium brytyjskim w latach 60. XVIII wieku — większość niewolników była rdzennymi mieszkańcami.
Akt Zniesienia Niewolnictwa uwolnił wszystkich zniewolonych ludzi, w tym rdzennych mieszkańców – stwierdziła Harding-Davis dodając: „Determinacja uwolnienia Czarnych pomogła uwolnić wszystkich ludzi.
Powiedziała, że czuje, iż większość Kanadyjczyków nie zdaje sobie sprawy z historii niewolnictwa w tym kraju.
– Po prostu problem został odsunięty na bok i zamieciony pod dywan tak bardzo, jak to możliwe – powiedziała – Ruch antyrasistowski, który miał miejsce… w ciągu ostatnich 10 lat, ale bardziej gwałtowny od śmierci George’a Floyda w Stanach Zjednoczonych, tylko podkreślił, że istnieje niewielka świadomość, że jest coś złego w traktowaniu Czarnych w Kanadzie.
Afua Cooper, profesor historii Uniwersytetu Dalhousie, powiedziała w niedzielę, że po raz pierwszy poprosiła Ottawę w 2007 roku o przeprosiny za niewolnictwo i jego krzywdy. Główny badacz projektu Black People’s History of Canada zauważył, że w międzyczasie inne grupy otrzymały przeprosiny za historyczne szkody.
– Nie może być innego wytłumaczenia poza tym, że jest to specyficzna forma anty-czarnego rasizmu – powiedziała Cooper – Czarni nie są postrzegani jako pełnoprawni obywatele i jest to sposób, w jaki rząd federalny mówi: „Szkoda”.
– Niektórzy twierdzą, że przeprosiny nie są uzasadnione – powiedziała – odkąd Kanada została utworzona w 1867 roku, ponad trzy dekady po zakończeniu niewolnictwa. Ale Cooper uważa, iż takie rozumowanie nie wytrzymuje krytyki, ponieważ państwo utworzone w 1867 roku zostało zbudowane z tego, czym było we wcześniejszych latach.
– No dobrze, a może przeprosicie społeczność Czarnych za rzeczy, które wydarzyły się po 1867 roku? – zapytała wskazując dla przykładu na segregację i propozycję rządu z 1911 roku, która miała na celu zakazanie czarnym imigrantom wjazdu do kraju.
Ostatnia segregacyjna szkoła w Kanadzie — w Lincolnville, NS — została zamknięta dopiero w 1983 roku.
Harding-Davis również uważa, że Czarni podlegają marginalizacji z powodu praw i praktyk, które zezwalały na niewolnictwo i z niej się wywodzą.
– Nastawienie, przekonania pozostały na swoim miejscu – powiedziała – Nadal mamy do czynienia z uprzedzeniami, dyskryminacją i wieloletnimi dysproporcjami, a rząd naprawdę niewiele zrobił, aby to zmienić.
Senator z Nowej Szkocji Wanda Thomas Bernard powiedziała w niedzielę, że nadszedł „absolutny” czas na federalne przeprosiny za praktykę zniewalania Czarnych w tym kraju i jej trwałe szkody, ale powiedziała, że przeprosiny bez działania są puste.
Pytanie, które zadaje Kanadzie po zeszłorocznym uznaniu Dnia Emancypacji, brzmi: „Co dalej?”.
– Istnieje duża potrzeba edukacji, jest tak duża potrzeba budowania większej świadomości, ale jest też potrzeba zaangażowania nas w działania – powiedziała – Naprawdę potrzebujemy większego zaangażowania ze strony wszystkich, aby iść naprzód i podążać tą ścieżką w bardziej pozytywny sposób. Potrzebujemy sojuszników, aby byli bardziej wpływowi, bardziej zaangażowani.
Federalny Departament Mieszkalnictwa, Różnorodności i Integracji nie przedstawił na razie komentarza wobec tych wypowiedzi.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (21)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.