Niezdolni do pracy proszą o podwojenie renty
Niezdolni do pracy proszą o podwojenie renty
Rencistka Anne Jensen mówi, że na początku każdego miesiąca idzie do jednego dużego sklepu spożywczego szukając głównie artykułów nie psujących się.
– Nie mogę naprawdę zdrowo się odżywiać, ponieważ jedzenie jest bardzo drogie, więc kupuję hurtowo tanie rzeczy, które starczą mi na długo – powiedziała.
Mówi, że pod koniec każdego miesiąca niewiele już jej zostaje i często ratuje się sięgając po makaron błyskawiczny lub Kraft Dinner jako posiłek.
– W niektórych tygodniach prawie nie mam nic do jedzenia, aż do końca miesiąca – powiedziała – Nie mam żadnych dodatkowych pieniędzy na kawę lub kolację – wszystkie rzeczy, które ludzie uważają za oczywiste, a które są dla nich po prostu normalne – ja nie mogę sobie na nie pozwolić.
Jensen jest odbiorcą renty Ontario Disability Support Program (ODSP). Od 2018 roku otrzymywała od rządu 1169 dolarów miesięcznie, maksymalną dozwoloną kwotę na jedną osobę.
Jako mieszkanka Kitchener w Ontario, Jensen twierdzi, że wynajem jednosypialniowego mieszkania w jej okolicy kosztuje przeciętnie około 1600 dolarów miesięcznie – prawie 400 dolarów więcej niż jej miesięczny budżet.
– Jak można oczekiwać, że w 2022 roku ktoś będzie żył za takie pieniądze? Może w latach 90. taka renta byłaby wystarczająca do życia – powiedziała
W tym tygodniu ponad 200 grup poparcia podpisało list otwarty, prosząc rząd Ontario o podwojenie stawek płatności ODSP i zapewnienie, że nadąża za rosnącymi kosztami utrzymania.
Podczas kampanii w czerwcowych wyborach Doug Ford obiecał podnieść stawki ODSP o pięć procent i wprowadzić przepisy wiążące roczne podwyżki z inflacją.
W liście opublikowanym w poniedziałek przez Income Security Advocacy Centre stwierdzono, że plan jest daleki od minimalnych potrzeb rencistów, a propozycja wynosi 58 CAD dodatkowo miesięcznie.
„Przy ciągłej inflacji i związanym z nią wzroście kosztów życia, pięć procent to zbyt mało, by przeżyć” – napisała organizacja ISAC w swoim liście – „Wzywamy ten rząd do podwojenia zarówno stawek (Ontario Works), jak i ODSP oraz do indeksowania tych stawek w stosunku do inflacji”.
Dr Talveer Mandur, lekarz i członek Health Providers Against Poverty, mówi, że obecne wskaźniki ODSP są „nie do życia” i popychają ludzi w „niestabilną sytuację życiową i bezdomność”.
„Kiedy w 1998 roku rozpoczęto wypłacanie ODSP, osoba niepełnosprawna otrzymywałaby 930 dolarów miesięcznie, co stanowiłoby około 1467 dolarów skorygowanych o dzisiejszą inflację. Jednak stawki nie nadążają za inflacją” – napisał w liście – „Dzisiaj ta sama osoba otrzymuje 1169 dolarów”.
Podczas gdy Jensen zastrzega, że „wszystko jest pomocne”, zauważa również, że „dodatkowe 58 dolarów niewiele dla niej zrobi”.
– Nikt nie powinien z tak żyć – powiedziała – Powinniśmy mieć wystarczający dochód.
Brad Mortin, mieszkaniec Sauble Beach korzystający z ODSP, zwrócił uwagę, że nawet podwojenie stawek płatności nadal nie doprowadziłoby odbiorców poza wyznaczoną przez Ontario granicę ubóstwa.
Nie ma ani jednej kwoty dochodu, która wskazywałaby, czy ktoś jest uważany za osobę o niskich dochodach, ponieważ zależy to od wielkości rodziny i lokalizacji, ale według najnowszych danych granica niskich dochodów w Kanadzie wynosi około 40.000 CAD.
Obecnie ci, którzy otrzymują maksymalną kwotę ODSP netto, mają roczny dochód w wysokości nieco ponad 14.000 CAD – podwojony, wyniósłby prawie 30.000 CAD rocznie.
– Podwojenie renty prowadzi nas tylko do granicy ubóstwa – powiedział Mortin dodając, że nadal opowiada się za podwojeniem tej kwoty.
Inny odbiorca ODSP, Al Rogers z Guelph powiedział, że podczas gdy dodatkowe 58 dolarów miesięcznie mogłoby pokryć miesięczny bilet autobusowy i kilka filiżanek kawy, podwojenie ODSP miałoby bardziej znaczący wpływ na jakość jego życia
Mówi, że ostatnio musiał zapłacić z góry za usługę dentystyczną, co kosztowało go 350 dolarów.
– Staram się co miesiąc odkładać trochę pieniędzy, na wszelki wypadek – powiedział, dodając, że za kilka lat będzie również potrzebował nowej pary okularów – Podwojenie płatności pomogłoby w tego rodzaju sytuacjach.
W poniedziałek rzecznik minister ds. opieki społecznej Merilee Fullerton powtórzył plan rządu dotyczący pięcioprocentowej podwyżki, nazywając podwyżkę „największą od ponad dekady”.
„Nasz rząd zawsze będzie dbał o najsłabszych, dlatego zwiększamy stawki ODSP” (o pięć procent) – napisał Sean Forsyth w oświadczeniu – „Łączymy również stawki ODSP z inflacją, pomagając ludziom płacić za niezbędne do życia rzeczy, zwłaszcza w okresach wysokiej inflacji”.
Minister finansów Peter Bethlenfalvy został zapytany na początku tego miesiąca, czy rząd da programowi impuls większy niż pięć procent w świetle i tak już wysokiej stopy inflacji. Nie odpowiedział wprost, twierdząc, że rząd ma wiele narzędzi do walki z rosnącymi kosztami życia.
W miarę jak sytuacja finansowa osób niepełnosprawnych staje się coraz bardziej krytyczna, Rogers mówi, że przesłanie, które chce przekazać, dotyczy ostatecznie napiętnowania z tym związanego.
– Większość ludzi myśli, że po prostu siedzimy, nic nie robimy i niezasłużenie bierzemy za darmo pieniądze – powiedział – Ale 95 procent z nas to ludzie niepełnosprawni, w ogóle nie mogą pracować. Ja osobiście mam cukrzycę, ciężką chorobę serca, dwa chore kolana i biodro. Nie jestem w stanie pracować – powiedział – Dla większości z nas to wygląda właśnie tak.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (12)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.