Rodzinne życie z inflacją w tle
Rodzinne życie z inflacją w tle

Myron Genyk pozuje do fotografii z rodziną w tle 26 lipca 2022 roku.
Myron Genyk rok temu nie zastanawiał się zbytnio nad cenami żywności.
Teraz 43-letni ojciec trójki dzieci cierpi z powodu cen, gdy wydatki na zakupy spożywcze jego rodziny rosną.
– Nr 1 to wzrost żywności – powiedział Genyk, przedsiębiorca z Mississaugi – Moje dzieci rosną, jedzą więcej, a ceny żywności poszybowały w górę.
Wraz z rosnącą inflacją w najszybszym tempie od prawie 40 lat gwałtownie wzrosły koszty wszystkiego – od żywności po benzynę.
Kanadyjczycy w całym kraju czują się tym przytłoczeni, ale duże rodziny wielodzietne ponoszą konsekwencje wyższych kosztów – a zmieniające się dane demograficzne i wzorce konsumenckie sprawiły, że niektóre z nich są bardziej narażone na inflację niż w przypadku poprzednich pokoleń.
Niektórzy muszą liczyć się z błyskawicznymi rachunkami za zakupy spożywcze, aby nakarmić nienasyconych nastolatków lub pomóc starszym dzieciom zapłacić za studia lub kupić pierwszy dom.
Inni borykają się z rosnącymi kosztami związanymi z pomocą starzejącym się rodzicom.
Są też tacy, którzy robią jedno i drugie — tak zwane „sandwich generation”.
– Niektórzy nadal mają dzieci w domu i pomagają starzejącym się rodzicom – powiedziała Elena Jara, partnerka w firmie Bromwich and Smith zajmującej się niewypłacalnością – Inflacja jest dla nich często finansowo zabójcza.
Dorośli w średnim wieku tradycyjnie czerpali korzyści z wejścia w swoje najlepsze lata zarobkowe, ale tzw. „kamienie milowe” dla wielu Kanadyjczyków nadchodzą w późniejszym wieku, ten wzór się zmienia.
Na przykład osoby kupujące dom po raz pierwszy są coraz starsze, a średnia wieku wynosi obecnie około 36 lat.
Oznacza to, że Kanadyjczycy w połowie kariery są bardziej skłonni do posiadania dużego kredytu hipotecznego, co naraża ich na wyższe stopy procentowe.
Kanadyjczycy również mają dzieci w późniejszym życiu. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat średni wiek matki stale wzrastał – z 22,6 w 1969 r. do 29,4 w 2019 r.
Dorosłe dzieci również żyją dłużej w domu rodziców. Nowe dane ze spisu powszechnego wykazały, że prawie połowa młodych dorosłych w miastach Ontario, takich jak Toronto, Oshawa, Windsor i Hamilton, mieszkała w tym samym gospodarstwie domowym z co najmniej jednym rodzicem.
To pozostawia rodziców w wieku od około 40 do 60 lat w trudniejszej sytuacji, bowiem pokrywają więcej codziennych kosztów niemożliwych do zmniejszenia.
– Posiadanie większego gospodarstwa domowego z wieloma gębami do wykarmienia zdecydowanie zwiększyłoby wydatki na żywność i uczyniłoby cię bardziej wrażliwym na inflację żywnościową – powiedziała Rebekah Young, wiceprezes, szefowa ekonomii integracji i odporności w Scotiabank.
Stwierdziła, że wyższe koszty mogą również zmusić Kanadyjczyków w ich najlepszych latach zarobkowych do ograniczenia oszczędności, potencjalnie opóźniając emeryturę w celu opłacenia rachunków.
Ale inflacja jest jeszcze gorsza dla Kanadyjczyków o niskich dochodach – zdaniem Young – ponieważ wydają więcej swojego dochodu na podstawowe rzeczy.
Sytuacja sprawiła, że Kanadyjczycy czują się coraz bardziej przygnębieni ze względu na swoje finanse, jak wynika z ostatnich badań.
Ponad połowa Kanadyjczyków w wieku 55 lat i starszych powiedziała, że opóźniła przejście na emeryturę z powodu rosnącej inflacji – wynika z ankiety przeprowadzonej niedawno przez Bromwich and Smith and Advisorsavvy.
Inne badanie przeprowadzone przez TransUnion Canada wykazało, że 60 procent ankietowanych Kanadyjczyków nie ma optymizmu co do finansów domowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a prawie jedna trzecia obawia się, że nie będzie w stanie opłacić swoich rachunków w całości w nadchodzących miesiącach.
Myron Genyk, który prowadzi własną firmę zarządzającą aktywami przy Bay Street, ma nadzieję, że wysoka inflacja będzie „tymczasowym przeskokiem” na jego ścieżce finansowej.
Mimo to czuje, że jego domowy budżet jest ściśnięty przez wyższe ceny.
– Zdecydowanie wydam w tym roku więcej pieniędzy niż w zeszłym na podstawowe dobra – powiedział Genyk, dyrektor generalny i współzałożyciel Evermore Capital Inc., kanadyjskiej firmy zarządzającej aktywami – To ma bezpośredni wpływ na to, ile mogę zaoszczędzić na emeryturę.
Inflacja kształtuje także jego nawyki konsumpcyjne, a nawet zmienia plany urlopowe.
Na przykład rodzina Genyków planuje wycieczkę w Góry Skaliste z trójką dzieci w wieku 7, 11 i 13 lat.
Kilka lat temu rodzina poleciała do Calgary i wynajęła furgonetkę na dwa tygodnie za 1900 dolarów.
Tego lata cena wynajmu furgonetek wyniosła 8000 dolarów.
– Byliśmy kreatywni i stwierdziliśmy, że gdybyśmy polecieli do Edmonton, moglibyśmy wynająć tam pięciomiejscowego SUV-a za znacznie bardziej rozsądną cenę – powiedział – Mając rosnącą rodzinę, potrzebujesz również więcej miejsca. Kiedy dostajesz pokój hotelowy, dni jednego pokoju z wysuwanym łóżeczkiem są skończone. Wszystkie te rzeczy się sumują.
Na podst. Canadian Press