Trudeau obiecuje pomoc dla prowincji dotkniętych huraganem
Trudeau obiecuje pomoc dla prowincji dotkniętych huraganem
Justin Trudeau odwiedził we wtorek Nową Szkocję i Wyspę Księcia Edwarda, by przyjrzeć się z bliska szkodom, jakie spowodował huragan Fiona. Premier zobowiązał się znaleźć sposoby na zbudowanie bardziej odpornej na tego typu kataklizmu infrastruktury.
– Zawsze można wyciągnąć wnioski – powiedział premier dziennikarzom w Stanley Bridge ma PEI (Prince Edward Island), gdzie potężna fala sztormowa i huraganowe wiatry wywróciły budynki i wyrzuciły łodzie rybackie na brzeg – Niestety, rzeczywistość związana ze zmianami klimatu jest taka, że będzie więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Będziemy musieli zastanowić się, co zrobić by być gotowymi na wszystko, co nas czeka.
Trudeau złożył również krótką wizytę w społeczności Cape Breton w Glace Bay, gdzie spotkał się z mieszkańcami gdzie w wietrzną, przesiąkniętą wilgocią pogodę pokazano mu dwa domy z oderwanymi dachami.
Następnie zapytano go, czy nadszedł czas na rozważenie zmiany przepisów budowlanych, biorąc pod uwagę rosnącą intensywność burz.
– Musimy sprawić, by rodziny nie musiały przechodzić przez ten poziom niepokoju. Jest to z pewnością częścią rozmowy, którą trzeba przeprowadzić wokół przepisów budowlanych i wokół oczekiwań mieszkańców – powiedział.
O zniszczeniach, jakie spowodował huragan Fiona pisaliśmy w Bejsmencie TUTAJ i TUTAJ.
Szkody, które wyrządził huragan wciąż nie zostały naprawione. Późnym wtorkowym popołudniem ponad 180 tysięcy domów i firm w prowincjach atlantyckich nadal nie miało elektryczności – ponad 122000 z nich w Nowej Szkocji i około 61000 na PEI.
Zapytany, czy nadszedł czas, aby Ottawa zainwestowała więcej w podziemne linie energetyczne Trudeau powiedział:
– Przyglądamy się sposobom budowania bardziej odpornej infrastruktury. W rzeczywistości ekstremalne zjawiska pogodowe będą w nadchodzących latach coraz bardziej intensywne, ponieważ zmienia się nasz klimat.
Marvin Graham, właściciel Graham’s Deep Sea Fishing ze Stanley Bridge, powiedział, że Trudeau zapytał go, ile kosztował go sztorm pod względem utraconych interesów, biorąc pod uwagę, że jego łódź rybacka została wyjęta z wody i wyrzucona na nabrzeże.
Graham odparł, że jest za wcześnie, aby to dokładnie określić, ale trzeba coś zrobić z powtarzającymi się falami sztormowymi uderzającymi w wybrzeże.
– Te luźne piaskowe wydmy, jeśli będą się dalej wymywać, powstanie tam szeroko otwarta dziura, przez którą ocean będzie mógł przejść – powiedział Graham – Musimy je najpierw uratować.
We wtorek Kanadyjska Agencja Kosmiczna opublikowała dwa zdjęcia satelitarne Wyspy Księcia Edwarda, jedno wykonane 21 sierpnia, a drugie 25 września, dzień po tym, jak Fiona uderzyła w wyspę wiatrem o sile huraganu, który przekroczył 140 kilometrów na godzinę.
Drugie zdjęcie przedstawia błękitne wody wokół wyspy poprzecinane ogromnymi podwodnymi pióropuszami piasku i gleby rozciągającymi się daleko od brzegu.
Agencja opublikowała tweeta, w którym napisano, że zdjęcia ilustrują „stopień, w jakim ekstremalne działanie wiatru i fal burzy wzburzyło dno morskie i erodowało linię brzegową”.
Premier PEI Dennis King powiedział, że na pierwszy plan wysuwają się szkody dla gospodarki wyspy, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor rolny, który odnotował ogromne straty dla tych, którzy uprawiają ziemniaki, soję, jabłka i kukurydzę na paszę.
Premier prowincji powiedział również, że wiele obór dla krów mlecznych, łodzi rybackich i budynków do przechowywania ziemniaków zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Wskazał również na rozległe szkody zgłoszone przez hodowców małży i ostryg.
– Uderzyło nas coś większego niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział King na konferencji prasowej – Wszyscy odczuwamy tego skutki.
Wcześniej tego dnia prowincja ogłosiła program dopłat do wynagrodzeń, a King powiedział, że spotkał się z Trudeau i poprosił o większe wsparcie finansowe.
W Ottawie minister obrony Anita Anand potwierdziła, że obecnie około 300 żołnierzy pomaga w porządkowaniu prowincji atlantyckich. Anand dodała, że wojsko mobilizuje kolejne 150 żołnierzy w Nowej Szkocji i 150 w Nowej Fundlandii.
– Pomagają w przenoszeniu ludzi z uszkodzonych domów wysokiego ryzyka i są tak pomocni, jak to tylko możliwe – powiedziała Anand.
Minister usług tubylczych Patty Hajdu powiedziała, że burza dotknęła 13 społeczności tubylczych, a lokalne władze starają się zapewnić im wystarczającą ilość żywności i paliwa.
W Halifax, największym mieście regionu, ponad 24000 rodzin spędziło czwarty dzień bez prądu. W ciągu dnia warkot pił łańcuchowych słychać w całym mieście, a nocą krajobraz dźwiękowy zmienia się w niski warkot generatorów prądu.
Zakład energetyczny w Nowej Szkocji wydał we wtorek oświadczenie, że ma 1300 techników i rzeczoznawców w terenie, co stanowi największą mobilizację firmy w jej historii. Liczba ta obejmuje załogi z Nowego Brunszwiku, Nowej Fundlandii i Labradoru, Quebecu, Ontario i Nowej Anglii.
Ponadto firma poinformowała, że żołnierze pomagali w usuwaniu połamanych drzew, dostarczali zapasy żywności, zapewniali bezpieczeństwo ciężarówkom i sprzętowi.
W szczytowym momencie burzy 415000 domów i firm w Nowej Szkocji było pozbawionych energii elektrycznej, w tym 210000 w regionie Halifax i 65000 w Cape Breton.
Szkoły i urzędy rządowe pozostały zamknięte w całej PEI i na większej części Nowej Szkocji. Rząd PEI ogłosił, że szkoły publiczne będą zamknięte przynajmniej do poniedziałku.
Król Karol III wydał we wtorek oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie „przerażającą dewastacją” spowodowaną przez Fionę i wyraził współczucie dla Kanadyjczyków mieszkających nad Atlantykiem, „których życie, źródła utrzymania i mienie zostały tak bardzo dotknięte przez tę katastrofę”.
Na podst. Canadian Press