Policja ostrzega przed oszustwami „na wnuczka”
Policja ostrzega przed oszustwami „na wnuczka”
Wypraktykowana przez kilka lat w Europie metoda oszustw „na wnuczka” doczekała się implementacji w Kanadzie. Uświadamiają to kanadyjskie media, między innymi portal CTV News, który wczoraj opublikował tekst, w którym ostrzega potencjalne ofiary oszustw przed niebezpieczeństwem. Ponieważ ostrożności i ostrzeżeń przed działaniami przestępców nigdy zbyt wiele, publikujemy poniżej obszerne fragmenty tego materiału.
Podobnie jak setki kanadyjskich seniorów, Ilene Lawson odebrała w tym roku przerażający telefon, którego długo nie zapomni.
Powiedziano jej, że jej wnuczka miała wypadek samochodowy, a w bagażniku znaleziono naładowaną broń. Była teraz w policyjnym areszcie.
– Byłam przerażona. Kompletnie wariowałam – powiedziała Lawson – Trzęsłam się, co normalnie nie jest do mnie podobne. Wszystko, o czym mogłam myśleć, to to, że moja wnuczka jest zamknięta w celi.
Dzwoniący powiedział Lawson, że jej wnuczka zostanie zwolniona, jeśli zapłaci kaucję w wysokości 10 tysięcy dolarów. Ale powiedziano jej, że jest nakaz kneblowania i musi milczeć.
Dopiero po przekazaniu pieniędzy zdała sobie sprawę, że to wszystko było kłamstwem.
Teraz dzieli się swoją historią w nadziei, że nikt inny nie padnie ofiarą oszustwa.
– Każdej nocy, kiedy kładę się do łóżka, przeżywam to na nowo – powiedziała.
Policja w całym kraju odnotowuje wzrost liczby przestępców żerujących na obawach osób starszych za pomocą tak zwanych oszustw związanych z dziećmi lub wnukami.
Mówią, że oszuści nie pobierają już pieniędzy tylko przelewem bankowym.
– To, co dostrzegamy to element osobisty. Nie dotyczy to tylko internetu, ale dotyczy to mnie – powiedziała kpr. Laura Hirst z Burnaby RCMP w BC
Kanadyjskie Centrum ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (CAFC) podaje, że od 1 stycznia do 31 sierpnia 2022 r. zgłoszono 1352 doniesienia o „awaryjnych” oszustwach, które spowodowały straty w wysokości ponad 4,5 mln dolarów. To prawie dwa razy więcej niż straty w całym 2021 roku.
To tylko zgłoszone przypadki. Ofiary często milczą.
– Nie chodzi tylko o konsekwencje finansowe, ale także emocjonalne, gdzie ofiary zwykle odczuwają strach, zniechęcenie, wstyd, że uległy oszustom – powiedziała porucznik Lynne Labelle z wydziału policji w Montrealu.
RCMP radzi, by seniorzy, którzy otrzymają takie telefoniczne wezwania:
- rozłączyli się i nie udzielali rozmówcy żadnych informacji
- nie wysyłali pieniędzy dzwoniącemu
- zadzwonili natychmiast do członków rodziny, zwłaszcza do członka rodziny, którego dotyczy problem
- zgłosili tę sprawę na policji.
Wszystkie oszustwa należy również zgłaszać do CAFC, z którym można się skontaktować online lub telefonicznie pod numerem 1-888-495-8501.
– Bądź ostrożny i uważaj na to, co publikujesz w Internecie. Oszuści mogą wykorzystywać dane udostępniane na platformach społecznościowych – powiedział Jeff Horncastle z CAFC – Wiele razy, jeśli wymienisz członków swojej rodziny, nazwiska członków rodziny, oszuści mogą niestety wykorzystać jako dodatkowe narzędzie do próby oszustwa.
Na podst. CTV News