Rząd przygotowuje się na powrót Konwoju Wolności
Rząd przygotowuje się na powrót Konwoju Wolności

Jody Thomas
Doradczyni premiera Justina Trudeau ds. bezpieczeństwa narodowego mówi, że wyżsi urzędnicy planują z wyprzedzeniem możliwość kolejnego protestu „Konwoju wolności” na początku 2023 r.
Jody Thomas powiedziała komisji parlamentarnej w czwartek wieczorem, że wiceministrowie, niektórzy z najwyższych urzędników państwowych w rządzie, spotykają się, aby omówić potencjalną demonstrację po raz pierwszy w tym tygodniu.
Thomas powiedziała, że Mike MacDonald, zastępca sekretarza gabinetu w Biurze Tajnej Rady już przewodniczył spotkaniom, „aby zacząć przyglądać się, jak zamierzamy zareagować”.
Jak już pisaliśmy, na początku tego miesiąca James Bauder, założyciel grupy Canada Unity i jeden z głównych organizatorów protestów, które zeszłej zimy zablokowały centrum Ottawy, ogłosił, że wzywa do drugiej rundy w lutym przyszłego roku.
Bauder napisał na Facebooku, że chce, aby kibice zaznaczyli w swoich kalendarzach czterodniową „edycję z gałązką oliwną” konwoju od 18 do 21 lutego, z planami powrotu do domu z Ottawy 22 lutego.
Thomas i MacDonald pojawili się w specjalnej komisji posłów i senatorów, którzy badają decyzję rządu federalnego z lutego o powołaniu się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych w odpowiedzi na protesty.
Badanie komisji odbywało się niezależnie od Komisji Nadzwyczajnej ds. Porządku Publicznego, publicznego dochodzenia dotyczącego tych samych pytań.
– Uczymy się na podstawie tego, co się wydarzyło i staramy się zapewnić, że uwzględniliśmy tam, gdzie je zauważyliśmy, braki w miarę postępów prac – powiedziała Thomas.
Dodała, że część uczestników spotkania skupiła się na tym, jak interpretować krajowe dane wywiadowcze o otwartym kodzie źródłowym zebrane z mediów społecznościowych, jednocześnie zapewniając, że przepisy dotyczące prywatności są nadal przestrzegane.
MacDonald dodał, że pojawiły się możliwości wprowadzenia wniosków wyciągniętych z protestów na początku 2022 r., w tym z protestu „Rolling Thunder” zorganizowanego w Ottawie pod koniec kwietnia i kolejnych demonstracji zaplanowanych na Dzień Kanady.
– Wiele lekcji zostało odrobionych i niektóre pomysły zostały wprowadzone do struktur zarządzania i podejmowania decyzji – powiedział.
Dodał, że koordynuje bardziej bezpośrednio z policją.
– Mam głębszy związek z policją w Ottawie i bezpośrednio siedzę i rozmawiam z nimi o tych problemach, a tak naprawdę nie zdarzało się to wcześniej – powiedział.
Thomas stwierdziła, że wierzy, że przy „właściwym zrozumieniu wywiadu i informacji” ustawa o sytuacjach nadzwyczajnych nie będzie wymagana w przyszłości.
Zapytany o potencjalny „Konwój 2.0” Thomas dodał, że „z wyprzedzeniem zostaną podjęte inne działania, aby zapobiec osiedleniu się demonstrantów w takim stopniu, jaki widzieliśmy w styczniu i lutym”.
Zauważyła, że protesty solidarnościowe w Quebec City i Montrealu, gdzie nie wolno było parkować dużym ciężarówkom, przebiegały inaczej i trwały krócej.
– Nie jestem ekspertem policyjnym, a policja przeprowadza własną kontrolę. A dochodzenie będzie dotyczyło aspektów policyjnych – powiedziała, odnosząc się do komisji, która ma przedstawić końcowy raport na początku lutego – Ale w miastach, w których ciężarówki nie mogły się zatrzymywać, nie miały tego samego problemu.
Na podst. Canadian Press